Liga Narodów siatkarek: Tie-break rozstrzygnął ostatni mecz Polek na turnieju w USA

Polska - Niemcy 3:2.

Polskie siatkarki wygrały z reprezentacją Niemiec 3:2 w swym czwartym meczu Ligi Narodów. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego w poprzednich spotkaniach ograły Kanadę 3:1, przegrały 0:3 z Brazylią i pokonały reprezentację Korei Południowej 3:0. Pierwszy turniej VNL w amerykańskim Shreveport-Bossier City zakończyły więc z trzema zwycięstwami na koncie.

Polki efektownie rozpoczęły to spotkanie, szybko wypracowały sobie wyraźną przewagę (5:2, 8:3). Niemki cierpliwie dążyły do odrobienia strat i dopięły swego – po ataku Ivany Vanjak było 18:18. Do końca oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Niemieckie siatkarki pierwsze miały piłkę setową, gdy blokiem skończyły długą wymianę (23:24). W kolejnej akcji dotknęły jednak siatki i rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Skuteczne ataki Agnieszki Kąkolewskiej i Weroniki Szlagowskiej rozstrzygnęły ją na korzyść Polek (27:25).

Druga odsłona to również dobry początek Polek (5:1). Później gra się wyrównała, ale Polki utrzymywały minimalną przewagę. Po asie serwisowym Aleksandry Gryki prowadziły 10:7, następnie 13:11 i 16:14. Polki lepiej prezentowały się w przyjęciu i lepiej punktowały blokiem. W końcówce zadanie ułatwiały im błędy własne przeciwniczek. Jeden z nich dał Polkom piłkę setową, a brakujący punkt zdobyła skutecznym atakiem Olivia Różański (25:22).

W trzeciej partii gra Polek zupełnie się załamała, co wykorzystały przeciwniczki. Serią czterech skutecznych ataków popisała się Hanna Orthmann i biało-czerwone przegrywały 4:9. Był to początek kłopotów, bo Niemki grały zdecydowanie lepiej, niż w poprzednich setach – poprawiły skuteczność ataku i popełniały mniej błędów. W końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (10:20). Niemki pewnie zmierzały po zwycięstwo, a dwa ostatnie punkty wywalczyła dla nich Lena Stigrot (14:25).

Polki wróciły do dobrej dyspozycji w kolejnym secie. Miały przewagę (5:2, 10:7), ale ich gra falowała. W efekcie Niemki odrobiły straty – ze stanu 18:14 wyszły na 19:19, co zwiastowało emocjonującą końcówkę. Gdy Orthmann dwukrotnie zaatakowała po bloku, było 20:22. Niemieckie siatkarki złapały wiatru w żagle i decydujące akcje rozegrały po swojej myśli. Lina Alsmeier wywalczyła piłkę setową, zdołała jeszcze odpowiedzieć Kąkolewska, ale zepsuta zagrywka zamknęła seta (23:25).

Kto nie wygrywa 3:0, ten przegrywa 2:3? Tym razem Polki zaprzeczyły tej starej siatkarskiej maksymie. Tie-break rozpoczął się od mocnego uderzenia biało-czerwonych – po dwóch asach serwisowych Kąkolewskiej było 4:1, później 6:1. Niemki zerwały się do walki, ale polskie siatkarki utrzymywały przewagę (7:4, 9:5). Dobrze prezentowała się w ataku Martyna Łukasik, a Joanna Wołosz dołożyła w końcówce dwa asy serwisowe. Seta zakończył błąd niemieckich siatkarek, które w ostatniej akcji dotknęły siatki (15:7).

Skrót meczu Polska - Niemcy:

Najwięcej punktów: Olivia Różański (22), Martyna Łukasik (16), Agnieszka Kąkolewska (12), Zuzanna Górecka (11), Aleksandra Gryka (10) – Polska; Lina Alsmeier (21), Hanna Orthmann (21), Lena Stigrot (11) – Niemcy. MVP: Joanna Wołosz.

Turniej w amerykańskim Shreveport-Bossier City, który zainaugurował VNL 2022, polskie siatkarki zakończyły z dobrym bilansem 3 zwycięstwa – 1 porażka. Kolejne mecze zawodniczki trenera Lavariniego rozegrają w Quezon City na Filipinach (14–19 czerwca).

Polska – Niemcy 3:2 (27:25, 25:22, 14:25, 23:25, 15:7)

Polska: Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Górecka, Martyna Łukasik, Joanna Wołosz, Aleksandra Gryka, Olivia Różański – Maria Stenzel (libero) oraz Weronika Szlagowska, Alicja Grabka, Monika Fedusio, Katarzyna Wenerska. Trener: Stefano Lavarini.
Niemcy: Corina Glaab, Ivana Vanjak, Lina Alsmeier, Lena Stigrot, Marie Schölzel, Camilla Weitzel – Anna Pogany (libero) oraz Jennifer Janiska, Monique Strubbe, Hanna Orthmann. Trener: Vital Heynen.

Sędziowie: Nurper Ozbar (Turcja), Vladimir Simonovic (Szwajcaria)