PŚ szpadzistek: Koreanka wygrała w Katowicach

Koreanka Injeong Choi wygrała w Katowicach zawody Pucharu Świata.

Koreanka Injeong Choi wygrała w Katowicach zawody Pucharu Świata szpadzistek. W finale pokonała Włoszkę Albertę Santuccio 15:10. Najlepsza z Polek - Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) - zajęła szóste miejsce.

32-letnia Choi jest liderką światowego rankingu szpadzistek. Przed miesiącem triumfowała w zawodach rangi Grand Prix w Kairze, a łącznie może się pochwalić pięcioma pucharowymi zwycięstwami. W turnieju głównym, z udziałem 64 zawodniczek, Koreanka wyeliminowała dwie Polki - w 1/32 finału Alicję Klasik 15:8, a w kolejnej rundzie Kamilę Pytkę 14:8.

W sobotnim turnieju głównym wystąpiło łącznie osiem reprezentantek Polski. Bez kwalifikacji w gronie 64 zawodniczek znalazła się Renata Knapik-Miazga, zajmująca przed zawodami 13. miejsce w światowym rankingu. Najwyżej notowana z biało-czerwonych w pierwszej rundzie uległa jednak Koreance Hyein Lee 10:15.

Najdalej zaszła Swatowska-Wenglarczyk, która pokonała kolejno Ukrainkę Julię Swystil 15:13, Brytyjkę Susan Marię Sicę 15:11 i Koreankę Serę Song 15:12, ale w ćwierćfinale uległa Węgierce Annie Kun 14:15.

Obok Kun na najniższym stopniu podium stanęła Francuzka Marie-Florence Candassamy.

W rywalizacji indywidualnej zgłoszono 191 szpadzistek. Wszystkie uczestniczki musiały przejść przed startem testy na koronawirusa, dwie miały pozytywny wynik i zostały zastąpione przez Polki.

Przed finałową walką uroczyście pożegnano kończącą oficjalnie karierę byłą mistrzynię świata Danutę Dmowską–Andrzejuk, która w przeszłości przez siedem lat broniła barw AZS AWF Katowice, a później była minister sportu.

Na niedzielę zaplanowano turniej drużynowy z udziałem 19 ekip.