ME w szermierce: Łybczyńska i Kaczkowski najlepsi wśród Polaków

Krzysztof Kaczkowski w walce z Lulianem Teodosiu.

Trzy polskie florecistki uplasowały się w czołowej "16" turnieju indywidualnego szermierczych mistrzostw Europy, które w piątek rozpoczęły się w tureckiej Antalyi. Triumfowała dość niespodziewanie Niemka Leonie Ebert. W szabli mężczyzn zwyciężył Gruzin Sandro Bazadze.

Z Polek najwyżej, na 11. pozycji, uplasowała się Hanna Łyczbińska. W 1/8 finału wyeliminowała ją Brytyjka Carolina Stutchbury, wygrywając 15:8. Wcześniej zawodniczka KU AZS UAM Poznań pokonała Ukrainkę Krystynę Pietrową 15:11.

W 1/8 finału odpadły jej dwie klubowe koleżanki - Martyna Długosz uległa 4:15 utytułowanej Włoszce Ariannie Errigo, która ostatecznie była druga zdobywając siódmy indywidualny medal ME, a Julia Walczyk o jedno trafienie - 14:15 - okazała się gorsza od Francuzki Ysaory Thibus, późniejszej brązowej medalistki.

Wcześniej Walczyk wygrała dwa pojedynki - z Czeszką Andreą Bimovą 15:10 i Niemką Kim Kirschen 15:8. Z kolei Długosz pokonała Greczynkę Stavroulę Myrsini Garyfallou 15:1.

Długosz sklasyfikowano na 13. miejscu, a Walczyk zajęła 16. lokatę.

Martyna Jelińska (AZS AWF Poznań), olimpijka z Tokio, w 1/32 finału przegrała z Rumunką Maliną Calugareanu 11:12 i zajęła 33. pozycję.

W finale 22-letnia Ebert, która w tym roku po raz pierwszy była w finale zawodów Pucharu Świata, pokonała Errigo 15:11.

W szabli mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Gruzin Sandro Bazadze, który w trzech poprzednich edycjach ME wywalczył brąz. W decydującym pojedynku pokonał Włocha Lukę Curatolego 15:11.

Już w 1/16 finału odpadł trzykrotny mistrz olimpijski Aron Szilagyi. Prowadzący w rankingu światowym Węgier przegrał z późniejszym triumfatorem 7:15.

Miejsca Polaków: 23. Krzysztof Kaczkowski (ZKS Sosnowiec), 32. Piotr Szczepanik (MUKS Victor Warszawa), 33. Olaf Stasiak (KKSz Konin), 34. Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice).

Kaczkowski, tegoroczny mistrz kraju, w 1/32 finału miał tzw. wolny los, a w kolejnej rundzie przegrał z Rumunem Iulianem Teodosiu 5:15.

Szczepanik w 1. rundzie turnieju głównego walkowerem wygrał ze Stasiakiem, a w 1/16 finału uległ Niemcowi Matyasowi Szabo 5:15. Natomiast Hryciuk w 1/32 finału nie sprostał Rumunowi Codrinowi Cozmuleanu 12:15.

W sobotę o medale powalczą szpadzistki i floreciści.