MŚ w pływaniu: Troje Polaków wystąpi w czwartkowych półfinałach

Jakub Majerski awansował do półfinału na 100 m motylem

Troje Polaków wystąpi w czwartkowych półfinałach mistrzostw świata w pływaniu, które odbywają się w Budapeszcie. Jakub Majerski wystartuje na 100 m st. motylkowym, Laura Bernat na 200 m st. grzbietowym, a Paweł Juraszek na 50 m. st. dowolnym.

Jakub Majerski awansował do półfinału na 100 m st. motylkowym. W kwalifikacjach uzyskał szósty wynik - 51,50. Najszybciej popłynął Węgier Kristof Milak - 50,68

Majerski, który jest posiadaczem rekordu kraju, płynął w szóstej serii eliminacyjnej, w której zajął 3. miejsce (51,50). Wygrał ją złoty medalista, rekordzista świata na dystansie dwukrotnie dłuższym, Kristof Milak (50,68). Węgier okazał się najlepszym zawodnikiem kwalifikacji, gdyż startujący w ostatniej serii Kanadyjczyk Joshua Liendo Edwards uzyskał w sumie drugi czas porannych wyścigów (50,97).

W tej konkurencji sklasyfikowano 65 zawodników. Ostatni Simanga Dlamini z afrykańskiego Suazi stracił do Milaka 13,78 sekund.

Laura Bernat w kwalifikacjach na 200 m st. grzbietowym wynikiem 2.11,48 zajęła 10. miejsce. 16-latka z Lublina to mistrzyni Europy juniorów z zeszłego roku. W eliminacjach zwyciężyła Amerykanka Phoebe Becon (2.07,89).

Trzecim reprezentantem Polski, który w czwartek zapewnił sobie start w wieczornych półfinałach był Paweł Juraszek. Do jego rekordu kraju na 50 m st. dowolnym zabrakło mu równo pół sekundy. Jego czas (21,97) dał mu w kwalifikacjach 10. miejsce, ex aequo z Francuzem Maximem Groussetem. Najszybszym kraulistą okazał się Brazylijczyk Bruno Fratus (21,71).

W tej konkurencji wystąpiła rekordowa liczba pływaków. Na ostatnim 90. miejscu sklasyfikowano Ali Baroufa. Reprezentant wyspiarskiego państwa Komory stracił na 50 m do Fratusa aż 10,81 sekundy.

W tej konkurencji miał wystąpić pięciokrotny mistrz olimpijski z Tokio Amerykanin Caeleb Dressel, który w środę wycofał się ze wszystkich pozostałych startów w Budapeszcie.