Efektowny debiut Michała Winiarskiego! Polski trener poprowadził Niemców do zwycięstwa

Michał Winiarski zadebiutował w roli trenera reprezentacji Niemiec.

W spotkaniu Ligi Narodów siatkarzy Kanada przegrała w Ottawie z Niemcami 0:3. Michał Winiarski zaliczył w tym meczu debiut w roli selekcjonera reprezentacji Niemiec. Było to dla polskiego trenera udane otwarcie – jego drużyna pewnie wygrała dwa sety, a w trzecim pokonała rywali po zaciętej końcówce.

Niemcy lepiej rozpoczęli premierową odsłonę i szybko wypracowali sobie przewagę (3:8). Byli skuteczniejsi w ataku (dobrze prezentowali się Christian Fromm i Linus Weber), a gospodarze nie zdołali w tej partii zdobyć punktu ani blokiem, ani zagrywką. Niemieccy siatkarze utrzymywali wyraźną przewagę (11:16). Co prawda Kanadyjczycy zmniejszyli w końcówce różnicę do trzech oczek, jednak trzy ostatnie akcje wygrali Niemcy. Skutecznym atakiem popisał się Weber, z drugiej linii uderzył Moritz Reichert, a Fromm zamknął seta atakiem blok-aut (19:25).

Drugą partię podopieczni trenera Michała Winiarskiego rozpoczęli od popisów w polu serwisowym. Punkt zagrywką zdobył Lukas Maase (1:4), a kolejne dwa dołożył Fromm (3:8). W środkowej części seta przewaga Niemców wzrosła do dziewięciu oczek (6:15), ale nie ustrzegli się oni później słabszych fragmentów. kanada nie była już jednak w stanie odrobić tak znaczącej straty, a wynik tej części meczu na 20:25 ustalił Fromm.

Na początku trzeciej partii Kanadyjczycy uzyskali przewagę, wykorzystując błędy rywali; po asie serwisowym Stephena Maara prowadzili 5:3. Niemcy odrobili straty, ale seria dobrych zagrywek Nicholasa Hoaga pozwoliła gospodarzom odskoczyć na cztery oczka (14:10). Goście zdołali jednak odpowiedzieć trudną zagrywką i błyskawicznie odrobili straty (15:15). Obie drużyny zdołały wreszcie stworzyć zacięte widowisko, które trzymało w napięciu do samego końca. Mankamentem w grze Kanadyjczyków były błędy własne, które nie pozwalały im budować przewagi po udanych akcjach. Po ataku Fromma Niemcy mieli piłkę meczową (22:24) i dwie akcje później już cieszyli się z wygranej, ale weryfikacja pokazała, że piłka po ataku Hoaga musnęła palec blokującego. Rozpoczęła się emocjonująca rywalizacja na przewagi, z której zwycięsko wyszli Niemcy. Kolejną piłkę meczową wywalczył Reichert, a atak Stephena Maara w siatkę zakończył rywalizację obu ekip (28:30).

Skrót meczu Kanada - Niemcy:

Najwięcej punktów: Stephen Maar (18), Nicholas Hoag (12) – Kanada; Christian Fromm (18), Moritz Reichert (14), Linus Weber (14) – Niemcy.

Kanada – Niemcy 0:3 (19:25, 20:25, 28:30)

Kanada: Nicholas Hoag, Stephen Maar, Jay Blankenau, Ryan Sclater, Lucas Van Berkel, Jackson Howe – Justin Lui (libero) oraz Jesse Elser, Brett Walsh, Mathias Elser, Brodie Hofer, Pearson Eshenko. Trener: Ben Josephson.
Niemcy: Christian Fromm, Moritz Reichert, Jan Zimmermann, Linus Weber, Tobias Krick, Lukas Maase – Julian Zenger (libero) oraz Tim Peter, Yannick Goralik, Tobias Brand, Johannes Tille. Trener: Michał Winiarski.