Brytyjscy gimnastycy pozwali krajową federację za nadużycia trenerów

Inne
Brytyjscy gimnastycy pozwali krajową federację za nadużycia trenerów
fot. PAP
Brytyjscy gimnastycy pozwali krajową federację za nadużycia trenerów

Ponad 40 zawodników sportowców złożyło pozwy przeciwko Brytyjskiej Federacji Gimnastycznej dotyczące znęcania się fizycznego i psychicznego przez trenerów - poinformował dziennik "The Guardian".

W czwartek zostanie opublikowany raport brytyjskiej prawniczki Anne Whyte o masowych nadużyciach szkoleniowców. W ubiegłym roku Whyte otrzymała wnioski od prawie 400 zawodniczek, z których 39 spraw skierowano do władz lokalnych z powodu obaw o bezpieczeństwo sportowców. Prawniczka ujawniła, że brytyjska federacja latach 2015-20 otrzymywała średnio 300 skarg rocznie. Sprawy miały dotyczyć stosowania przemocy fizycznej przez ponad 100 trenerów w 90 klubach.

 

ZOBACZ TAKŻE: Amerykańscy gimnastycy pozwali FBI. Żądają miliarda dolarów odszkodowania

 

Raport w zeszłym tygodniu został przekazany do agencji rządowej odpowiedzialnej za inwestowanie w sport olimpijski i paraolimpijski w Wielkiej Brytanii (UK Sport) oraz do pozaresortowej organizacji rządowej działającej w ramach Departamentu Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (Sport England). W poniedziałek zapoznała się z nim brytyjska federacja, która odbyła już szereg spotkań z trenerami, gimnastyczkami, rodzicami i zobowiązała się do przestrzegania zaleceń dokumentu.

 

We wspólnym oświadczeniu UK Sport oraz Sport England poinformowano, że pełna wersja raportu zostanie opublikowana w czwartek.

 

"Doceniamy odwagę wszystkich, w tym gimnastyków, rodziców i trenerów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami w tej sprawie i dziękujemy im za ich pracę" – głosi komunikat.

 

Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w którym gimnastycy postanowili sprawiedliwości szukać w sądzie. Na początku czerwca grupa ok. 90 amerykańskich zawodników tej dyscypliny pozwała Federalne Biuro Śledcze (FBI) za niewłaściwe prowadzenie śledztwa w sprawie zhańbionego lekarza i skazanego przestępcy seksualnego Larry'ego Nassara. Sportowcy domagają się miliarda dolarów zadośćuczynienia.

 

Zaniedbania służb wymiaru sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych umożliwiły Nassarowi prowadzenie przez dłuższy czas tego procederu. Lekarz został aresztowany w listopadzie 2016 roku. Skazano go na długoletnie więzienie, co równoznaczne jest z dożywotnim wyrokiem.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Patryk Dobek: Zabrakło energii

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie