Na kogo postawić w pomocy? Oceniamy kadrowiczów Michniewicza (część II)

Piłka nożna
Na kogo postawić w pomocy? Oceniamy kadrowiczów Michniewicza (część II)
fot. PAP
Robert Lewandowski, kapitan reprezentacji Polski.

Czesław Michniewicz na czerwcowe mecze Ligi Narodów z Walią, Belgią i Holandią powołał aż 39 zawodników, by mieć pełny przegląd wojsk przed mundialem w Katarze, na który będzie mógł zabrać 26 piłkarzy. Jak silna jest kadra Michniewicza, kim tak naprawdę dysponuje? Każdego z tych graczy ocenialiśmy pod względem generalnych możliwości, a także formy pod koniec minionego sezonu, przy okazji podając statystyki występów.

W pierwszej części analizowaliśmy postawę bramkarzy i obrońców. Czas na drugi odcinek – pod lupę wzięliśmy pomocników i napastników.

 

POMOCNICY

 

Krystian Bielik


Data urodzenia: 04.01.1998. Klub: Derby County FC. Waga/wzrost: 88/189. Mecze/gole: 5/0.

Wartość rynkowa: 4 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 16 meczów/1 gol/0 asyst.

 

Wielki talent polskiej piłki. Gdyby nie kontuzje, dwa zerwania więzadeł kolanowych, teraz grałby pewnie w Arsenalu Londyn (z którym miał kontrakt i jako nastolatek dostawał szanse w meczach towarzyskich) lub w innym renomowanym klubie. Powoli wraca do formy sprzed kontuzji, ale nie jest to łatwe. Potencjał ma ogromny, kwestia, czy zdrowie pozwoli mu z niego w pełni skorzystać. Michniewicz widzi go bardziej w roli defensywnego pomocnika, gdzie jest najbardziej wartościowy, ale w meczach ze Szkocją i Szwecją Bielik z powodzeniem występował też w środku obrony, łatając dziury. Uniwersalny, inteligentny, elegancko grający zawodnik. Dobry odbiór, przegląd pola, rozegranie. Pozostaje się modlić, by nie złapał kolejnej kontuzji. Z Derby County spadł z angielskiej Championship. Selekcjoner zapowiedział, że musi zmienić klub na lepszy, bo z trzeciego poziomu ligowego w Anglii nie będzie go powoływał. Chce go pozyskać zespół Charlotte FC z MLS (grają tam Świderski, Jóźwiak i Sobociński), ale Bielik raczej nie chce wyjeżdżać do USA, lecz pozostać w Europie. Podobno interesował się nim nawet Tottenham.   

 

Ocena umiejętności: 8.

Ocena formy: 6.

 

Przemysław Frankowski


Data urodzenia: 12.04.1995. Klub: RC Lens. Waga/wzrost: 70/176. Mecze/gole: 22/1.

Wartość rynkowa: 8 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 40 meczów/6 goli/5 asyst.

 

Po transferze z Chicago Fire do Francji miał w RC Lens wejście smoka, zaliczył kilka efektownych goli i asyst. Później jednak przyszedł kryzys formy, zespół notował gorsze rezultaty i stracił na jakiś czas miejsce w podstawowym składzie, wchodził z ławki rezerwowych. Pod koniec znów wychodził w pierwszej jedenastce, ale już tak nie błyszczał. Bardzo uniwersalny zawodnik – może grać na prawej i lewej pomocy, w kadrze był też często wystawiany jako ofensywny środkowy pomocnik. Gdy jest w pełni formy fizycznej – imponuje szybkością, ma niezłe dośrodkowanie i silny strzał. Jeśli ustabilizuje formę, ma szansę powalczyć przynajmniej o rolę jednego z pierwszych zmienników i Michniewicza, a może nawet o pierwszy skład. Jeśli dyspozycja będzie taka jak w marcu, to może nawet nie załapać się do grona 26 zawodników, którzy pojadą do Kataru.

 

Ocena umiejętności: 7.

Ocena formy: 6.

 

Jacek Góralski


Data urodzenia: 21.09.1992. Klub: Kairat Ałmaty. Waga/wzrost: 66/172. Mecze/gole: 18/1.
Wartość rynkowa: 1,8 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 12 meczów/ 0 goli/ 0 asyst.

 

Typ twardziela i walczaka. Dużo biega, ma sporo odbiorów, jeździ wślizgami, gra ostro, niestety czasami brutalnie i bezmyślnie. Niewiele brakowało, a pozbawiłby w ten sposób Polskę wyjazdu na mundial w Katarze. Michniewicz niespodziewanie wystawił go w podstawowym składzie w barażowym meczu ze Szwecją (wcześniej długo pauzował z powodu zerwania więzadła krzyżowego) zamiast Krychowiaka. Góralski nieodpowiedzialnie sfaulował rywala i tylko pobłażliwości sędziego Orsato zawdzięcza, że zobaczył żółtą, a nie czerwoną kartkę. W przerwie został zmieniony. Zawodnik do zadań specjalnych. Jako wchodzący na kilkanaście minut do postraszenia rywala, do zaakceptowania. Wystawianie go na cały mecz, w wyjściowym składzie, jest bardzo ryzykowne. Potrafi też czasami coś stworzyć w ofensywie, nie jest jednostronny, ale jednak mniej kreatywny i gorzej wyszkolony technicznie od innych defensywnych pomocników - Krychowiaka, Bielika, Klicha, Żurkowskiego, Damiana Szymańskiego, czy Linettego. A konkurencja jak widać jest na tej pozycji bardzo duża.     

 

Ocena umiejętności: 5.

Ocena formy: 5.

 

Kamil Grosicki


Data urodzenia: 08.06.1988. Klub: Pogoń Szczecin. Waga/wzrost: 78/180. Mecze/gole: 84/17.
Wartość rynkowa: 800 tysięcy euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 27 meczów/ 9 goli / 7 asyst.

 

Ma już 34 lata, ciągle bardzo szybki, ale nie jest to już ten sam TurboGrosik co przed laty. Gdy stracił miejsce w składzie Hull City oraz West Bromwich i długi nigdzie nie grał, nie był powoływany do kadry przez Paulo Sousę. Zaczął grać w Pogoni Szczecin, zaliczył z nią udany sezon w Ekstraklasie i wrócił w marcu do kadry już za kadencji Michniewicza, zagrał 19 minut w towarzyskim meczu ze Szkocją, w barażu ze Szwecją nie występował. Nie jest już zawodnikiem na pierwszy skład, ale w końcówkach może się przydać ze swoim doświadczeniem, szybkością, czasami niezłym dośrodkowaniem i strzałem. Poza tym jak nikt robi atmosferę w reprezentacji, jest jej dobrych duchem.

 

Ocena umiejętności: 7.

Ocena formy: 6.

 

Kamil Jóźwiak


Data urodzenia: 22.04.1998. Klub: Charlotte FC. Waga/wzrost: 70/176. Mecze/gole: 22/3.
Wartość rynkowa: 2,5 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 28 meczów / 0 goli / 2 asysty.

 

Z Derby County, które zbankrutowało, spadł w minionym sezonie z angielskiej Championship. W marcu przeniósł się za Ocean do MLS, walczy o miejsce w podstawowym składzie Charlotte FC, gdzie gwiazdą jest Karol Świderski, a problemy z przebiciem się nawet na ławkę rezerwowych ma Jan Sobociński. Nie jest jeszcze w pełni formy, bo nie tylko zmienił klub i aklimatyzuje się w USA, ale wcześniej borykał się z kontuzjami i miał przerwy w grze. Gdy jest w formie, potrafi być pożyteczny w kadrze. Ma niezłe dośrodkowanie, jest dość szybki, ma trochę zmysłu do gry kombinacyjnej. Brakuje mu jednak warunków fizycznych, czasami siły, wytrzymałości szybkościowej i wtedy nie jest już tak dokładny w rozegraniu i wrzutkach, ma wahania formy. Musi wywalczyć miejsce w składzie Charlotte i zacząć dobrze grać, by załapać się do kadry na mistrzostwa świata w Katarze. Michniewicz go zna i ceni, bo Jóźwiak grał u niego w młodzieżówce.     

 

Ocena umiejętności: 6,5.

Ocena formy: 5.

 

Jakub Kamiński


Data urodzenia: 05.06.2002. Klub: Lech Poznań. Waga/wzrost: 71/179. Mecze/gole: 1/0.
Wartość rynkowa: 10 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 35 meczów/ 9 goli/ 8 asyst.

 

Jeden z największych talentów polskiej piłki i jeden z najmłodszych zawodników w kadrze Michniewicza. Zdobył z Lechem Poznań mistrzostwo Polski w tym sezonie i miał w tym spory udział. Dobry technicznie, nieźle dryblujący, potrafi zagrać kombinacyjnie. Jeśli będzie się rozwijał, może zrobić dużą karierę. Bohater jednego z najwyższych transferów w historii polskiej Ekstraklasy – przechodzi do niemieckiego Wolfsburga za 10 mln euro. Aby załapać się do kadry Michniewicza na mundial w Katarze, musi w tym Wolfsburgu wywalczyć miejsce w składzie, a w reprezentacji błysnąć w którymś z meczów. Dotychczas w kadrze seniorów zagrał tylko raz, we wrześniu 2021 roku, mając 19 lat, debiutował u Paulo Sousy w meczu z San Marino i nie był to udany występ.

 

Ocena umiejętności: 7.

Ocena formy: 7.

 

Mateusz Klich


Data urodzenia: 13.06.1990. Klub: Leeds United. Waga/wzrost: 73/183. Mecze/gole: 38/2.
Wartość rynkowa: 4 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 37 meczów/ 1 gol/ 2 asysty.

 

Wzbudza kontrowersje. Jedni go cenią, drudzy mniej. Ja należę do tych drugich. Jego zaletą jest to, że jest uniwersalny, potrafi być pożyteczny zarówno w ofensywie jak i w defensywie. Minusem jest to, że ma sporo bezbarwnych meczów, znika na boisku na długie minuty, gra na alibi, by za dużo nie zepsuć, nie bierze w trudnych momentach ciężaru gry na siebie. Potwierdzają to liczby z tego sezonu – w Leeds w 37 meczach strzelił tylko jednego gola i miał tylko dwie asysty. Dużo biega i walczy, ale - wbrew opiniom - potrafi także dość często puścić krycie. Ma też jednak przebłyski, potrafi mocno uderzyć z dystansu, albo znakomicie podać, stwarzając dobre sytuacje kolegom. Hitem Internetu była jego reakcja na wybór Michniewicza nowym selekcjonerem, gdy stwierdził przed kamerą – nie wiedząc, że już jest na wizji – że teraz to już się chyba nagrał w reprezentacji. I rzeczywiście Michniewicz nie powołał go na mecze ze Szkocją i Szwecją, ale przyczyną był przede wszystkim fakt, że nie mógł zagrać w barażu ze względu na żółte kartki. Niemniej w meczach Ligi Narodów musi się pokazać z dobrej strony, jeśli chce pojechać do Kataru, bo konkurencja w środku pola naszej kadry zrobiła się bardzo duża, a pupilem selekcjonera rzeczywiście być nie musi.     

 

Ocena umiejętności: 6.

Ocena formy: 5.

 

Grzegorz Krychowiak


Data urodzenia: 29.01.1990. Klub: AEK Ateny/Krasnodar. Waga/wzrost: 83/186. Mecze/gole: 88/5.
Wartość rynkowa: 11 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 26 meczów/ 7 goli/ 5 asyst.

 

Jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci w reprezentacji Polski, ogromne doświadczenie, od lat jeden z jej liderów na boisku i w szatni, wspólnie z Robertem Lewandowskim i Wojciechem Szczęsnym. Niestety, miewa upadki i wzloty. W życiowej formie był, gdy grał w Sevilli i wygrał z nią Ligę Europy, zaliczył udane Euro 2016 we Francji z naszą kadrą. Mocno zawiódł na mundialu w Rosji i podczas Euro 2021. Między innymi jego błędy kosztowały nas kilka straconych goli i przegrane mecze. Zdarza mu się często tracić piłkę w niebezpiecznych sektorach boiska, często łapie kartki, w tym czerwoną w meczu ze Słowacją na Euro. Miał trochę lepszy okres w klubie po transferze z PSG (gdzie się nie przebił) do Rosji (w Lokomotiwie Moskwa i Krasnodarze), gdzie był ustawiany bardziej ofensywnie. Po napaści Rosji na Ukrainę zachował się odważnie, potępił agresję i zrobił wszystko, by opuścić klub. Został wypożyczony do AEK Ateny, gdzie spisywał się średnio. Nie wiadomo jaka będzie jego przyszłość klubowa. Za nieudane wielkie turnieje częściowo zrehabilitował się w meczu ze Szwecją. Dał dobrą zmianę, wywalczył dla nas rzut karny, który był kluczowy w awansie na mundial w Katarze. Jest bardzo wszechstronnym zawodnikiem – potrafi bronić, rozegrać, podać, mocno strzelić z dystansu. Za często jednak znika i nie bierze w trudnych momentach gry na siebie, choć zdarzały mu się mecze, gdy był prawdziwym liderem. Ma 32 lata, podobnie jak w przypadku Glika, czy Lewandowskiego, mundial w Katarze to może być już jego ostatnia szansa na znaczący sukces z reprezentacją.        

 

Ocena umiejętności: 8.

Ocena formy: 6.

 

Patryk Kun


Data urodzenia: 20.04.1995. Klub: Raków Częstochowa. Waga/wzrost: 54/165. Mecze/gole: 0/0.
Wartość rynkowa: 1,2 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 41 meczów/ 1 gol/ 4 asysty.

 

Filigranowy (165 cm wzrostu) lewy pomocnik. Teoretycznie może zagrać na lewym wahadle, gdzie ciągle nie mamy pewnego zawodnika. Wykreowany w Rakowie Częstochowa przez trenera Marka Papszuna, dla kadry odkrył go w późnym wieku (27 lat) Czesław Michniewicz. Powołał go na mecze ze Szkocją i Szwecją, ale Kun debiutu się na razie nie doczekał, pewnie nastąpi to w licznych meczach Ligi Narodów. Bardzo mocny punkt Rakowa Częstochowa, z którym w tym sezonie zdobył Puchar Polski i wicemistrzostwo kraju. W kadrze jednak ma chyba bardzo małe szanse przebicia się i powalczenia o miejsce w 26-osobowej kadrze na mundial w Katarze, ale może zyskać doświadczenie i obycie w wielkiej piłce, trenując z najlepszymi polskimi piłkarzami, a od siebie zaostrzyć konkurencję.  

 

Ocena umiejętności: 4.

Ocena formy: 7.

 

Karol Linetty


Data urodzenia: 02.02.1995. Klub: Torino FC. Waga/wzrost: 73/176. Mecze/gole: 40/5.
Wartość rynkowa: 4 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 18 meczów/ 0 goli/ 3 asysty.

 

Był jako junior wielkim talentem, wydawało się, że zrobi niesamowitą karierę. Niestety, zatrzymał się w rozwoju, można odnieść wrażenie, że najlepiej grał, jak miał 17-19 lat. Był wtedy odważny, nieszablonowy, dynamiczny, dużo widział na boisku, potrafił uderzyć z dystansu. To wszystko ma nadal, tylko stanowczo za rzadko to pokazuje. Miewa przebłyski, ma walory zarówno w defensywie jak i ofensywie, ale ma też wiele meczów i minut na boisku, gdy znika z pola widzenia, chowa się za plecami. Dużo biega, czasami za często fauluje, zbiera sporo żółtych kartek. Być może jego reprezentacyjna kariera rozwinęłaby się znacznie lepiej, gdyby któryś z selekcjonerów zdecydowanie na niego postawił. Wszyscy go powoływali, a w najważniejszych meczach rzadko wystawiali. Zwłaszcza Adam Nawałka, który zabrał go na Euro 2016 i mundial 2018, a nie dał mu zagrać tam ani minuty. A Linetty był w 2016 roku w wysokiej formie i zasługiwał na grę. Zaliczył kilka bardzo solidnych sezonów w Serie A w Sampdorii Genua, ale po transferze do Torino od listopada niespodziewanie trafił na ławkę rezerwowych, dlatego nie był też powoływany do reprezentacji Polski. Będzie mu ciężko wywalczyć miejsce w kadrze na mistrzostwa świata w Katarze, konkurencja w środku pola u Michniewicza jest bardzo duża. Zabrakło mu trochę cech przywódczych, cojones – jak mawiają piłkarze, by stać się piłkarzem wielkiego formatu, bo papiery na to miał. Taki trochę za grzeczny Karolek, choć ostro grać przecież potrafi.      

 

Ocena umiejętności: 7.

Ocena formy: 4.

 

Konrad Michalak


Data urodzenia: 19.09.1997. Klub: Konyaspor. Waga/wzrost: 61/174. Mecze/gole: 0/0.
Wartość rynkowa: 1,7 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 38 meczów/ 4 gole/ 5 asyst.

 

Michniewicz zna bardzo dobrze jego wady i zalety, bo Michalak grał u niego w reprezentacji młodzieżowej. W kadrze seniorów jeszcze nie zadebiutował. To jeden z bardziej niedocenianych polskich piłkarzy, ma spore możliwości, ale nie może się przebić do wielkiego futbolu. Posiada jedną bezcenną w futbolu cechę – fantastyczną szybkość i gdy zespół potrafi ją wykorzystać na boisku – jest bardzo groźny. Ze względu na te walory może być jokerem w drużynie, asem z rękawa na końcówki spotkań, gdy przeciwnik jest podmęczony. Legia dwa razy się go pozbyła dość lekką ręką, najpierw do Wisły Płock, później do Lechii Gdańsk. Przypomniał o sobie po transferze z Achmatu Grozny do tureckiego Konyasporu, w którym na zmianę grał w pierwszym składzie i był zmiennikiem w minionym sezonie. Z dobrym efektem, bo zespół zajął trzecie miejsce w lidze tureckiej. Potrzebuje choć jednego dobrego meczu w kadrze, który podniesie jego notowania w reprezentacyjnej hierarchii, by móc marzyć o wyjeździe do Kataru, ale to chyba mało realne. Ma podobne walory jak Grosicki, a jest bardziej perspektywiczny.

 

Ocena umiejętności: 6.

Ocena formy: 7.

 

Przemysław Płacheta


Data urodzenia: 23.03.1998. Klub: Norwich City FC. Waga/wzrost: 71/178. Mecze/gole: 7/0.
Wartość rynkowa: 2 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 14 meczów/ 0 goli/ 0 asyst.

 

Uważany za duży talent, chyba trochę na wyrost. Ma podobne walory jak Michalak, jest szybki, dynamiczny, silny. W przeciwieństwie do Michalaka kilka razy dostawał już szansę w drużynie narodowej i zwykle spisywał się poniżej oczekiwań. Nie może się też przebić w klubie do składu. W Norwich w minionym sezonie zagrał 14 razy, ale nie zanotował ani gola ani asysty, drużyna spadła z Premier League, zajmując ostatnie miejsce w tabeli. Być może pomógłby mu transfer do trochę słabszej ligi, albo stałe występy ze słabszymi rywalami w Premiership, by złapać formę, doświadczenie, ogranie. Ma raczej iluzoryczne szanse, by załapać się do kadry na mundial w Katarze.   

 

Ocena umiejętności: 5.

Ocena formy: 5.

 

Damian Szymański


Data urodzenia: 16.06.1995. Klub: AEK FC. Waga/wzrost: 70/181. Mecze/gole: 7/1.
Wartość rynkowa: 1,5 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 37 meczów/ 2 gole/ 3 asysty.

 

Solidny środkowy pomocnik, który ma atuty zarówno w defensywie, jak i w ofensywie. Twardy, pracowity, poprawny technicznie, trochę brakuje mu błysku. Miał dość mocną pozycję w AEK Ateny, w którym w końcówce sezonu występował razem z Grzegorzem Krychowiakiem. Skończyli na piątym miejscu w lidze greckiej. Odkrył go dla kadry Jerzy Brzęczek, który pracował z nim w Wiśle Płock. W reprezentacji Polski błysnął w tych eliminacjach u Sousy w meczu z Anglią w Warszawie, gdy wszedł na końcówkę i strzelił gola na 1:1. Trudno przewidzieć jakie będą jego notowania u Michniewicza, ze Szkocją i Szwecją nie zagrał, więc raczej jest na ten moment daleko od wyjazdu do Kataru.  

 

Ocena umiejętności: 5.

Ocena formy: 6.

 

Sebastian Szymański


Data urodzenia: 10.05.1999. Klub: Dynamo Moskwa. Waga/wzrost: 58/174. Mecze/gole: 13/1.
Wartość rynkowa: 13 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 32 mecze/ 6 goli/ 9 asyst.

 

Jeden z najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy. Z niezrozumiałych powodów w większości meczów pomijany przy powołaniach przez Paulo Sousę, choć był jednym z najlepszych piłkarzy ligi rosyjskiej, liderem Dynama Moskwa. Po przejęciu kadry przez Michniewicza, który znał go z młodzieżówki, Szymański oczywiście do reprezentacji powrócił i w meczach ze Szkocją i zwłaszcza ze Szwecją, zagrał bardzo dobrze. Ma dość skromne warunki fizyczne, ale nadrabia to dobrą techniką, dryblingiem, precyzyjnym strzałem z dystansu, dobrymi prostopadłymi podaniami, ruchliwością, zmysłem do gry kombinacyjnej. Gdyby był silniejszy fizycznie, pewnie grałby w jednym z czołowych klubów Europy. Był krytykowany za grę wiosną, po napaści Rosji na Ukrainę, dla Dynama Moskwa. Chciał zmienić klub, ale nie było to łatwe, bo jest najcenniejszym zawodnikiem Dynama i trzeba za niego zapłacić kilkanaście milionów euro. Jest jednak szansa na happy end, bo poważne negocjacje w sprawie pozyskania Szymańskiego prowadzi Hertha Berlin, ale sytuacja z płaceniem pieniędzy rosyjskim klubom jest bardzo delikatna i drażliwa, zawodnik znalazł się w trudnej sytuacji. Jeśli kwestia jego przynależności klubowej się wyjaśni i szybko zaaklimatyzuje się w nowym miejscu, podczas mundialu w Katarze może być jednym z najlepszych naszych zawodników.     

 

Ocena umiejętności: 8.

Ocena formy: 8.

 

Nicola Zalewski


Data urodzenia: 23.01.2002. Klub: AS Roma. Waga/wzrost: 78/175. Mecze/gole: 1/0.
Wartość rynkowa: 2,5 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 24 mecze/ 0 goli/ 2 asysty.

 

Od lat uznawany w Italii za duży talent, wychowanek AS Roma. Ma paszport włoski i polski, jego rodzice są Polakami, ale wychował się we Włoszech. Wybrał gra dla Biało-Czerwonych. Paulo Sousa dał mu zadebiutować w meczu eliminacji MŚ z San Marino, ostatnio jednak grał głównie w reprezentacji młodzieżowej. Z coraz lepszym skutkiem walczy o miejsce w składzie Romy, w końcówce sezonu Jose Mourinho coraz częściej stawiał na niego w Serie A, a także w Lidze Konferencji (dwie asysty), w której włoski klub triumfował, pokonując w finale Feyenoord Rotterdam z udziałem Zalewskiego. Najczęściej gra na lewej pomocy, ale jest dość uniwersalnym zawodnikiem, może grać na kilku pozycjach. Wydaje się mieć przed sobą duże perspektywy, kwestia, czy trener Michniewicz zdecyduje się już teraz na niego postawić, czy jeszcze poczeka aż zawodnik dojrzeje i rozwinie się, nabierze doświadczenia.  

 

Ocena umiejętności: 7.

Ocena formy: 7.

 

Piotr Zieliński


Data urodzenia: 20.05.1994. Klub: SSC Napoli. Waga/wzrost: 75/180. Mecze/gole: 68/8.
Wartość rynkowa: 50 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 42 mecze/ 8 goli/ 5 asyst.

 

Chyba najbardziej utalentowany polski piłkarz w XXI wieku, ale nie zawsze gra na miarę swoich umiejętności, zwłaszcza w kadrze zwykle więcej się od niego oczekuje niż później pokazuje, choć w ostatnich latach miał kilka bardzo dobrych występów w ważnych meczach, jak z Hiszpanią na Euro 2021 (znakomity w odbiorze), w trudnym eliminacyjnym meczu z Albanią w Tiranie. Choć wcześniej grał przeciętnie, był jednym z głównych bohaterów barażu o mundial ze Szwecją, gdy po własnym przechwycie strzelił kluczowego gola na 2:0. Przez 1,5 sezonu znakomicie grał w Napoli, kiwał, strzelał, podawał, asystował, był jednym z najlepszych piłkarzy Serie A.

 

Coś się zacięło po meczu z Barceloną na Camp Nou w Lidze Europy, w którym strzelił gola. Później grał już przeciętnie i stracił miejsce w składzie Napoli. Widać było, że jest zmęczony, wyeksploatowany, chyba nie w pełni zdrowia. Do tego wyraźnie chce odejść z klubu, a właściciel Napoli chce na nim zarobić i w pewnym momencie trener Luciano Spalletti, który wcześniej był Zielińskim zachwycony i chciał na nim budować potęgę i przyszłość klubu, przestał na niego stawiać, a klub z Neapolu stracił szanse na mistrzostwo Włoch, które do marca były bardzo realne.

 

Mocno zainteresowany Polakiem jest Bayern Monachium, który podjął nawet rozmowy z Napoli. Zieliński ma klauzulę odstępnego na astronomicznym poziomie 100 mln euro, ale zdaniem włoskich mediów Aurelio de Laurentiis sprzeda Polaka za 40-45 mln euro. Wcześniej Zielińskim interesowały się nawet takie firmy jak Real Madryt i Liverpool, ale ostatnio notowania Polaka w tych klubach spadły.

 

Zieliński ma znakomitą technikę, drybling, balans, prostopadłe podanie, kierunkowe przyjęcie, strzał z dystansu. W zasadzie wszystko, by zostać jednym z najlepszych piłkarzy świata. Brakuje mu jednak czasami trochę cech przywódczych, pewności siebie, determinacji, agresywności w grze, wręcz bezczelności i pazerności, jest momentami za bardzo wycofany w szatni i na boisku. Gdyby był samcem Alfa, jak Boniek, Cristiano Ronaldo, czy Lewandowski, nie byłoby dla niego w futbolu sufitu.

 

Potrafił jednak w Napoli przez 1,5 roku grać na bardzo wysokim, równym poziomie. Jeśli przejdzie do Bayernu, dobrze się wkomponuje w zespół, znów uwierzy w siebie, odzyska świeżość i radość z gry, może być gwiazdą mistrzostw świata w Katarze i poprowadzić Polskę do sukcesu. Nie da się jednak przewidzieć, w którym kierunku to wszystko się potoczy.   

     

Ocena umiejętności: 9.

Ocena formy: 8 (do lutego) i 5 (od marca).

 

Szymon Żurkowski


Data urodzenia: 25.09.1997. Klub: Empoli FC. Waga/wzrost: 77/185. Mecze/gole: 1/0.
Wartość rynkowa: 6 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 37 meczów/ 6 goli/ 3 asysty.

 

Był jednym z najlepszych piłkarzy reprezentacji młodzieżowej, prowadzonej przez Czesława Michniewicza, liderem drugiej linii. Dużo biegał, walczył, miał mocny, celny strzał z dystansu, dobre podanie. Wydawało się, że szybko wskoczy do podstawowego składu kadry seniorów, zwłaszcza, że po finałach młodzieżowych ME powędrował z Górnika Zabrze za 4,5 mln euro do niezłej Fiorentiny. Tam jednak kariera Żurkowskiego wyhamowała, nie zdołał przebić się do składu, mało grał. Odżył dopiero po wypożyczeniu do Empoli. Stał się tam podstawowym zawodnikiem, znów był aktywny, strzelał gole, miał duży wpływ na grę zespołu. Jest bardzo silny fizycznie, dobrze zastawia piłkę, szuka gry, dał radę na poziomie Serie A, może też wskoczyć do podstawowego składu kadry, zwłaszcza, że jest jednym z ulubionych piłkarzy Michniewicza. Zagrał w jego debiucie ze Szkocją w pierwszej jedenastce, ale z powodu kontuzji nie mógł być rozpatrywany na baraż ze Szwecją. Ma duże szanse załapać się do kadry na mundial w Katarze. Żurkowskiemu kończy się wypożyczenie z Fiorentiny, Empoli chce go wykupić.

