CSIO 5* w Sopocie: Elian Baumann najlepszy w konkursie o Puchar Lotto

Szwajcar Elian Baumann na wałachu Little Lumpi E wygrał w sobotę w międzynarodowych zawodach w skokach CSIO 5* Horse Show 2022 w Sopocie konkurs o Puchar Lotto. Pula nagród wyniosła 103,5 tys. złotych, a triumfator zainkasował blisko 26 tys.

Drugie miejsce w konkursie, w którym wysokość przeszkód wynosiła 160 cm, zajął drużynowy złoty medalista olimpijski z Tokio Szwed Henrik von Eckermann na klaczy Nababette Z, a trzecie kolejny Szwajcar Niklaus Schurtenberger na klaczy C-Steffra.

Rywalizowało 44 zawodników, a najwyższą lokatę z biało-czerwonych wywalczyła Aleksandra Kierznowska na klaczy Louis van het Kluizebos, która była dziewiąta.

19-letnia Polka bardzo dobrze spisała się także w ostatnim sobotnim konkursie - Grand Prix CSI2* - Memoriale Henryka Adamusa (wysokość przeszkód 145 cm, pula nagród 103,5 tys. zł). Jadąca na klaczy Badorette wyprzedziła 45 jeźdźców i otrzymała premię w wysokości niemalże 26 tys. zł.

W tym konkursie biało-czerwoni obsadzili całe podium. Na drugiej pozycji uplasował się Dawid Kubiak na klaczy Anastacia III, a na trzeciej ojciec triumfatorki Hubert na wałachu Amerique Landais.

Z kolei pierwszy tego dnia konkurs o Puchar Sopot Marriott Resort & SPA (145 cm, 30 tys. zł) wygrał Irlandczyk Denis Lynch na wałachu GC Chopin’s Bushi, drugi był Adam Nicpoń na ogierze Zero Z, a trzeci rodak zwycięzcy Darragh Kenny na ogierze Nobel Vd Bisschop.

W piątek w najważniejszym indywidualnym konkursie całych zawodów Longines Grand Prix (160 cm, blisko 606 tys. zł) najlepszy wśród 50 zawodników okazał się Andreas Schou na wałachu Independent. Duńczyk zainkasował premię w wysokości 151 tys .zł.

W sumie w Sopocie przewidziano 11 konkursów, w tym osiem na poziomie CSIO5* i trzy w ramach CSI2* o łącznej puli nagród dwa miliony zł.

Dwa ostatnie odbędą się w niedzielę. Już o 8.30 rozpocznie się rywalizacja o Puchar Porsche Centrum Sopot & Arco by Paco Perez (145 cm), natomiast o godz. 12, na zakończenie trwających cztery dni zmagań, zaplanowano drużynowy konkurs Pucharu Narodów Longines FEI of Poland (160 cm).

Zawody z cyklu CSIO goszczą w Sopocie po raz 24., a siódmy raz z rzędu rozgrywane są w najwyższej randze pięciu gwiazdek.