Druga wygrana polskich siatkarek w kwalifikacjach do ME U–21

Polskie siatkarki mają na koncie dwa zwycięstwa w kwalifikacjach do ME U21.

Siatkarki reprezentacji Polski wygrały z Węgierkami 3:0 w drugim spotkaniu kwalifikacji do mistrzostw Europy U–21. Podopieczne trenera Bartłomieja Piekarczyka odniosły drugie zwycięstwo w turnieju, który jest rozgrywany w Zielonej Górze. W ostatnim meczu zmierzą się w sobotę z reprezentacją Ukrainy.

Polki miały przewagę od początku premierowej odsłony (8:5), a w środkowej części seta wyraźnie odskoczyły przeciwniczkom (17:11). Mocną bronią gospodyń był blok (6–0 w punktowych blokach w pierwszej partii). W końcówce kontrolowały sytuację. Pojedynczy blok Martyny Leoniak dał piłkę setową, a w kolejnej akcji błąd w ataku popełniła Gréta Tatár (25:18).

W drugiej odsłonie polskie siatkarki od początku nadawały ton wydarzeniom na parkiecie. Błyskawicznie wypracowały znaczącą przewagę (10:4), a w dalszej części seta rywalki nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki. W końcówce różnica przekroczyła dziesięć oczek, a po punktowej serii gospodynie uzyskały piłkę setową – po skutecznym ataku Zuzanny Kuligowskiej było 24:12. Wynik tej partii na 25:13 ustaliła Leoniak.

Set numer trzy przyniósł dobre otwarcie Polek (6:2), ale rywalki zdołały złapać punktowy kontakt (8:7). Nie na długo jednak, bo gospodynie znów odskoczyły – po asie serwisowym Dominiki Pierzchały było 14:10. W końcówce serię w polu zagrywki zaliczyła Julita Piasecka i Polki zdecydowanie wygrały (25:12).

Polskie siatkarki, które turniej w Zielonej Górze rozpoczęły od zwycięstwa 3:0 z Czeszkami, odniosły drugie zwycięstwo. W sobotę zagrają o pierwsze miejsce z Ukrainą, która ograła 3:1 Węgry i 3:2 Czechy.

Rywalizacja o udział w mistrzostwach Europy U–21 siatkarek toczy się w czterech turniejach kwalifikacyjnych. Awans uzyskają cztery drużyny, które wygrają turnieje oraz trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Finały ME siatkarek U–21 zostaną rozegrane w dniach 12–17 lipca we Włoszech. W imprezie biorą udział siatkarki, które urodziły się po 1 stycznia 2002 roku.

Wyniki i terminarz turnieju kwalifikacyjnego ME U–21 siatkarek w Zielonej Górze:

2022-05-19: Węgry – Ukraina 1:3 (15:25, 25:20, 23:25, 23:25).
2022-05-19: Polska – Czechy 3:0 (25:22, 25:18, 25:14)

2022-05-20: Ukraina – Czechy 3:2 (15:25, 25:22, 18:25, 25:21, 15:13)
2022-05-20: Polska – Węgry 3:0 (25:18, 25:13, 25:12)

2022-05-21: Czechy – Węgry (sobota, godzina 16.00)
2022-05-21: Polska – Ukraina (sobota, godzina 19.00).