Liga Narodów: Wyniki i skróty piątkowych meczów - 10.06

Francja zremisowała w Wiedniu z Austrią 1:1, a Dania przegrała w Kopenhadze z Chorwacją 0:1 w meczach 3. kolejki grupy 1 dywizji A piłkarskiej Ligi Narodów. Mistrzowie świata Francuzi jeszcze nie odnieśli zwycięstwa w tych rozgrywkach. Sprawdźcie wyniki piątkowych meczów Ligi Narodów.

Mogło być jeszcze gorzej, bo na stadionie im. Ernsta Happela "Trójkolorowi" długo przegrywali. W 37. minucie Konrad Laimer świetnie dograł piłkę na piąty metr do napastnika Bristol City Andreasa Weimanna, a ten nie dał szans bramkarzowi Hugo Llorisowi.

"Trójkolorowi" mieli przewagę, ale do remisu doprowadzili dopiero w 83. minucie po akcji, którą przeprowadzili zawodnicy z ławki rezerwowych - Christopher Nkunku i strzelec gola Kylian Mbappe.

Mistrzowie świata rozpoczęli rozgrywki od porażki na Stade de France z Danią 1:2, a następnie zremisowali w Splicie z Chorwacją 1:1 w meczu będącym powtórką finału mundialu 2018. Po trzech kolejkach niespodziewanie zamykają tabelę grupy 1.

Prowadzą Duńczycy, mimo porażki w piątek z Chorwacją. Po wyjazdowych wygranych z Francją i Austrią kibice wypełnili stadion w Kopenhadze, spodziewając się kolejnego zwycięstwa. Podopieczni Kaspera Hjulmanda jednak zawiedli. W drugiej połowie, gdy na boisku pojawił się rozgrywający 151. mecz w reprezentacji Luka Modric, goście osiągnęli przewagę. Jej potwierdzeniem był gol w 69. minucie Mario Pasalica.

W 88. minucie trybuny ożywiły się po trafieniu Jonasa Winda, ale sędzia Bartosz Frankowski po konsultacji z VAR nie uznał bramki, ponieważ Duńczyk był na pozycji spalonej.

Polacy zainaugurowali trzecią edycję Ligi Narodów wygranym 2:1 meczem z Walią 1 czerwca we Wrocławiu. W środę biało-czerwoni przegrali w Brukseli z Belgią aż 1:6, ponosząc najwyższą porażkę od 12 lat, a w sobotę czeka ich kolejny bardzo trudny sprawdzian - w Rotterdamie ich rywalem będzie lider grupy 4 dywizji A - Holandia.

W tym roku nie będzie dostępne tradycyjne okienko na rozgrywki w listopadzie (wówczas zacznie się mundial w Katarze), dlatego wszystkie mecze fazy grupowej Ligi Narodów zaplanowano na czerwiec i wrzesień.

Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z siedmiu ekip (jedna grupa czterozespołowa i jedna trzyzespołowa).

Pomiędzy poszczególnymi szczeblami obowiązują zasady awansów i spadków. Najlepsze zespoły z czterech grup dywizji A będą walczyć o końcowy triumf w turnieju Final Four w czerwcu 2023 roku.

Pierwszą edycję LN wygrała Portugalia, a drugą, zakończoną jesienią 2021 roku - Francja.

Wyniki piątkowych meczów Ligi Narodów:

Azerbejdżan - Słowacja 0:1 (0:0)

Bramka: Vladimir Weiss 81

Mołdawia - Łotwa 2:4 (1:2)

Bramki: Ion Nicolaescu 5 (k), Nichita Motpan 64 - Vladislavs Gutkovskis 19, 60 Janis Ikaunieks 26, 75

Austria - Francja 1:1 (1:0)
Bramki: Andreas Weimann 37 - Kylian Mbappe 83

Dania - Chorwacja 0:1 (0:0)
Bramki: Mario Pasalić 69

Albania - Izrael 1:2 (1:0)
Bramki: Armando Broja 45+2 (k) - Manor Solomon 58, 73

Białoruś - Kazachstan 1:1 (0:1)
Bramki: Uładzisłau Malkiewicz 84 - Abat Aymbetov 13