Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek kontra najwięksi szachiści świata. W Warszawie odbędzie się świetnie obsadzony turniej

Inne
Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek kontra najwięksi szachiści świata. W Warszawie odbędzie się świetnie obsadzony turniej
fot. Materiały prasowe
W czwartek w Warszawie rozpocznie się pięciodniowy turniej Superbet Rapid & Blitz Poland

Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek kontra najwięksi szachiści świata – w czwartek w Warszawie rozpocznie się pięciodniowy turniej Superbet Rapid & Blitz Poland w ramach cyklu Grand Chess Tour 2022. Gościem specjalnym imprezy będzie legenda szachów, wielokrotny mistrz świata Garri Kasparow. Wstęp na turniej jest wolny.

Turniej odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Polin w Warszawie. Polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek rywalizować będą z zajmującymi miejsca w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Amerykanami Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną i Wesley’em So oraz Węgrem Richardem Rapportem, a także byłym liderem rankingu Viswanathanem Anandem z Indii. Stawkę uzupełniają dwaj arcymistrzowie z Ukrainy Anton Korobow i Kirił Szewczenko oraz David Gavrilescu z Rumunii.


– Dla nas, czyli polskich szachistów, to wielka sprawa, że możemy grać z tak silnymi zawodnikami w naszym kraju. Bardzo lubię takie wyzwania i wierzę, że fakt, iż kolejna duża impreza szachowa odbędzie się w Polsce, wpłynie korzystnie na dalszą popularyzację szachów. Przecież kilka miesięcy temu w Warszawie mieliśmy mistrzostwa świata, a teraz znów spotykamy się ze światową czołówką. Serdecznie zapraszamy sympatyków królewskiej gry – mówi Jan-Krzysztof Duda.


– Jeżeli w turnieju udział biorą zawodnicy z pierwszej dziesiątki świata to wiadomo, że poziom będzie bardzo wysoki. Zawsze to wielka radość, gdy możemy grać u siebie w kraju z tak utytułowanymi szachistami. Najważniejszym celem, gdy gra się z takimi zawodnikami, jest osiągnięcie przyjemności z gry – dodaje Wojtaszek. Sponsorem głównym turnieju jest Superbet.

 

ZOBACZ TAKŻE: Broniąca tytułu Klaudia Kulon przegrała na inaugurację mistrzostw Polski


To kolejna wielka szachowa impreza, która trafiła do Polski. W grudniu ubiegłego roku w Warszawie odbyły się mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych, a chwilę wcześniej Katowice gościły specjalistów od szachów szybkich i błyskawicznych podczas mistrzostw Europy.


– Niezwykle szybki rozwój tego sportu w Polsce jest dostrzegany w szachowym świecie i nie jest przypadkiem, że Katowice, czy Warszawa coraz częściej znajdują się w kalendarzu najważniejszych szachowych imprez. To bardzo ważne, że nasz kraj jest zauważany, doceniany i chwalony za organizację imprez – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE).


W Warszawie w trakcie Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizować będą tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagra z każdym. W puli nagród jest 175 tysięcy dolarów, a sam zwycięzca zarobi 40 tysięcy dolarów.


Gościem turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland będzie Garri Kasparow, najsłynniejszy zawodnik w historii tego sportu. To jego druga wizyta w Polsce w ciągu kilkunastu miesięcy, bo w ubiegłym roku gościł w trakcie organizowanego w Ustroniu festiwalu szachowego. – Będzie mi bardzo miło kolejny raz odwiedzić Polskę, gdzie popularność szachów rośnie bardzo szybko. Cieszę się, że Superbet zdecydował się na organizację zawodów cyklu Grand Chess Tour w Warszawie tym bardziej, że zagrają w nim polscy arcymistrzowie – mówi Kasparow.


Szachiści w Polin przez pierwsze trzy dni zagrają w turnieju szachów szybkich, a każdego dnia zaplanowane są trzy rundy. Z kolei w niedzielę i poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizować będą w szachach błyskawicznych. Turniej zakończy się 23 maja uroczystą ceremonią wręczenia nagród. Każdego dnia zmagania będą rozpoczynać się o godz. 14. Organizatorzy, we współpracy z Mazowieckim Związkiem Szachowym, od piątku do niedzieli zapraszają też do strefy kibica, gdzie będą odbywać się m.in. warsztaty, konkursy szachowe i miniturnieje.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie