Jacek Słupski tymczasowym szefem Europejskiej Konfederacji Szermierczej

Inne
Jacek Słupski tymczasowym szefem Europejskiej Konfederacji Szermierczej
fot. PAP

Jacek Słupski został tymczasowym szefem Europejskiej Konfederacji Szermierczej (EFC). Zastąpił Rosjanina Stanisława Pozdniakowa, który we wtorek został usunięty ze stanowiska prezydenta EFC w wyniku głosowania on-line.

Głosowanie odbyło się podczas Nadzwyczajnego Kongresu EFC. Wzięło w nim udział 37 z 45 członków narodowych federacji, czyli frekwencja wyniosła aż 85 procent uprawnionych. Za odwołaniem ze stanowiska Pozdniakowa opowiedziało się 23 członków, dziesięć głosów było przeciw, a cztery osoby się wstrzymały.

 

ZOBACZ TAKŻE: "O sukcesach polskich szpadzistek będzie jeszcze głośno"

 

Zgodnie ze statutem w tej sytuacji sekretarz generalny EFC Jacek Słupski pełni najwyższą funkcję do czasu wyboru nowego prezydenta. Słupski to były florecista stołecznego AZS AWF, a później dyrektor tego klubu. Aktualnie jest dyrektorem generalnym Polskiego Związku Szermierczego.

 

"To smutne, że histeria w Europie doprowadziła do anulowania wszystkiego, co rosyjskie, nawet w tak szlachetnym sporcie, jakim jest szermierka. W bardzo krótkim czasie podobnych ataków doznali znacznie ważniejsi moi rodacy, którzy też nie chcieli wyzbyć z siebie Rosji” - napisał Pozdniakow w mediach społecznościowych.

 

Były prezydent EFC podziękował szermierczej rodzinie za bardzo udane sześć lat kierowania konfederacją. Żegnając się życzył wszystkim sportowcom i trenerom Starego Kontynentu "dobrego syberyjskiego zdrowia i wybitnych wyników sportowych".

 

Pozdniakow stał czele konfederacji od 2016 roku. W 2021 został jednogłośnie wybrany na drugą kadencję. Od 2018 roku jest przewodniczącym Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

20 marca EFC przegłosowała wotum nieufności dla Rosjanina z powodu obaw o konflikt interesów. 29 marca Komitet Wykonawczy EFC zdecydował zgodnie z zaleceniem MKOl, że zaplanowane w Rosji i na Białorusi zawody zostaną przełożone lub odwołane, a rosyjscy i białoruscy sportowcy i działacze nie będą mogli startować pod auspicjami konfederacji.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie