Który bramkarz najlepszy? Oceniamy kadrowiczów Michniewicza (część I)

Piłka nożna
Który bramkarz najlepszy? Oceniamy kadrowiczów Michniewicza (część I)
Fot. Cyfrasport
Czy Wojciech Szczęsny wciąż jest najlepszym polskim bramkarzem? Konkurencję ma naprawdę dużą

Czesław Michniewicz na czerwcowe mecze Ligi Narodów z Walią, Belgią i Holandią powołał aż 39 zawodników, by mieć pełny przegląd wojsk przed mundialem w Katarze, na który będzie mógł zabrać 26 piłkarzy. Jak silna jest kadra Michniewicza, kim tak naprawdę dysponuje? Każdego z tych graczy ocenialiśmy pod względem generalnych możliwości, a także formy pod koniec minionego sezonu, przy okazji podając statystyki występów. Analizujemy bramkarzy i obrońców. W kolejnej części pomocnicy i napastnicy.

BRAMKARZE

 

Bartłomiej Drągowski

Data urodzenia: 19.08.1997. Klub: ACF Fiorentina. Waga/wzrost: 74/191. Mecze/gole w reprezentacji Polski: 1/0.
Wartość rynkowa wg Transfermarkt: 9 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 9 meczów/11 puszczonych goli/3 mecze bez straty gola.

 

Duży talent bramkarski, po tym jak zbierał świetne recenzje w poprzednich sezonach za występy w Empoli i Fiorentinie, wydawało się, że może być następcą Szczęsnego i Fabiańskiego w kadrze. W tym sezonie jednak złapał kontuzję, a gdy ją wyleczył, nie odzyskał miejsca w bramce Fiorentiny, spadły więc też jego notowania wśród reprezentacyjnych bramkarzy, obecnie jest chyba numerem 4. W Serie A ostatni raz zagrał w lutym, a w kwietniu zaliczył jeszcze mecz przeciwko Juventusowi w półfinale Pucharu Włoch. Może pomoże mu transfer do Anglii (Southampton) lub Hiszpanii. Trwają rozmowy.

Ocena umiejętności: 7

Oceny formy na koniec sezonu: 4

 

Kamil Grabara
Data urodzenia: 08.01.1999. Klub: FC Kopenhaga. Waga/wzrost: 80/195. Mecze/gole: 0/0.
Wartość rynkowa: 3 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 44 mecze/30 puszczonych goli/23 mecze bez straty gola.

Ma podobno wyjść w podstawowej jedenastce na mecz z Walią w Lidze Narodów. Sprzyja mu fakt, że był bramkarzem w młodzieżowej reprezentacji Polski, prowadzonej przez Czesława Michniewicza, ale powołania nie dostał za zasługi i z sentymentu. Wywalczył sobie miejsce w składzie FC Kopenhaga i był jej mocnym punktem, zdobywając z klubem mistrzostwo Danii. W 2016 roku z Ruchu Chorzów kupił go słynny Liverpool, ale grał tam tylko w rezerwach, był wypożyczany do Aarhus i Huddersfield. Ma talent, ale chyba trochę mniejsze optymalne możliwości niż Drągowski.

Ocena umiejętności: 6.

Oceny formy: 8.

 

Łukasz Skorupski
Data urodzenia: 05.05.1991. Klub: Bologna FC. Waga/wzrost: 84/187. Mecze/gole: 6/0.
Wartość rynkowa: 4 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 37 meczów/58 puszczonych goli/12 czystych kont.

Bardzo solidny bramkarz, w tym sezonie pewny punkt włoskiej Bologny. Bardzo dobrze zaprezentował się w debiucie Michniewicza w meczu ze Szkocją (1:1), do tego stopnia, że niektórzy sugerowali wystawienie go w podstawowym składzie na barażowy mecz o mundial ze Szwecją. Wydaje się być pierwszym zmiennikiem Szczęsnego.

Ocena umiejętności: 7.

Oceny formy: 7.

 

Wojciech Szczęsny


Data urodzenia: 18.04.1990. Klub: Juventus FC. Waga/wzrost: 85/196. Mecze/gole: 63/0.
Wartość rynkowa: 15 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 40 meczów/39 puszczonych goli/15 czystych kont.

