Superbet Rapid & Blitz Poland 2022 pokazał, że Polska staje się nową stolicą szachów

Inne

To był jeden z najsilniej obsadzonych turniejów szachowych rozgrywanych w Polsce – Superbet Rapid & Blitz Poland 2022 zakończył się wielkim sportowym sukcesem Jana-Krzysztofa Dudy i pokazał, że w naszym kraju rodzi się moda na szachy. Rosnącą siłę Polski dostrzega nawet największa legenda tej dyscypliny sportu – Garri Kasparow.

Przypomnijmy, że polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek rywalizowali w Superbet Rapid & Blitz Poland, rozgrywanym w ramach cyklu Grand Chess Tour 2022, z zajmującymi miejsca w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Amerykanami Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną i Wesley’em So oraz Węgrem Richardem Rapportem, a także byłym liderem rankingu Viswanathanem Anandem z Indii. Stawkę uzupełniali dwaj arcymistrzowie z Ukrainy Anton Korobow i Kirił Szewczenko oraz David Gavrilescu z Rumunii. Turniej zakończył się spektakularnym sukcesem Jana-Krzysztofa Dudy, co licznie zgromadzona publiczność przyjęła z prawdziwą euforią.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wyjątkowa symultana z Garrim Kasparowem w Warszawie

 

Gościem specjalnym imprezy była legenda szachów, wielokrotny mistrz świata Garri Kasparow, który rozegrał pokazową symultanę z zaproszonymi gośćmi, m.in. Jerzym Dudkiem. – To było dla mnie niesamowite przeżycie, gdyż w szachy gram od dziecka, dłużej niż w piłkę nożną – cieszył się Dudek. – Możliwość zmierzenia się z takimi sławami to coś niebywałego. Pan Kasparow zaskoczył mnie swoją wielką wiedzą na temat piłki nożnej, także o polskiej z lat 70-tych czy 80-tych. Zwrócił uwagę, że w obu tych sportach zawodnicy często na początku partii czy meczu się rozpoznają, badają, stąd pewnie powiedzenie, że obserwujemy piłkarskie szachy – dodaje.

 

Garri Kasparow nie ukrywał, że jest pod wrażeniem organizacji turnieju, tłumów kibiców, a przede wszystkim rozwoju szachów w naszym kraju. – Nic na świecie nie bierze się z niczego, sukces polskich szachów wynika z ciężkiej pracy całego środowiska, wsparcia i zrozumienia polskiego rządu oraz sponsorów – podkreśla wielokrotny mistrz świata. – Macie w tej chwili młodą wschodzącą gwiazdę, jednego z najbardziej perspektywicznych graczy Jana-Krzysztofa Dudę. Gdy to wszystko się połączy, trudno się dziwić, że w tej chwili Warszawa i Polska stają się nową stolicą światowych szachów – chwali Kasparow.

 

Poziom organizacji turnieju, wreszcie wybór lokalizacji – warszawskie Muzeum Polin – spotkały się z dużym uznaniem kibiców i obserwatorów, którzy oglądali na żywo pięciodniowe zmagania najlepszych szachistów świata.

 

– Dla nas jest to była doskonała okazja pokazania naszej marki oraz faktu, że można rzeczy robić inaczej, dla dużej grupy ludzi – mówi Adam Lamentowicz, prezes zarządu polskiej spółki Superbet, sponsora turnieju. – Szachy to jest olbrzymia społeczność, ponad 600 milionów ludzi na świecie gra w nie regularnie. Garri Kasparow to legenda, tym bardziej cieszymy się, że w obecnej napiętej sytuacji znalazł czas, żeby spotkać się z nami wszystkimi w Warszawie. Odzew i zainteresowanie kibiców turniejem przerosły nasze oczekiwania. Sprawdziła się wybrana przez nas lokalizacja, frekwencja była znakomita, udało się także wszystko spiąć od strony technicznej i logistycznej. W trakcie turnieju było mnóstwo emocji, jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego – dodaje prezes.

 

Wspaniałe wrażenia po warszawskim turnieju tylko zachęcają do śledzenia dalszej sportowej walki reprezentantów Polski w tym sezonie. – Mamy kolejne wielkie wydarzenia, na które już teraz zapraszam – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE). Już za trzy miesiące ponownie przyjeżdża do nas Viswanathan Anand. Będzie uczestnikiem konferencji w Katowicach, a później przyjedzie na turniej do Ustronia „Szachy łączą pokolenia”, gdzie będzie grać w symultanie, spotykać się z kibicami. To niepowtarzalna okazja dla fanów na bliższy kontakt z tym wybitnym szachistą. W dużej mierze uwaga kibiców będzie jednak skupiona na występach naszych reprezentantów poza granicami kraju. Już niedługo rozpocznie się arcyciekawy turniej kandydatów w Madrycie, z udziałem Jana-Krzysztofa Dudy i dwóch graczy z warszawskiego turnieju. Będzie to rywalizacja o prawo walki o mistrzostwo świata, z zawrotną pula nagród w wysokości dwóch milionów euro. Dodatkowo za ponad dwa miesiące, w Indiach, odbędzie się Olimpiada Szachowa FIDE, w której wystartują nasze drużyny pań i panów. Liczymy na dobre, medalowe występy. Ciesząc się z sukcesu turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland patrzymy już w przyszłość, licząc na kolejne wielkie atrakcje dla naszych fanów nad Wisłą.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie