Wyjątkowa symultana z Garrim Kasparowem w Warszawie

Inne
Wyjątkowa symultana z Garrim Kasparowem w Warszawie
fot. materiały prasowe

Wielkie wydarzenie dla polskich szachów. Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek kontra najwięksi szachiści świata – w czwartek w Warszawie rozpoczyna się pięciodniowy turniej Superbet Rapid & Blitz Poland, w ramach cyklu Grand Chess Tour 2022. Gościem specjalnym imprezy jest legenda szachów, wielokrotny mistrz świata Garri Kasparow, który w środę rozegrał pokazową symultanę.

Turniej odbywa się w Centrum Konferencyjnym Polin w Warszawie. Polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek rywalizują z zajmującymi miejsca w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Amerykanami Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną i Wesley’em So oraz Węgrem Richardem Rapportem, a także byłym liderem rankingu Viswanathanem Anandem z Indii. Stawkę uzupełniają dwaj arcymistrzowie z Ukrainy Anton Korobow i Kirił Szewczenko oraz David Gavrilescu z Rumunii.


– Bardzo cieszy fakt, że kolejny prestiżowy turniej odbywa się w Polsce, w stolicy, choć oczywiście ja jestem rodzimym krakusem – mówi Jan-Krzysztof Duda. – Można powiedzieć, że w tej chwili mamy świetny czas dla naszej dyscypliny, z pewnością najlepszy w historii powojennej Polski. Liczę, że uda mi się wygrać ten turniej, choć będzie to bardzo trudne – jestem dopiero szóstym pod względem rozstawienia graczem, a to pokazuje jak silnie jest obsadzony – dodaje.


– W zeszłym roku mieliśmy kilka wielkich szachowych wydarzeń w naszym kraju – podkreśla Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE). – Wizytę Garriego Kasparowa, później mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych w Katowicach i mistrzostwa świata w Warszawie. Wydawało się, że nie można zrobić niczego lepszego, bardziej spektakularnego, a jednak po kilku miesiącach mamy prawdopodobnie najsilniej obsadzony turniej w historii polskich szachów, rozgrywany w samym sercu Warszawy. Serdecznie zapraszamy na niego kibiców, od czwartku do poniedziałku można będzie można śledzić grę światowej czołówki. Wspólnie z organizatorami z Grand Chess Tour i Superbetu szukaliśmy atrakcyjnego miejsca do którego fani mogliby przyjść i oglądać turniej z bliska. Rozgrywki będą się toczyć w godzinach 14-18.30, wstęp jest wolny – dodaje.


W Warszawie w trakcie Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizować będą tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagra z każdym. W puli nagród jest 175 tysięcy dolarów, a sam zwycięzca zarobi 40 tysięcy dolarów. Gościem turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland jest Garri Kasparow, najsłynniejszy zawodnik w historii tego sportu. To jego druga wizyta w Polsce w ciągu kilkunastu miesięcy, bo w ubiegłym roku gościł w trakcie organizowanego w Ustroniu festiwalu szachowego.


– Czy Jan Krzysztof Duda sięgnie kiedyś po tytuł mistrza świata? – został zapytany Kasparow w trakcie konferencji prasowej. – Pewnie nie jest to odpowiedź, na którą wszyscy czekacie, lecz w tej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością jednak szachy w Polsce mają się bardzo dobrze i świetnie się rozwijają, a wasi zawodnicy prezentują najwyższy światowy poziom – dodał Kasparow, który po konferencji wziął udział w wyjątkowej symultanie. Wspólnie z pozostałymi arcymistrzami zagrał z zaproszonymi gośćmi, m.in. wielokrotnym reprezentantem Polski Jerzym Dudkiem.


– To było dla mnie niesamowite przeżycie, gdyż w szachy gram od dziecka, dłużej niż w piłkę nożną – cieszył się Dudek. – Możliwość zmierzenia się z takimi sławami to coś niebywałego. Pan Kasparow zaskoczył mnie swoją wielką wiedzą na temat piłki nożnej, także o polskiej z lat 70-tych czy 80-tych. Zwrócił uwagę, że w obu tych sportach zawodnicy często na początku partii czy meczu nie rozpoznają, stąd pewnie powiedzenie, że obserwujemy piłkarskie szachy – dodaje.


Szachiści w Polin przez pierwsze trzy dni zagrają w turnieju szachów szybkich, każdego dnia zaplanowane są trzy rundy. Z kolei w niedzielę i poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizować będą w szachach błyskawicznych. Turniej zakończy się 23 maja uroczystą ceremonią wręczenia nagród. Każdego dnia zmagania będą rozpoczynać się o godz. 14. Organizatorzy, we współpracy z Mazowieckim Związkiem Szachowym, od piątku do niedzieli zapraszają też do strefy kibica, gdzie będą odbywać się m.in. warsztaty, konkursy szachowe i miniturnieje.


Sponsorem turnieju jest firma Superbet, a w puli nagród znajdzie się 175 tysięcy dolarów.


– Dla nas jest to świetna okazja pokazać naszą markę oraz fakt, że można rzeczy robić inaczej, dla dużej społeczności – mówi Adam Lamentowicz, prezes zarządu polskiej spółki Superbet. – Szachy to jest olbrzymia społeczność, ponad 600 milionów ludzi na świecie gra w nie regularnie. Garri Kasparow to legenda, tym bardziej cieszymy się, że w obecnej napiętej sytuacji znalazł dwa dni, żeby spotkać się z nami wszystkimi w Warszawie.

Informacja Prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie