MŚ w hokeju: Czwarte wygrane Niemiec i Finlandii

Hokeiści Finlandii w piątek rozgromili Wielką Brytanię 6:0 w mistrzostwach świata elity. Gospodarze turnieju po meczu w Tampere wrócili na pozycję lidera grupy B. Czwarte zwycięstwie odnieśli również Niemcy, którzy w Helsinkach wysoko pokonali Włochy 9:4.

Zespół "Soumi" w spotkaniu z Brytyjczykami zadanie wykonał z dużą precyzją, gdyż w każdej tercji zaaplikował rywalom po dwie bramki. Mistrzowie olimpijscy choć w ten sposób powetowali stratę punktów, której doznali przegrywając dwa dni wcześniej po rzutach karnych ze Szwecją.

W tej samej puli z szansy sięgnięcia po komplet punktów nie skorzystały drużyny sąsiadujące w dole tabeli - Łotwa i Austria. Po 60 minutach był remis 3:3. Dogrywka też nie przyniosła rozstrzygnięcia. Rzuty karne lepiej wykonywali Łotysze, którzy dwukrotnie trafili, przy jednej wykorzystanej sytuacji rywali.

Niemcy mecz z Włochami rozstrzygnęli praktycznie w pierwszej części gry, kiedy to aż czterokrotnie pokonali bramkarza rywali. Wśród zwycięzców po raz pierwszy w turnieju wystąpiły zamorskie posiłki - obrońca Leon Gawanke i napastnik Lukas Reichel. Wygrana 9:4 mogła być jeszcze wyższa, ale dwa razy drużynę Italii ratowała metalowa konstrukcja bramki.

W innym spotkaniu grupy A Słowacy stoczyli zacięty bój z Kazachstanem, by ostatecznie triumfować 4:3. Brązowi medaliści z Pekinu w ten sposób podtrzymali nadzieje, aby trafić do najlepszej ósemki mistrzostw. Kazachowie pozostają jedynym zespołem, który nie zdobył jeszcze ani jednego punktu w turnieju.

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów i dalej zmagania toczyć się będą systemem pucharowym. Najsłabsza drużyna w każdej grupie spadnie do Dywizji 1A.

Polacy w mistrzostwach elity ostatni raz wystąpili w 2002 roku. W kwietniu wywalczyli awans z trzeciego na drugi poziom rozgrywkowy.