Amerykanki za mocne! Trzecia porażka polskich siatkarek w Lidze Narodów

4 zwycięstwa i 3 porażki to bilans polskich siatkarek po siedmiu meczach VNL 2022.

W meczu Ligi Narodów siatkarek w Quezon City Polska przegrała ze Stanami Zjednoczonymi 0:3. Mistrzynie olimpijskie nie grały w najmocniejszym składzie, nie miały jednak większych kłopotów z odniesieniem zwycięstwa. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego poniosły trzecią porażkę w siódmym spotkaniu VNL 2022. Na zakończenie turnieju na Filipinach zmierzą się w sobotę z reprezentacją Belgii.

W pierwszym secie Polki trzymały punktowy kontakt z rywalkami do stanu 7:8. Dobrze prezentowała się grająca na pozycji atakującej Martyna Czyrniańska. Później Amerykanki przejęły inicjatywę. Dwie punktowe serie, w których wygrały po trzy akcje, pozwoliły im zbudować wyraźną przewagę (8:15). Później powiększyły ją do dziesięciu oczek (9:19). Alexandra Frantti, Nia Reed i Chiaka Ogbogu były skuteczne w ataku, a Polki nie potrafiły znaleźć patentu na dobrą grę rywalek. W końcówce siatkarki USA kontrolowały sytuację, a w ostatniej akcji Lauren Carlini zaserwowała w linię dziewiątego metra (12:25).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Polki dobrze ją rozpoczęły (2:0), później wynik oscylował wokół remisu, a po ataku Magdaleny Jurczyk biało-czerwone miały punkt zaliczki na przerwie technicznej (12:11). Po niej jednak dwa ataki i blok Frantti dały przewagę ekipie USA (12:14). Polki nie rezygnowały, jeszcze w końcówce miały wynik, który dawał możliwości odrobienia strat (19:22). Kluczowe akcje wygrały jednak Amerykanki. Frantti ustaliła wynik na 21:25 skutecznym atakiem po bloku.

W trzecim secie amerykańskie siatkarki szybko odskoczyły na kilka punktów (6:9, 7:12). Sytuacja przypominała tę z pierwszego seta – rywalki zbudowały solidną przewagę, a Polki już w środkowej części seta nie miały wiele do powiedzenia (11:20). Gdy Nia Reed przebiła się przez polski blok, różnica wynosiła już dziesięć oczek (12:22). Ogbogu wywalczyła piłkę meczową (15:24), a spotkanie zakończyła atakiem blok-aut Frantti (16:25).

Najwięcej punktów: Martyna Czyrniańska (12) – Polska; Alexandra Frantti (18), Madison Kingdon (12), Nia Reed (12) – USA. Polki gorzej od rywalek punktowały w ataku i blokiem (3–9), popełniły też więcej błędów własnych.

Siatkarki trenera Stefano Lavariniego po siedmiu spotkaniach mają w dorobku cztery zwycięstwa oraz trzy porażki. Na zakończenie turnieju w filipińskim Quezon City zmierzą się z Belgią (sobota, godzina 9.00; transmisja – Polsat Sport).

Polska – USA 0:3 (12:25, 21:25, 16:25)

Polska: Zuzanna Górecka, Martyna Łukasik, Martyna Czyrniańska, Aleksandra Gryka, Katarzyna Wenerska, Magdalena Jurczyk – Maria Stenzel (libero) oraz Weronika Szlagowska, Olivia Różański, Joanna Wołosz, Klaudia Alagierska, Kamila Witkowska. Trener: Stefano Lavarini.
USA: Lauren Carlini, Madison Kingdon Rishel, Chiaka Ogbogu, Alexandra Frantti, Anna Stevenson, Nia Reed – Morgan Hentz (libero). Trener: Karch Kiraly.

Sędziowie: Vlastimil Kovar (Czechy), Nurper Ozbar (Turcja).