Premier League: Proces przejęcia Chelsea zakończony

Piłka nożna
Premier League: Proces przejęcia Chelsea zakończony
fot. PAP
Premier League: Proces przejęcia Chelsea zakończony

Konsorcjum kierowane przez Todda Boehly, prezesa i dyrektora generalnego Eldridge oraz Clearlake Capital ogłosiło w poniedziałek zakończenie procesu przenoszenia praw własności klubu Premier League Chelsea - głosi komunikat londyńskiego klubu.

Zgodnie z warunkami umowy Boehly i Clearlake będą wspólnie sprawować kontrolę i zarządzać klubem. Boehly będzie pełnił funkcję prezesa holdingu.

 

Zobacz także: Liga Narodów: Prezes PZPN postawił cel przed reprezentacją Polski

 

Kilka dni temu brytyjski rząd zaaprobował przejęcie londyńskiego klubu przez konsorcjum. Wcześniej zgodę wyraziły władze Premier League. Tym samym spełnione zostały wszystkie formalne warunki umożliwiające odkupienie Chelsea od jej dotychczasowego właściciela, Romana Abramowicza. Rosyjski oligarcha wystawił londyński klub na sprzedaż na początku marca po inwazji Rosji na Ukrainę.

 

"Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zostać nowymi opiekunami Chelsea FC. Nasza wizja jako właścicieli jest jasna: chcemy, aby fani byli dumni. Naszym planem działania jest inwestowanie w klub w dłuższej perspektywie i budowanie jego marki, bazując na niezwykłej historii sukcesów Chelsea. Osobiście chcę podziękować ministrom i urzędnikom w rządzie brytyjskim oraz Premier League za całą ich pracę, aby tak właśnie się stało” - napisał Boehly.

 

Na czele konsorcjum stoi 48-letni amerykański biznesman Todd Boehly. To finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers. Głównym udziałowcem transakcji jest kalifornijska firma z sektora private equity Clearlake Capital. Oprócz nich w skład konsorcjum wchodzą m.in. inny współwłaściciel L.A. Dodgers Mark Walters i szwajcarski miliarder Hansjoerg Wyss.

 

Całość transakcji opiewa na sumę 4,25 mld funtów, z czego 2,5 mld to kwota samego przejęcia akcji, zaś pozostałe 1,75 mld nowi właściciele mają zainwestować w klub, m.in. w unowocześnienie stadionu Stamford Bridge, akademię klubową i zespół kobiecy. Właściciele będą również kontynuować współpracę z Fundacją Chelsea.

 

Jak informują brytyjskie media, zgodnie z warunkami umowy, nowi właściciele nie będą mogli wypłacać dywidend, pobierać wynagrodzenia z tytułu zarządzania klubem ani pozbywać się swoich udziałów przez najbliższe 10 lat i zgodzili się na ścisłe ograniczenie poziomu zadłużenia klubu.

 

W zakończonym sezonie 2021/2022 Chelsea zajęła trzecie miejsce w Premier League, była finalistą Pucharu Anglii i Pucharu Ligi Angielskiej, ale oba finały przegrała rzutami karnymi z Liverpoolem, a w Lidze Mistrzów odpadła w ćwierćfinale z Realem Madryt. W lutym wygrała, w przełożonych z roku 2021, klubowych mistrzostwach świata.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie