CSIO 5* w Sopocie: Zwycięstwo Niemców. Polska na piątym miejscu

Jeźdźcy Niemiec wygrali w niedzielę w Sopocie w międzynarodowych zawodach w skokach CSIO5* Horse Show 2022 konkurs Pucharu Narodów Longines FEI of Poland. Na podium stanęli także Francuzi i Szwajcarzy. Polacy w stawce ośmiu zespołów uplasowali się na piątej pozycji.

Niemcy powtórzyli swój sukces przed roku, a w zwycięskim kwartecie ponownie znaleźli się Christian Kukuk i Andre Thieme. Skład uzupełnili Janne Friederike Mayer-Zimmermann i Philipp Weishaupt.

W 11. i ostatnim konkursie sopockiej imprezy (osiem było na poziomie CSIO5* i trzy w ramach CSI2*), o wysokości przeszkód do 160 cm, do wygrania było 937,5 tys. złotych. Triumfatorzy otrzymali 300 tys. zł, Francuzi (Kevin Staut, Edward Levy, Gregory Cottard i Julien Gonin) 187,6 tys., a Szwajcarzy (Alain Jufer, Niklaus Schurtenberger, Elin Ott i Edouard Schmitz) 150 tys. zł.

Polakom przypadła piąta lokata. Gospodarze, których wyprzedzili jeszcze Irlandczycy, jechali w zestawieniu: Jarosław Skrzyczyński na ogierze Jerico, Adam Grzegorzewski na wałachu Issem, Maksymilian Wechta na ogierze Chepettano i Andrzej Opłatek na wałachu Diaroubet.

W poprzedniej edycji rywalizowało 10 teamów, ale biało-czerwoni zdołali wyprzedzić tylko jedną ekipę – stawkę zamknęli Włosi. Dwa lata temu, ze względu na pandemię COVID-19, impreza nie doszła do skutku, w 2018 roku gospodarze uplasowali się na czwartym miejscu, a rok później zajęli przedostatnią, siódmą pozycję.

Na siódmym miejscu sklasyfikowani zostali Duńczycy. W tej drużynie znalazł się zwycięzca najważniejszego indywidualnego konkursu całych zawodów Longines Grand Prix (wysokość przeszkód 160 cm, pula nagród 606 tys. zł) Andreas Schou na wałachu Independent, który w piątek zainkasował premię w wysokości 151 tys.

W pierwszym niedzielnym konkursie o Puchar Porsche Centrum Sopot & Arco by Paco Perez Puchar Arco (145 cm, 103,5 tys. zł) najlepszy okazał się Szwajcar Alain Jufer na wałachu Cornet MM, a kolejne miejsca zajęli Schou na klaczy Granate i Austriak Gerfried Puck na klaczy Equitron Naxcel V.

Polacy wygrali cztery konkursy, z czego dwa w czwartek. Inauguracyjny o Puchar Hipodromu Sopot (140 cm, 10 tys. zł) Iga Biegalska na klaczy Doravella, a konkurs o Puchar Energi Grupy Orlen (140 cm, 21 tys. zł) Kamil Grzelczyk na wałachu Wibaro,

W piątek na najwyższym stopniu podium stanął Aleksander Lewandowski, który na klaczy Jazzmir van het Halderthot zwyciężył w konkursie o Puchar Tailors Club (145 cm, 104 tys. zł), natomiast w sobotę Aleksandra Kierznowska. Jadąca na klaczy Badorette 19-letnia zawodniczka triumfowała w konkursie Grand Prix CSI2* - Memoriale Henryka Adamusa (145 cm, 103,5 tys. zł).

Zawody z cyklu CSIO odbyły się w Sopocie po raz 24., w tym siódmy raz z rzędu w najwyższej randze pięciu gwiazdek. Rywalizowało 113 jeźdżców z ponad 20 krajów, a pula nagród wyniosła dwa miliony złotych.