 

Ocena umiejętności: 7.

Ocena formy: 7.

 

NAPASTNICY

 

Adam Buksa


Data urodzenia: 12.07.1996. Klub: New England Revolution/Lens. Waga/wzrost: 78/191. Mecze/gole: 7/5.
Wartość rynkowa: 9 mln euro. W klubie w sezonie 2022 (MLS zaczęła sezon w marcu, nie jesienią): 13 meczów/ 11 goli/ 2 asysty.

 

W ostatnich dwóch latach zrobił chyba największe postępy ze wszystkich polskich piłkarzy. Znakomicie gra głową, chyba w tej chwili już najlepiej na świecie. Strzela głową z niezwykłą siłą i precyzją nawet w trudnych sytuacjach. W MLS przy stałych fragmentach gry pilnowało go ostatnio już po 2-3 rywali i nie dawali rady. Wydaje się, że wszedł już na wyższy poziom niż aktualnie prezentują Milik i Piątek i powinien być rozpatrywany jako pierwszy kandydat do gry w reprezentacji u boku Roberta Lewandowskiego (tak było w meczu z Albanią w Warszawie w eliminacjach MŚ, gdy obaj strzelili gole w pierwszej połowie).

 

Trzy celne wrzutki w meczu na głowę Buksy, to pewny, gwarantowany minimum jeden gol. Jest szalenie niebezpieczny przy stałych fragmentach gry i może być naszą tajną bronią na mundial w Katarze. Ma też niezłą lewą nogę, jest silny, bardzo waleczny, często nawet fauluje w ataku, potrafi się też wycofać do głębi pola do rozegrania. Miał bardzo dobre wejście do drużyny narodowej – w pierwszych siedmiu meczach strzelił 5 goli. Jego problemem może być to, że w najważniejszych meczach Michniewicz preferuje raczej grę jednym napastnikiem, więc wtedy pozostanie mu rola jokera, wchodzącego na kilka, czy kilkanaście minut, choć selekcjoner w Lidze Narodów ma też testować opcję z dwoma napastnikami.

 

Zrobił furorę w MLS w barwach New England Revolution pod opieką legendarnego szkoleniowca Bruce’a Areny, jednak finalizuje właśnie podpisanie 5-letniego kontraktu z RC Lens, w którym ma grać z Przemysławem Frankowskim, który do Francji również trafił z MLS, tylko z Chicago Fire. Lens ma zapłacić za Polaka 6 mln euro, co wydaje się kwotą promocyjną, ale Buksie w grudniu tego roku kończył się kontrakt i to był ostatni dzwonek dla New England, by na nim zarobić.    

    

Ocena umiejętności: 8.

Ocena formy: 8.

 

Robert Lewandowski


Data urodzenia: 21.08.1988. Klub: Bayern Monachium. Waga/wzrost: 79/185. Mecze/gole: 129/75.
Wartość rynkowa:  50 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 46 meczów/ 50 goli/ 7 asyst.

 

Od lat najlepszy środkowy napastnik na świecie, najskuteczniejszy strzelec. Taki zawodnik w tak mocnym klubie jak Bayern to broń o niezwykłej sile rażenia dla rywali, czego efektem są kolejne tytuły mistrzowskie dla ekipy z Monachium, tytuły króla strzelców dla Polaka, pobity rekord Gerda Muellera, a przede wszystkim triumf w Lidze Mistrzów. W dwóch ostatnich sezonach jednak w Champions League  Bawarczykom nie poszło zbyt dobrze i teraz coś się wypaliło na linii Lewandowski – Bayern.

 

Polakowi kończy się za rok kontrakt, Bayern nie zgodził się na przedłużenie go o dwa lata, do 2025 roku i podwyżkę z 24 do 30 mln euro. Doszło do niepotrzebnego konfliktu i nie wiadomo, czy Bayern zgodzi się na odejście Lewandowskiego do Barcelony, a Polak jest zdeterminowany.

 

Miejmy nadzieję, że te zawirowania nie odbiją się na grze Lewandowskiego w reprezentacji Polski. Jego dobra gra w klubie i wysoka forma jesienią będzie dla nas kluczowa w obliczu mundialu w Katarze w listopadzie i grudniu. A sam Robert ma przecież dużo do udowodnienia, bo przecież dotychczasowe finały Euro i mundiali w wykonaniu „Lewego” i Polski nie były zbyt udane. W finałach MŚ Robert nie strzelił jeszcze żadnego gola! Brak sukcesu z kadrą to jedyna plama w karierze Lewandowskiego.  

 

Ocena umiejętności: 9.

Ocena formy: 9.

 

Arkadiusz Milik


Data urodzenia: 28.02.1994. Klub: Olympique Marsylia. Waga/wzrost: 78/186. Mecze/gole: 62/16.
Wartość rynkowa: 16 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 37 meczów/ 20 goli/ 2 asysty.

 

Miał olbrzymie możliwości piłkarskie, które nie do końca wykorzystał ze względu na trapiące go ciężkie kontuzje (dwa razy zerwane więzadła w kolanie). Zawsze trochę niespełniony, choć strzelił przecież sporo goli w kadrze, Ajaksie, Napoli, a w ostatnim sezonie w Olympique Marsylia, mimo że nie zawsze miał tam miejsce w podstawowym składzie, mówiło się o jego konflikcie z trenerem Jorge Sampaolim. Chyba jednak zostanie w klubie, z którym zdobył wicemistrzostwo Francji.

 

Ma świetną lewą nogę, strzał z dystansu, wyczucie w polu karnym, choć czasami brakowało mu skuteczności, o co żal mieli do niego polscy kibice. Zrobił jednak dużo dobrego dla kadry, choćby słynny gol głową w wygranym historycznym meczu z Niemcami na Narodowym. Najlepsze lata ma już chyba niestety za sobą, ale ciągle może być przydatny w reprezentacji ze swoim doświadczeniem, techniką, strzałem. Jeśli nie na całe mecze, to zadaniowo na ich fragmenty. Niestety, ostatnio znów boryka się z urazami.  

 

Ocena umiejętności: 8.

Ocena formy: 7.

 

Krzysztof Piątek


Data urodzenia: 01.07.1995. Klub: Hertha Berlin/ACF Fiorentina. Waga/wzrost: 77/183. Mecze/gole: 22/10.
Wartość rynkowa: 12 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 27 meczów/ 7 goli/ 1 asysta.

 

Ma upadki i wzloty w karierze. Typowy snajper, którego osiągnięcia w dużej mierze zależą od gry drużyny, sytuacji, które stwarzają mu koledzy. Miał genialne dwa sezony we Włoszech, najpierw gdy seryjnie zdobywał gole dla Genui, a później w pierwszych miesiącach w AC Milan. Pio, Pio był na ustach całej Italii, a nawet Europy. Niemal każde jego uderzenie trafiało do siatki. Efektownie też wszedł do reprezentacji Polski. Później jednak coś się zacięło u tego piłkarskiego rewolwerowca. Milan miał słabszy okres, nie poradził sobie Polak w Herthcie Berlin, która przeżywa regres. Trochę odżył po wypożyczeniu do Fiorentiny, strzelił tam w tym sezonie kilka goli, ale to już nie było to samo co wcześniej, nie zawsze miał miejsce w podstawowym składzie. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy Fiorentina wykupi go z Herthy. Nawet w trochę słabszej dyspozycji może być groźny w ataku reprezentacji Polski i przydać się w Katarze ze swoim instynktem snajperskim, choćby w drugich połowach meczów. Trochę brakuje mu techniki i finezji, polotu, by z piłkarza dobrego i groźnego strzelca, stać się wybitnym.     

 

Ocena umiejętności: 8.

Ocena formy: 6.

 

Karol Świderski


Data urodzenia: 23.01.1997. Klub: PAOK Saloniki/Charlotte FC. Waga/wzrost: 77/184. Mecze/gole: 14/6.
Wartość rynkowa: 5 mln euro. W klubie w sezonie 2021/2022: 41 meczów/ 8 goli/ 4 asysty.

 

Zrobił przez ostatnie dwa lata ogromne postępy i ciągle się rozwija. Największe i chyba jedyne odkrycie Paulo Sousy, który na niego stawiał. Świderski strzelił w kadrze już sześć goli, mimo że nie grał zbyt dużo. Stał się bardzo uniwersalnym zawodnikiem. W MLS nie tylko strzela gole, ale również asystuje, rozgrywa, jest liderem drużyny, wykonuje z powodzeniem stałe fragmenty gry, ma dobrą lewą nogę. Ma realne szanse wskoczyć nawet do podstawowego składu kadry, a na pewno być wartościowym zmiennikiem. Lekkim zgrzytem było, gdy nie przyleciał na kadrę z powodu kontuzji, a zagrał w MLS. Ale to nie jego wina, lekarze źle ocenili jak poważny jest to uraz. Michniewicz nie miał do niego pretensji.  

 

Ocena umiejętności: 7.

Ocena formy: 8.

Robert Zieliński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie