Przed stadionem Manchesteru City stanął symboliczny pomnik Sergio Aguero (WIDEO)

Przed City of Manchester Stadium, znanym również jako Etihad Stadium, stanął symboliczny posąg Sergio Aguero. Ma on upamiętnić wydarzenia z 13 maja 2012 roku, kiedy to gol strzelony przez Argentyńczyka w ostatnich sekundach meczu zapewnił "Obywatelom" pierwsze od 44 lat mistrzostwo Anglii.

Wszystko zakończyło się 13 maja 2012 roku. To właśnie tamtego dnia nastąpił koniec rywalizacji o mistrzostwo Anglii. Do miana najlepszej drużyny Anglii aspirowały już tylko dwie drużyny z Manchesteru.

Nie od początku stan rywalizacji był tak wyrównany. Po 32. kolejce Manchester United prowadził ośmiopunktową przewagą nad City. Wydawało się więc, że na sześć kolejek przed końcem sezonu nic specjalnego już się nie wydarzy.

Z czasem "Czerwone Diabły" roztrwaniały przewagę, a "The Cityzens" grało swoje do końca. Różnica "topniała" do pięciu, następnie trzech punktów, aż w końcu, na dwie kolejki przed końcem sezonu, oba zespoły zrównały się punktami.

Dla podopiecznych Sir Alexa Fergusona było to nie do pomyślenia. Dla piłkarzy Roberto Manciniego pojawiła się natomiast szansa na zdobycie pierwszego od 44 lat, historycznego tytułu mistrza Anglii.

Przez kolejne kolejki oba kluby z Manchesteru miały wciąż taki sam dorobek punktowy. Wszystko musiało rozstrzygnąć się zatem dopiero w ostatniej, 38. kolejce Premier League. Podczas niej, United mierzyło się jedenastym w tabeli Sunderlandem, natomiast City z dopiero siedemnastym Queens Park Rangers.

Mimo rozpoczęcia się całej kolejki o godz. 16:00, przez różnicę w doliczonym czasie gry, "The Red Devils" swój mecz, który wygrali 1:0, skończyli szybciej. Na stadionie panowały mieszane reakcje. Mistrzowska feta musiała poczekać do końcowego gwizdka, mimo że ich rywale do 90 minuty sensacyjnie przegrywali 1:2.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Manchester City (@mancity)

W 92 minucie bramkę na wagę remisu zdobył Edin Dzeko. To jednak nie wystarczało. Na Stadium of Light w Sunderlandzie zaczęło być gorąco. Wreszcie w kolejnej minucie doliczonego czasu gry, po podaniu padającego na murawę Mario Balotellego piłkę do bramki - w pamiętnej dla kibiców "Obywateli" 93 minucie i 20 sekundzie meczu - posłał Sergio Aguero. Ten legendarny gol pozbawił złudzeń wszystkich oraz zapewnił mistrzostwo Manchesterowi City.

Dla społeczności z "błękitnej części" Manchesteru był to historyczny moment, który wciąż jest wspominany i pamiętany. Nic więc dziwnego, że wreszcie doczekał się upamiętnienia. Oficjalnie posąg został zaprezentowany w piątek, 13 maja, czyli dokładnie w dziesięciolecie wcześniej wspomnianego wydarzenia.

Aguero jest najskuteczniejszym piłkarzem w całej długoletniej historii "The Cityzens". Argentyńczyk trafił do Manchesteru rok wcześniej - w 2011 roku z Atletico Madryt za 40 milionów euro. Zdobył 260 bramek w 390 meczach. Z City zdobył pięć tytułów mistrza Anglii, sześć razy wznosił Puchar Anglii oraz trzy razy Superpuchar. W sezonie 2014/15 został królem strzelców Premier League.