DP World Tour: Adrian Meronk trzeci w Dutch Open. Awansował do The Open

Adrian Meronk zajął trzecie miejsce w Dutch Open

Adrian Meronk zajął trzecie miejsce w golfowym Dutch Open cyklu DP World Tour, zdobywając tym samym prawo startu w The Open - drugim w swojej karierze turnieju Wielkiego Szlema.

Po czterech rundach rywalizacji w Holandii, dokładnie na polu Bernardus Golf, wygrał Francuz Victor Perez, a drugie miejsce zajął Nowozelandczyk Ryan Fox. Po 72 dołkach turnieju obaj notowali sumę -13, a dopiero na czwartym dołku dogrywki Fox musiał uznać wyższość Pereza.

Meronk po rundach na 68, 68, 72, 68 uderzeń (czyli 12 poniżej par) stanął na trzecim miejscu podium, a trójka medalistów wywalczyła awans do turnieju nazywanego również British Open.

Końcówka Dutch Open była pełna przetasowań w czołówce, w której od początku plasował się Polak. Pierwszą rundę na ciekawie pofałdowanym polu zakończył na dzielonym siódmym miejscu, po drugim dniu był już na trzecim miejscu. Choć po trzeciej rundzie spadł na siódmą pozycję, to od ówczesnych liderów dzieliły go zaledwie dwa uderzenia.

W finałową niedzielę, w której panowały zupełnie inne niż wcześniej warunki (po nocnych opadach i odrobine porannego deszczu pole stało się nieco bardziej miękkie, co zwykle spowalnia toczenie się piłek) wrocławianin zaprezentował wiele wspaniałych uderzeń. Branżowe media zachwycały się szczególnie tym, czego dokonał na ósmym dołku - gdzie piłka trafiła do wody, ale Polak zdjął buty i zdecydował się na niezwykle ryzykowną próbę jej wybicia. To się udało, po czym trafił 14-metrowego putta, czyli z tej odległości wtoczył piłkę do dołka, zapewniając sobie nie tylko radość zgromadzonych na trybunie kibiców, ale przede wszystkich zachowując dobry wynik.

Trzeci raz w tym sezonie Meronk zakończył turniej pierwszej europejskiej ligi na najniższym stopniu podium. W maju był trzeci w Catalunya Championship, a w marcu w Qatar Masters.

Jednak niedzielne podium stało się najbardziej wyjątkowym, bo gwarantującym występ na The Open - turnieju uznawany przez wielu za najważniejszy na świecie. Walka o Claret Jug, znana także jako British Open, to najstarszy z czterech etapów Wielkiego Szlema i jedyny rozgrywany poza Stanami Zjednoczonymi.

Meronk stał się pierwszym Polakiem, który wywalczył prawo startu w tym prestiżowym wydarzeniu. Rok temu debiutował w Wielkim Szlemie - brał udział w US Open, nie awansując jednak do finałowych dni.