Czołowa szachistka świata będzie reprezentować Polskę

Inne
Czołowa szachistka świata będzie reprezentować Polskę
fot. PAP
Czołowa szachistka świata arcymistrzyni Kaszlinska reprezentantką Polski

Czołowa szachistka świata arcymistrzyni Alina Kaszlinska, reprezentująca w ostatnich latach Rosję, będzie startować w barwach Polski. - Dziś otrzymaliśmy zgodę Międzynarodowej Federacji Szachowej na złożony przez nas wniosek - poinformował PAP szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel.

- Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że Kaszlinska nie chce już być reprezentantką tego kraju. Przyjęliśmy jej wniosek z radością, bo to zawodniczka światowej klasy, mieszkająca od kilku lat w Polsce, nie mająca żadnych problemów z porozumiewaniem się w naszym języku i bardzo sympatyczna - dodał Bartel.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jan-Krzysztof Duda wygrał przy tłumach polskich kibiców i nadal ma szansę na końcowy triumf!

 

Urodzona w Moskwie 28-letnia Kaszlinska to czołowa zawodniczka świata, od 2009 roku posiadająca tytuł żeńskiej arcymistrzyni (była wówczas najmłodszą szachistką z tym tytułem w Europie), a od 2014 - męskiego arcymistrza. W majowym notowaniu FIDE z najwyższym w karierze rankingiem 2498 zajmuje 12. miejsce wśród kobiet - czwarte spośród szachistek z Rosji, a najwyższe z Polek (43. jest Jolanta Zawadzka - 2409).

 

 

Swój pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnęła w 2003 roku, zdobywając wicemistrzostwo Europy juniorek do lat 10. W 2019 roku w Antalyi została mistrzynią Starego Kontynentu, a cztery lata wcześniej w Chakvie zdobyła brązowy medal.

 

Prywatnie Kaszlinska jest żoną czołowego polskiego arcymistrza Radosława Wojtaszka.

 

- Od siedmiu lat jesteśmy małżeństwem, mieszkamy w Warszawie. Żona ma polski paszport i obywatelstwo, mówi biegle po polsku. W gronie znajomych śmiejemy się, że ona już jest "nasza”. Nie odbieramy jej zupełnie jako cudzoziemki. Od początku wypowiadała się bardzo mocno przeciwko agresji Rosji - mówił przed tygodniem Wojtaszek w wywiadzie dla PAP.

SM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie