MKOl w przyszłym roku wybierze gospodarza zimowych igrzysk 2030

Inne
MKOl w przyszłym roku wybierze gospodarza zimowych igrzysk 2030
Fot. PAP
MKOl zadeklarował, że ma nadzieję przyznać prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2030 podczas przyszłorocznej 140. sesji w Bombaju.

MKOl zadeklarował, że ma nadzieję przyznać prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2030 podczas przyszłorocznej 140. sesji w Bombaju. Ubiegają się o nie cztery ośrodki: Sapporo, Salt Lake City, Vancouver oraz wspólnie Pireneje i Barcelona.

Zimowe igrzyska, zaplanowane za osiem lat, są pierwszymi, które zostaną wyznaczone w ramach nowego procesu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski dostrzegając obecny kryzys związany z rosnącymi kosztami organizacji imprezy, przykłada dużą wagę do wykorzystania istniejących obiektów i lokalnej akceptacji.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ 2022: Meksyk zaczyna przygotowania do mundialu

 

W odpowiedzi na słabnący entuzjazm miast, które chcą być gospodarzami igrzysk, MKOl w 2019 roku drastycznie zreformował proces wyboru organizatora. Po odrzuceniu zasady, zgodnie z którą wybór miasta-gospodarza odbywa się siedem lat przed igrzyskami, komisje MKOl zimowych i letnich igrzysk nawiązują współpracę z potencjalnymi miastami-gospodarzami znacznie wcześniej.

 

Wśród kandydatów są cztery miasta, które zamierzają osiągnąć cel – Sapporo, Salt Lake City, Vancouver i wspólna propozycja Pirenejów i Barcelony. Delegacja MKOl odwiedziła lub w najbliższym czasie odwiedzi pierwsze trzy z tych miast, aby ocenić ich referencje, ale wizyta techniczna w Barcelonie została opóźniona z powodu trwających sporów między zaangażowanymi stronami.

 

Dyrektor generalny MKOl Christophe De Kepper wyraził nadzieję podczas 139. sesji MKOl w Lozannie, że gospodarz zimowych igrzysk 2030 może zostać wybrany w maju przyszłego roku w indyjskim Bombaju.

 

Największe szanse na wybór ma Sapporo, które podobną imprezę zorganizowało w 1972 roku. Wstępny projekt przedstawiony w listopadzie 2021 roku przez Japonię oszacował koszt imprezy na 280-300 miliardów jenów (2,4-2,6 mld USD).

 

Brisbane w letniej edycji 2032 stało się pierwszym miastem, które otrzymało prawa do organizacji igrzysk olimpijskich według nowych zasad podczas zeszłorocznej sesji MKOl w Tokio.

 

Najbliższe zimowe igrzyska olimpijskie mają się odbyć w Mediolanie-Cortinie w 2026 roku.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie