Karol Urbanowicz – pierwszy siatkarz urodzony w XXI wieku, który zagrał w reprezentacji Polski

Siatkówka
Karol Urbanowicz – pierwszy siatkarz urodzony w XXI wieku, który zagrał w reprezentacji Polski
fot. Cyfrasport
Trzech debiutantów w kadrze Grbicia podczas zgrupowania w Spale. Karol Butryn, Karol Urbanowicz i Bartłomiej Lipiński.

Polscy siatkarze pokonali w Ottawie Bułgarię 3:0 w meczu Ligi Narodów. W trakcie spotkania na boisku pojawił się Karol Urbanowicz. Środkowy Trefla Gdańsk jest pierwszym siatkarzem urodzonym w XXI wieku, który zagrał w seniorskiej reprezentacji Polski.

Karol Urbanowicz urodził się 24 lutego 2001 roku w Gdańsku. Pierwsze siatkarskie kroki stawiał w UKS Suchanik Gdańsk, był też uczniem SMS PZPS Spała. Od 2017 roku jest związany z Treflem Gdańsk, w którym przechodził kolejne szczeble siatkarskiego wtajemniczenia. 21-letni zawodnik ma za sobą już trzy sezony występów w PlusLidze, w której rozegrał 44 spotkania. Podczas niedawnej gali Polskiej Ligi Siatkówki został uznany za odkrycie sezonu PlusLigi 2021/22.

 

Zobacz także: Reprezentant Polski wschodzącą gwiazdą siatkówki? Znalazł się w gronie największych talentów

 

W 2021 roku z reprezentacją U–21 wywalczył brązowy medal mistrzostw świata juniorów. Turniej rozegrano we Włoszech i w Bułgarii, a Urbanowicz otrzymał też nagrodę indywidualną dla najlepszego środkowego.

 

W 2022 roku nadszedł czas na debiut w dorosłej reprezentacji. Znalazł się wśród 25 zawodników powołanych do reprezentacji na Ligę Narodów i jest w tym gronie najmłodszy. Szansę debiutu otrzymał w meczu z Bułgarią, wygranym przez Polaków 3:0. Pojawił się na boisku w drugim secie, a w całym meczu zdobył cztery punkty (3 atak + 1 zagrywka). Momentami nie dało się ukryć tremy debiutanta, ale występ należy uznać za udany.

 

Najważniejsze momenty debiutu w załączonym materiale wideo:

 

W reprezentacji Polski od kilku lat panuje spora konkurencja, dlatego młodym zawodnikom nie jest łatwo trafić do kadry. Nie mamy obecnie polskiego odpowiednika Alessandro Michieletto, czyli dwudziestolatka z ogromnym międzynarodowym doświadczeniem. Najmłodszym zawodnikiem powoływanym przez Vitala Heynena był środkowy Norbert Huber (rocznik 1998). W kadrze Nikoli Grbicia na VNL 2022 znaleźli się środkowy Mateusz Poręba i libero Kamil Szymura (obaj rocznik 1999). Młodszy od nich jest Karol Urbanowicz, który jako pierwszy siatkarz urodzony w XXI wieku zagrał w reprezentacji Polski.

Robert Murawski/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie