CSIO 5* w Sopocie: Gregory Cottard wygrał w konkursie Biotanique

Gregory Cottard.

Francuz Gregory Cottard na klaczy Cocaine du Val wygrał w czwartek konkurs o Puchar Biotanique. Do niedzieli w międzynarodowych zawodach w skokach CSIO5* Horse Show 2022 w Sopocie rywalizować będzie 113 jeźdźców z ponad 20 krajów. Pula nagród wynosi dwa miliony złotych.

W sumie w Sopocie rozegranych zostanie 11 konkursów, w tym osiem na poziomie CSIO5* i trzy w ramach CSI2*. Trzy z nich odbyły się w czwartek, a najbardziej prestiżowy, o pucharu Biotanique pod patronatem Świata Koni (wysokość przeszkód 150 cm, pula nagród blisko 104 tys. zł), zamykał zmagania pierwszego dnia i był jednocześnie kwalifikacją do piątkowego Longines Grand Prix.

Do rywalizacji przystąpiło 51 zawodników, w tym gronie byli drużynowy złoty medalista olimpijski z Tokio Szwed Henrik von Eckermann oraz mistrz Europy Andre Thieme. Nie zdołali oni jednak stanąć na podium – Niemiec uplasował się na ósmej, a von Eckermann dopiero na 30. pozycji.

Zwyciężył Cottard, który otrzymał premię wysokości prawie 26 tys. zł, drugi był Niemiec Tobias Meyer na klaczy Casablanca-H, a trzeci Szwed Douglas Lindeloew na wałachu Casemiro CC. Najlepszy z Polaków - Andrzej Opłatek na wałachu Le Cordial - zakończył zmagania na siódmym miejscu.

W inauguracyjnym konkursie o Puchar Hipodromu Sopot (wysokość przeszkód 140 cm, pula nagród 10 tys. zł) zwyciężyła Iga Biegalska na klaczy Doravella, a kolejne lokaty zajęli Krzysztof Retka na klaczy Suedwinds Amandy i Austriak Christoph Obernauer na wałachu Clooney 57.

W drugim konkursie o Puchar Energi Grupy Orlen (wysokość przeszkód 140 cm, pula nagród blisko 21 tys. zł) triumfował Kamil Grzelczyk na wałachu Wibaro, który wyprzedził Łotysza Kristapsa Neretnieksa na wałachu Quintair oraz Austriaka Christopha Obernauera na koniu Kleons Cocario.

Na piątek zaplanowano trzy kolejne konkursy – o godz. 9.30 o Puchar Tailors Club (145 cm), o 12.30 o Puchar firmy Pocztex (145 cm), natomiast o 17 Longines Grand Prix pod patronatem prezydenta Sopotu (160 cm).

Zawody z cyklu CSIO rozgrywane są w Sopocie po raz 24., a siódmy raz z rzędu odbywają się w najwyższej randze pięciu gwiazdek.