MŚ w hokeju: Zwycięstwo Finów

Finowie byli najlepsi podczas mistrzostw świata

Hokeiści Finlandii po raz czwarty zostali mistrzami świata. W rozegranym w Tampere meczu finałowym pokonali po dogrywce Kanadyjczyków 4:3. W spotkaniu o trzecie miejsce Czechy wygrały z USA 8:4.

Finowie i Kanadyjczycy zmierzyli się w finale mistrzostw świata po raz trzeci z rzędu. W 2019 roku Finowie wygrali 3:1, a w 2021 lepsi byli po dogrywce rywale 3:2 (w 2020 roku turniej nie odbył się z powodu pandemii).

Po pierwszej bezbramkowej tercji prowadzenie w 25. minucie objęli goście po trafieniu Dylana Cozensa, wykorzystując pierwszy w meczu okres przewagi liczebnej.

Dopiero w trzeciej części gry drużyna "Suomi" zaczęła strzelać gole. Dwa zdobył w odstępie półtorej minuty napastnik Nashville Predators Mikael Granlund, a gdy w 55. minucie grający na co dzień w Montreal Canadiens Joel Armia podwyższył wynik na 3:1, wydawało się, że mecz jest rozstrzygnięty. Końcówka należała jednak do zawodników Kanady - Zach Whitecloud i Maxime Comtois doprowadzili do remisu.

Zwycięską bramkę w siódmej minucie dogrywki zdobył Sakari Manninen. Gospodarze grali w tym momencie w przewadze liczebnej, ponieważ na ławkę kar powędrował Thomas Chabot za zahaczanie rywala.

Drużyna prowadzona przez Jukkę Jalonena odniosła drugi wielki sukces w tym roku. W lutym triumfowała w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Wynik finału:

Finlandia - Kanada 4:3 po dogr. (0:0, 0:1, 3:2, 1:0).

Bramki: dla Finlandii - Mikael Granlund (45, 46), Joel Armia (55), Sakari Manninen (67); dla Kanady - Dylan Cozens (25), Zach Whitecloud (58), Maxime Comtois (59).

Kary: Finlandia - 4; Kanada - 10 minut. Widzów: 11 487.