Kolejny nieudany sezon Juventusu (dopiero czwarte miejsce w Serie A i przegrany finał Pucharu Italii z Interem Mediolan), który wcześniej przez wiele lat dominował we Włoszech. Szczęsny ma pewne miejsce w bramce Starej Damy, zdarzały mi się znakomite mecze i wpadki, ale ogólnie prezentował równiejszą formę niż w poprzednich sezonach. Od wspaniałego występu w zwycięskim meczu z Niemcami na Narodowym przez wiele lat raczej rozczarowywał w najważniejszych turniejach w kadrze. Wreszcie świetnie zagrał w barażowym meczu ze Szwecją o awans na MŚ w Katarze. Ma u Michniewicza niepodważalną pozycję bramkarza numer 1.

Ocena umiejętności: 8.

Oceny formy: 7.

 

OBROŃCY

Jan Bednarek
Data urodzenia: 12.04.1996. Klub: Southampton FC. Waga/wzrost: 77/189. Mecze/gole: 39/1.
Wartość rynkowa: 22 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 34 mecze/4 gole/0 asyst.
Ma coraz silniejszą pozycję w reprezentacji, powoli będzie przejmował rolę lidera defensywy od Kamila Glika. Bardzo dobrze zagrał w barażowym meczu ze Szwecją. Pewniak w jedenastce Michniewicza. W Anglii też ma coraz wyższe notowania, choć obok bardzo dobrych występów (potrafi nawet strzelać gole jako obrońca), zdarzają mu się wpadki. Stać go, by zapracować wkrótce na transfer do jednego z czołowych klubów w Anglii, choć pojawiły się też informacje, że bardzo poważnie interesuje się nim Napoli.

Ocena umiejętności: 8.

Oceny formy: 7.

 

Bartosz Bereszyński
Data urodzenia: 12.07.1992. Klub: UC Sampdoria. Waga/wzrost: 77/183. Mecze/gole: 40/0.
Wartość rynkowa: 5 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 37 meczów/0 goli/3asysty.

Od lat jest podstawowym zawodnikiem Sampdorii. Gra na solidnym poziomie, ale pewnego pułapu nie przeskoczy. Jego zaletą jest szybkość i wszechstronność, może grać na prawie każdej pozycji w defensywie, a także na boku pomocy, a zaczynał karierę jako napastnik. Ta jego uniwersalność to jego atut i jednocześnie wada, bo na wielu pozycjach jest niezły, a na żadnej bardzo dobry. Zdarzają mu się w kadrze bardzo słabe mecze i poważne błędy, jak podczas Euro 2021. U Michniewicza będzie raczej rezerwowym i zmiennikiem niż zawodnikiem podstawowego składu. W Serie A grał na tyle dobrze, że zainteresowała się nim AS Roma.

Ocena umiejętności: 5.

Oceny formy: 7.

 

Matty Cash
Data urodzenia: 07.08.1997. Klub: Aston Villa. Waga/wzrost: 79/185. Mecze/gole: 4/0.
Wartość rynkowa: 22 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 40 meczów/4 gole/4 asysty.

Po otrzymaniu polskiego obywatelstwa wydaje się być pewniakiem do gry na prawej stronie kadry Michniewicza, przede wszystkim w roli wahadłowego, ale w innym ustawieniu może tez grać jako prawy obrońca lub pomocnik. Dynamiczny, lubi dryblować, potrafi celnie dośrodkować, ale bywają mecze, w których mu to nie wychodzi, także w naszej kadrze. Ma pewne miejsce w składzie Aston Villii, ale mógłby mieć trochę więcej asyst niż cztery przez cały sezon. Pojawiały się informacje, że Cashem poważnie zainteresowane jest Atletico Madryt, ale ostatnio ten temat przycichł.

Ocena umiejętności: 8.

Oceny formy: 7.

 

Kamil Glik
Data urodzenia: 03.02.1988. Klub: Benevento Calcio. Waga/wzrost: 80/190. Mecze/gole: 92/6.
Wartość rynkowa: 1,5 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 28 meczów/0 goli/0 asyst.

W minionym sezonie występował już dość nisko, w Serie B. W reprezentacji Polski wciąż jednak jest niezastąpiony i zwykle spisuje się znakomicie. Był wielkim bohaterem meczu barażowego o mundial ze Szwecją. Mimo kontuzji i tego, że już w pierwszych minutach spotkania sygnalizował zmianę, dotrwał do końca i nie popełniał błędów. Przypłacił to pogłębieniem urazu i długo leczył kontuzję. Wrócił do składu Benevento dopiero na barażowe mecze o awans do Serie A, ale w półfinale jego zespół został wyeliminowany przez Pisę. Należy mieć nadzieję, że Glik w zdrowiu i formie dotrwa do listopada, do finałów MŚ w Katarze.

Ocena umiejętności: 8.

Oceny formy: 7.

 

Robert Gumny
Data urodzenia: 04.06.1998. Klub: FC Augsburg. Waga/wzrost: 61/177. Mecze/gole: 2/0.
Wartość rynkowa: 2,5 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 29 meczów/0 goli/0 asyst.

Po krótkim okresie aklimatyzacji po transferze z Lecha Poznań wywalczył sobie miejsce w składzie Augsburga. Na boiskach Bundesligi może i nie zachwyca, ale i nie zawodzi. Michniewicz dobrze zna go ze swojej młodzieżówki. Wydawało się, że szybciej zrobi karierę w dorosłej piłce i że zajdzie dalej, a zagrał dopiero dwa razy w drużynie narodowej, trochę przeszkadzały mu kontuzje. Nie będzie mu łatwo znaleźć się w kadrze 26 zawodników, którzy polecą do Kataru, na prawej obronie jest spora konkurencja – Cash, Kędziora, Bereszyński.

Ocena umiejętności: 6.

Oceny formy: 6.

 

Marcin Kamiński
Data urodzenia: 15.01.1992. Klub: FC Schalke 04. Waga/wzrost: 76/191. Mecze/gole: 7/0.
Wartość rynkowa: 1 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 33 mecze/2 gole/2 asysty.
Za kadencji Michniewicza wrócił do kadry po dłuższej przerwie, ale nie zagrał ani ze Szkocją, ani ze Szwecją. Ma znakomite warunki fizyczne, wydawało się, że zrobi większa karierę, ale w pewnym momencie jego talent przestał się rozwijać i wypadł z kadry. W minionym sezonie grał w drugiej Bundeslidze, ale zdołał z zespołem Schalke awansować do pierwszej, będąc podstawowym obrońcą. W reprezentacji Polski będzie mu jednak ciężko się przebić.
Ocena umiejętności: 5.

Oceny formy: 7.

 

Tomasz Kędziora
Data urodzenia: 11.06.1994. Klub: Lech Poznań/Dynamo Kijów. Waga/wzrost: 73/183. Mecze/gole: 26/1.
Wartość rynkowa: 5 mln euro. W klubach w sezonie 2021/2022: 29 meczów/2 gole/0 asyst.

Ze względu na napaść Rosji na Ukrainę zawirowane były jego losy w tym sezonie. Został wypożyczony z Dynama Kijów do Lecha Poznań, z którego Ukraińcy wcześniej go kupili. Przez te zmiany nie mógł być w najwyższej formie, ale wywalczył z Kolejorzem mistrzostwo Polski, zagrał w sześciu meczach, strzelił jednego gola. Jego atutem jest szybkość i dobra gra głową, ale konkurencję na prawej obronie i pomocy ma w kadrze dużą. Może też łatać dziury w środku obrony i na lewej stronie. Sousa i Michniewicz za bardzo na niego nie stawiają. Zagadką jest, co dalej z jego karierą, w związku z sytuacją na Ukrainie.

Ocena umiejętności: 7.

Oceny formy: 5.

 

Jakub Kiwior
Data urodzenia: 15.02.2000. Klub: Spezia Calcio. Waga/wzrost: 80/187. Mecze/gole: 0/0.
Wartość rynkowa: 1,8 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 34 mecze/1 gol/0 asyst.

Jeden z debiutantów w kadrze. Michniewicz zna go ze współpracy w kadrze młodzieżowej, gdzie był jednym z najmłodszych zawodników i za dużo nie pograł. Wywalczył sobie miejsce na pozycji defensywnego pomocnika w Spezii, w której gra razem z Arkadiuszem Recą, ale Michniewicz widzi go bardziej w roli zmiennika dla środkowych obrońców. Udało się im obronić przed spadkiem do Serie B. Kiwior ma raczej małe szanse, aby znaleźć się w gronie 26 piłkarzy, którzy polecą do Kataru.

 

Ocena umiejętności: 5.

Oceny formy: 7.

 

Kamil Pestka
Data urodzenia: 22.08.1998. Klub: Cracovia. Waga/wzrost: 76/187. Mecze/gole: 0/0.
Wartość rynkowa: 600 tysięcy euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 27 meczów/4 gole/2 asysty.

Kolejny z piłkarzy, którzy grali u Michniewicza w młodzieżówce, choć za bardzo się w niej nie wyróżniał, ale występował w drużynie reprezentacyjnej nawet jak nie miał miejsca w składzie Cracovii. Gra na pozycji lewego obrońcy, gdzie ciągle mamy kłopot i trwają poszukiwania wartościowego zawodnika. Solidne występy w polskiej ekstraklasie, ale to chyba za mało, aby przebić się na stałe do drużyny narodowej. Interesuje się nim włoski klub Frosinone.

Ocena umiejętności: 4.

Oceny formy: 6.

 

Tymoteusz Puchacz
Data urodzenia: 23.01.1999. Klub: Trabzonspor Kulubu. Waga/wzrost: 74/180. Mecze/gole: 10/0.
Wartość rynkowa: 2,5 mln euro. W klubach w sezonie 2021/2022: 20 meczów/0 goli/2 asysty.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych piłkarzy w kadrze Michniewicza i wcześniej u Paulo Sousy. Jest szybki, przebojowy, potrafi czasami dośrodkować, ma silny strzał z lewej nogi. Znacznie gorzej radzi sobie w defensywie, popełnia dużo błędów, bardzo źle zagrał w meczu z Węgrami w eliminacjach MŚ, ale mamy deficyt dobrych zawodników na lewej obronie, więc ciągle dostaje szanse. Nie przebił się po transferze z Lecha Poznań w Unionie Berlin i został wypożyczony do Trabzonsporu, gdzie szło mu lepiej. Zdobył z tym klubem mistrzostwo Turcji, zagrał trochę meczów, ale pod koniec sezonu rzadziej występował, bo nie wiadomo jakie będą jego dalsze losy.

Ocena umiejętności: 5.

Oceny formy: 6.

 

Sebastian Walukiewicz
Data urodzenia: 05.04.2000. Klub: Cagliari Calcio. Waga/wzrost: 80/188. Mecze/gole: 3/0.
Wartość rynkowa: 7 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 9 meczów/0 goli/0 asyst.

Wysoki, sprawny, silny środkowy obrońca. Zaczął sezon w podstawowym składzie Cagliari, ale uraz biodra wykluczył go na wiele miesięcy z gry. W kwietniu zagrał w dwóch meczach Serie A po kilka minut. W Polsce nie przebił się w Legii, ale po przejściu do Pogoni Szczecin wypromował się i trafił do lig włoskiej. Występował u Michniewicza w młodzieżowej reprezentacji Polski, w kadrze seniorów zadebiutował u Jerzego Brzęczka. Ma sporo możliwości, ale mało doświadczenia i kontuzja wyhamowała jego karierę.

Ocena umiejętności: 5.

Oceny formy: 3.

 

Mateusz Wieteska
Data urodzenia: 11.02.1997. Klub: Legia Warszawa. Waga/wzrost: 77/187. Mecze/gole: 0/0.
Wartość rynkowa: 1,3 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 49 meczów/4 gole/2 asysty.

Kolejny zawodnik z młodzieżówki Michniewicza. Ma bardzo duże możliwości, nie w pełni je wykorzystuje. Świetnie gra głową, zarówno w ofensywie jak i defensywie. Jest bardzo groźny i pożyteczny przy stałych fragmentach gry, strzela sporo goli. Ma bardzo szybką nogę, jest dobry w odbiorze, nie zawsze jednak dobrze się ustawia. Stał się mocnym punktem Legii, nawet jej kapitanem, ale zespołowi ostatnio nie szło zbyt dobrze. Jeszcze za kadencji Michniewicza w Legii, Wieteska zagrał kilka bardzo dobrych meczów w europejskich pucharach. W drużynie narodowej jeszcze nie zadebiutował, choć był powołany na zgrupowanie przed meczami ze Szkocją i Szwecją. Powinien powalczyć o miejsce w kadrze na mundial w Katarze, jeśli dostanie szansę pokazania się w Lidze Narodów.

Ocena umiejętności: 6.

Oceny formy: 6.

 

W KOLEJNYM ODCINKU POMOCNICY I NAPASTNICY

Robert Zieliński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie