Nie żyje Thomas Ulsrud, kolorowa legenda curlingu

Zimowe
Nie żyje Thomas Ulsrud, kolorowa legenda curlingu
fot. PAP
Nie żyje Thomas Ulsrud - kolorowa legenda curlingu

Norweg Thomas Ulsrud, mistrz świata i Europy oraz wicemistrz olimpijski w curlingu, zmarł we wtorek wieczorem w Oslo po długiej chorobie. Miał 50 lat. Światowy rozgłos uzyskał kontrowersyjnymi kolorowymi strojami swojej drużyny, która nazywana była przez media klaunami na lodzie.

Norweg nazywany w kraju twórcą i motorem norweskiego curlingu był kapitanem reprezentacji, która zdobyła mistrzostwo świata (2014), dwukrotnie mistrzostwo Europy (2010, 2011) oraz srebrny medal olimpijski w Vancouver (2010).

 

Zobacz także: Zmarł Tadeusz Jankowski. Miał 92 lata

 

Na igrzyska w Kanadzie Norwegowie zakwalifikowali się wbrew oczekiwaniom swojego komitetu olimpijskiego, który nie liczył na start w Vancouver nie przygotował budżetu dla tej drużyny.

 

Norwegowie w składzie Thomas Ulsrud, Torger Nergard, Christoffer Svae i Havard Vad Petersson zostali potraktowani jako "niepotrzebny dodatek" i zapłacili za swoją podróż sami, a stroje Ulsrud dostał od amerykańskiego producenta kolekcji golfowych, który zamierzał je wyrzucić, ponieważ były tak kontrowersyjne, że nikt ich nie chciał kupić.

 

Ulstrudowi jednak odpowiadał ich wzór w romby z szokującymi kolorami, przypadkowo w kolorach norweskiej flagi - czerwonym, niebieskim i białym.

 

Norwegowie będący outsiderami turnieju początkowo nazwani zostali przez media klaunami, lecz w miarę wygrywania kolejnych meczów i po dojściu do finału, w którym przegrywając z Kanadą zdobyli srebrny medal, stali się atrakcją największych stacji telewizyjnych na świecie. Byli głównymi gośćmi studia olimpijskiego amerykańskiej NBC, po czym... ruszyła sprzedaż ich spodni na całym świecie.

 

Część rywali składała protesty oskarżając Norwegów o celowe powodowanie dekoncentracji swoimi strojami, lecz były one odrzucane, ponieważ regulamin nie precyzował kolorów i wzornictwa.

 

W kolejnych latach Ulstrud projektował na kolejne turnieje stroje w tych samych kolorach i w podobnym stylu, który został zarejestrowany jako marka handlowa.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie