Dookoła Szwajcarii: Stephen Williams wygrał pierwszy etap

Brytyjczyk Stephen Williams (Bahrain - Victorious), po finiszu z grupy, wygrał pierwszy etap i został liderem 85. edycji wyścigu Dookoła Szwajcarii. Niedzielny odcinek miał start i metę w Kuesnacht, a kolarze pokonali 177,6 km.

26-letni Walijczyk najszybciej finiszował z grupy 15 zawodników. Tuż za nim linię mety przekroczyli Niemiec Maximilian Schachmann (Niemcy/BORA - hansgrohe) i Duńczyk Andreas Kron (Lotto Soudal).

Pierwszy etap liczył 177,6 km, a kolarze mieli w sumie do pokonania cztery wymagające rundy (każda 43,7 km) dookoła Kuesnacht oraz sześć podjazdów trzeciej kategorii.

„Nie byłem pewien na co mnie stać, ale wiedziałem, jaką pracę wykonałem wcześniej. Zwycięstwo z taką grupą jest naprawdę wyjątkowe” - przyznał Williams, który w zakończonym 1 maja Tour de Romandie był dopiero 98.

W imprezie bierze udział trójka Polaków. Filip Maciejuk, klubowy kolega niedzielnego zwycięzcy, stracił 8.32 min, podobnie jak Maciej Bodnar (TotalEnergies), którzy odpowiednią zajmują 92. i 93. miejsca w klasyfikacji generalnej. Kamil Małecki (Lotto Soudal) przyjechał za zwycięzcą ponad kwadrans (15.24) i jest klasyfikowany na 138. pozycji.

Wyścig będzie kontynuowany w poniedziałek. Drugi etap o długości 199 km będzie prowadził z Kuesnacht do Aesch koło Bazylei. Zwycięzca 85. edycji będzie znany 19 czerwca.