Siatkarki VakifBanku wygrały Ligę Mistrzyń! Drużyna Joanny Wołosz przegrała w finale

Siatkarki VakıfBank SK wygrały Ligę Mistrzyń 2022.

W rozegranym w Lublanie finale Ligi Mistrzyń siatkarki A. Carraro Imoco Conegliano przegrały z VakifBankiem Stambuł 1:3. W pokonanej drużynie zagrała rozgrywająca reprezentacji Polski Joanna Wołosz. Podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego zrewanżowały się rywalkom za porażkę sprzed roku.

Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki ze Stambułu (0:3), ale gra szybko się wyrównała i obie ekipy długo toczyły wyrównaną walkę. Wszystko rozstrzygnęło się w końcówce, a kluczowe dla losów tej partii były błędy własne siatkarek Imoco Volley. Włoska drużyna prowadziła 21:20, ale Gabi wyrównała stan seta. Później w aut zaatakowała Kathryn Plummer, podobny błąd popełniła Paola Egonu, a później znów pomyliła się Plummer i rywalki miały piłkę setową (21:24). Egonu przerwała fatalną serię, jednak Gabi rozstrzygnęła tę partię w kolejnej akcji (22:25).

W drugiej odsłonie siatkarki ze Stambułu szybko wypracowały sobie wyraźną przewagę (6:10, 7:13), a ekipa Imoco Volley nadal popełniała błędy. Próbowała ją poderwać dobrze dysponowana Egonu, po jej asie serwisowym włoski klub miał punktowy kontakt (13:14). Później siatkarki Imoco Volley odrobiły straty (16:16), ale VakifBank błyskawicznie odbudował przewagę. Błąd Raphaeli Folie dał przeciwniczkom piłkę setową (19:24). Egonu zdołała jeszcze popisać się asem serwisowym, ale w kolejnej próbie zepsuła zagrywkę, zamykając seta (21:25).

Siatkarki z Conegliano udanie rozpoczęły trzecią partię, VakifBank odrobił jednak straty – po efektownym podwójnym bloku było 9:9. Później Isabelle Haak popisała się asem serwisowym (10:11) i turecka drużyna zaczęła budować przewagę (11:15). Imoco Volley zerwało się do walki i oglądaliśmy zaciętą rywalizację obu ekip. Losy seta rozstrzygnęły się w ostatnich akcjach. Dwa skuteczne ataki Egonu dały włoskiej drużynie przewagę 23:21. Folie wywalczyła piłkę setową atakiem ze środka (24:22), a wynik na 25:23 ustaliła Egonu.

W czwartej odsłonie długo oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn, a wynik oscylował wokół remisu. Gdy Haak posłała zagrywkę w linię dziewiątego metra, VakifBank odskoczył na dwa oczka (13:15). W końcówce, gdy Gabi obiła blok rywalek, ekipa ze Stambułu odskoczyła na trzy oczka (18:21). W kolejnej akcji kontrę skończyła Zehra Güneş i VakifBank miał prostą drogę do zwycięstwa. Atak Gabi po bloku oznaczał piłkę meczową (20:24), a dwie akcje później ta sama zawodniczka zamknęła finałową rywalizację (21:25).

Skrót finału LM siatkarek 2022 Imoco Conegliano - VakifBank:

Najwięcej punktów: Paola Egonu (39), Raphaela Folie (12), Miriam Sylla (11) – Imoco; Gabi (23), Isabelle Haak (19), Zehra Güneş (10) – VakifBank.

VakıfBank SK po raz piąty w historii wygrał Ligę Mistrzyń siatkarek (2011, 2013, 2017, 2018, 2022). Drużyna ze Stambułu zrewanżowała się Imoco Volley za porażkę 2:3 w zeszłorocznym finale.

A. Carraro Imoco Conegliano – VakifBank Stambuł 1:3 (22:25, 21:25, 25:23, 21:25)

Imoco Volley: Paola Egonu, Miriam Sylla, Robin de Kruijf, Joanna Wołosz, Kathryn Plummer, Raphaela Folie – Monica De Gennaro (libero) oraz Giulia Gennari, Lara Caravello, Megan Courtney, Christina Wuczkowa. Trener: Daniele Santarelli.
VakifBank: Cansu Özbay, Michelle Bartsch-Hackley, Zehra Güneş, Isabelle Haak, Gabi, Chiaka Ogbogu – Ayça Aykaç (libero) oraz Meryem Boz, Tuğba Şenoğlu, Buket Gülübay. Trener: Giovanni Guidetti.

Sędziowie: Iwajło Iwanow (Bułgaria) – Jan Krticka (Czechy).