Richard Rapport zmienia federację! Wszczęto oficjalną procedurę

Inne
Richard Rapport zmienia federację! Wszczęto oficjalną procedurę
fot. PAP/Piotr Nowak
Richard Rapport chce startować w barwach Rumunii.

Najlepszy szachista węgierski Richard Rapport zmienia federację i zamierza startować w barwach Rumunii. 26-letni arcymistrz z Szombathely będzie pierwszym przeciwnikiem Jana-Krzysztofa Dudy w turnieju kandydatów w Madrycie (17 czerwca - 4 lipca).

W piątek federacja szachowa Rumunii poinformowała, że wszczęła oficjalną procedurę transferu Rapporta i jego żony, Serbki Jovany Rapport.

 

Zobacz także: Wielki triumf Jana-Krzysztofa Dudy w Warszawie

 

Węgierski arcymistrz, klasyfikowany obecnie na piątym miejscu w rankingu światowym, mieszka w Serbii od 18 roku życia. Na decyzję obojga duży wpływ miała firma Superbet, z siedzibą w Rumunii, kierowana przez serbskiego miliardera, która przedstawiła sponsorską ofertę nie do odrzucenia.

 

Jak poinformował portal chessdom.com, ojciec szachisty Tamas Rapport często podkreślał, że Richard ma na Węgrzech znacznie mniejsze wsparcie niż inni sportowcy, a także, że ma trudności z pozyskaniem funduszy.

 

W zakończonym w poniedziałek w Warszawie turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland z cyklu Grand Chess Tour, w którym zwyciężył najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda, Rapport zajął szóste miejsce w stawce 10 uczestników.

 

 

Dzień przed podpisaniem umowy z rumuńskim sponsorem Rapport wycofał się z turnieju Norway Chess w Stavanger (31 maja - 10 czerwca) z udziałem m.in. Magnusa Carlsena, Wesleya So, Szachrijara Mamidjarowa, Anisha Giriego czy Viswanathana Ananda, by w spokoju przygotowywać się do turnieju kandydatów w Madrycie.

 

 

Na jego inaugurację 26-letni Węgier, który w turnieju wylosował numer 8, zmierzy się 17 czerwca czarnymi z dwa lata młodszym Dudą. W stolicy Hiszpanii zagrają także Chińczyk Ding Liren (2), który zastąpił zawieszonego przez FIDE Rosjanina Siergieja Karjakina, Amerykanin Fabiano Caruana (3), Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu (4), reprezentant Francji Alireza Firouzja (5), występujący pod neutralną flagą Rosjanin Jan Niepomniaszczi (6) oraz Amerykanin Hikaru Nakamura (7).

 

Turniej kandydatów zakończy się 4 lipca. Dni przerwy zaplanowano na 20, 24 i 28 czerwca oraz 2 lipca. Jego zwycięzca zmierzy się z Norwegiem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie