MŚ w hokeju: Czechy i Kanada pierwszymi półfinalistami

Kanada - Szwecja 4:3.

Broniąca tytułu Kanada po wygranej po dogrywce ze Szwecją 4:3 oraz Czechy po zwycięstwie nad Niemcami 4:1 awansowały do półfinałów mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie w Finlandii. Dwa pozostałe ćwierćfinały odbędą się wieczorem.

Szczególnie ciekawy przebieg miało szlagierowe spotkanie Kanady ze Szwedami. Drużyna z Ameryki Północnej przegrywała po dwóch tercjach już 0:3, ale w końcówce trzeciej zdołała doprowadzić do wyrównania, a w dogrywce strzeliła czwartego gola. Autorem decydującego trafienia był w 43. sekundzie dogrywki Drake Batherson z Ottawa Senators.

– To taki mecz, którego nigdy nie zapomnimy. Jeśli będziemy grać tak, jak dzisiaj w ostatniej tercji, mamy duże szanse na triumf w całym turnieju – stwierdził kapitan Kanadyjczyków Thomas Chabot.

Wieczorem dwa ostatnie ćwierćfinały. Gospodarze, tegoroczni mistrzowie olimpijscy, zagrają ze Słowacją, a świetnie spisująca się w fazie grupowej Szwajcaria zmierzy się z USA.

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze awansowały do ćwierćfinałów i teraz rywalizacja toczy się systemem pucharowym. Najsłabsza drużyna z każdej grupy spadła do Dywizji 1A. Ten los spotkał zespoły Włoch i Wielkiej Brytanii.

Polacy w mistrzostwach elity ostatni raz wystąpili w 2002 roku. W kwietniu wywalczyli awans z trzeciego na drugi poziom rozgrywkowy.