Finał EBL - 2. mecz: WKS Śląsk Wrocław - Legia Warszawa. Relacja i wynik na żywo

WKS Śląsk Wrocław pokonał Legię Warszawa 76:72 w pierwszym spotkaniu finału Energa Basket Ligi. Czy osłabiona drużyna ze stolicy w drugim meczu odpowie wrocławianom i doprowadzi do remisu 1-1 w serii o mistrzostwo Polski? Relacja i wynik na żywo z meczu WKS Śląsk Wrocław - Legia Warszawa od 20:40.

WKS Śląsk Wrocław awansował do finału Energa Basket Ligi po pasjonującej serii z zespołem Grupa Sierleccy Czarnymi Słupsk. Wrocławianie są w finale EBL po raz pierwszy od 18 lat i o miano najlepszej drużyny w Polsce mierzą się ze stołeczną Legią Warszawa. Z kolei koszykarze ze stolicy mają szansę na zdobycie pierwszego złotego medalu od 53 lat.

Seria finałowa rozpoczęła się 16 maja o godzinie 20:40 w Hali Stulecia. Inauguracyjne punkty w serii zdobył kapitan gości – Łukasz Koszarek. Później to jednak zawodnicy z Wrocławia zaczęli przejmować inicjatywę w spotkaniu i wyszli na wyraźne prowadzenie. Na zakończenie pierwszej kwarty mieliśmy wynik 27:18 dla Śląska.

Goście w drugiej odsłonie wzięli się jednak za odrabianie strat, zdobywając 14 punktów z rzędu. Zaliczyli w tym czasie aż 4 trzypunktowe akcje i wyszli na prowadzenie 32:29. Wrocławianie zdecydowanie przespali początek drugiej kwarty, ale w końcu musieli się obudzić, do czego przyczynił się Kanter. Turek przywrócił Śląsk do życia i to gospodarze mieli prowadzenie 44:43 przed przerwą.

Druga połowa nie była już tak efektowna, a przed ostatnimi dziesięcioma minutami Trójkolorowi prowadzili 62:57. Podopieczni trenera Urlepa grali po wznowieniu gry jak natchnieni, a skuteczne akcje Dziewy, Justice’a i Kolendy dały Śląskowi prowadzenie 68:57. Mogło się wydawać, że jest po meczu, ale warszawianie wzięli się za odrabianie strat, poprawiając szczególnie grę w defensywie. Gospodarze nie byli w stanie zdobyć punktów przez prawie 5 minut, a goście w tym czasie zbliżyli się na zaledwie 4 oczka. Niemoc wrocławian przerwał w kluczowym momencie Justice, a mimo tego goście na 48 sekund przed końcem doprowadzili do wyniku 74:72. Śląsk potrzebował do szczęścia zaledwie jednej skutecznej akcji, a jej autorem okazał się Ivan Ramljak. Pierwsze spotkanie finału zakończyło się ostatecznie wynikiem 76:72 dla WKS-u.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w drużynie Śląska był po raz kolejny w tym sezonie Travis Trice. Amerykanin do 22 punktów dołożył także 5 asyst i 10 wywalczonych fauli. Świetny występ zanotował również Aleksander Dziewa. Wśród gości najwięcej punktów (24) zdobył Robert Johnson.

– Spodziewaliśmy się trudnego meczu, ale zaczęliśmy go bardzo dobrze. Niestety nie utrzymaliśmy takiego rytmu gry i pozwoliliśmy rywalom wrócić do spotkania. W drugiej połowie obrona obu drużyn stała na bardzo wysokim poziomie. Cieszymy się zwycięstwem, ale to dopiero pierwszy mecz i przed nami jeszcze długa droga do końcowego sukcesu – mówił na pomeczowej konferencji prasowej trener Śląska, Andrej Urlep.

Kolejne spotkanie już w czwartek, 19 maja, tym razem odbędzie się w Hali Orbita. Warszawianie przystąpią do niego bez kontuzjowanego Grzegorza Kulki.

- Na nieco ponad cztery minuty przed końcem pierwszej odsłony rywalizacji Legii ze Śląskiem z grymasem bólu na parkiet upadł Grzegorz Kulka. Boisko opuścił w asyście kolegów z zespołu i nie wrócił już na boisko. Badania przeprowadzone dzień później przyniosły fatalne wieści – uraz lewej nogi wyklucza grę Grzegorza Kulki w pozostałych meczach z wrocławianami - czytamy na oficjalnej stronie zespołu ze stolicy.

Relacja i wynik na żywo z meczu WKS Śląsk Wrocław - Legia Warszawa od 20:40.