Trwa zwycięska seria polskich siatkarzy! Australia pokonana w trzech setach

Polscy siatkarze pewnie wygrali z Australią w meczu Ligi Narodów w Sofii.

Polscy siatkarze wygrali 3:0 z Australią w swym trzecim spotkaniu na turnieju Ligi Narodów w Sofii. Podobnie jak we wcześniejszym meczu z Kanadą, kontrolowali sytuację na boisku i zamknęli rywalizację w trzech setach. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia odnieśli szóste zwycięstwo w siódmym meczu VNL 2022.

Polacy udanie rozpoczęli to spotkanie, szybko wypracowali sobie kilka oczek zaliczki (7:4), którą utrzymywali na przestrzeni seta. Po punktowym bloku odskoczyli na pięć oczek (18:13). W końcówce Australijczycy jeszcze zerwali się do walki i zmniejszyli różnicę (20:17). Polscy siatkarze odpowiedzieli serią pięciu wygranych akcji. Bartosz Kwolek popisał się skutecznym atakiem, później błąd popełnili rywale, punkt dołożył Bartosz Kurek, Australijczycy dotknęli siatki, a w ostatniej akcji seta Kurek wygrał walkę na siatce (25:17).

Set numer dwa to dobre otwarcie Polaków (8:4). Później nastąpiła chwila słabości, trzy akcje wygrane przez przeciwników, ale biało-czerwoni szybko odbudowali przewagę. Asem serwisowym popisał się Mateusz Bieniek (10:7), a po ataku Aleksandra Śliwki mieli trzy oczka zaliczki na przerwie technicznej (12:9). Skutecznie prezentowali się w ofensywie, sporo atakowali ze środka (19:15). Końcówka seta pod kontrolą Polaków, którzy dwa ostatnie punkty zapisali na swym koncie po autowych atakach rywali (25:19).

Trzecia odsłona również toczyła się przy przewadze biało-czerwonych. Na przerwę techniczną schodzili z czterema oczkami zaliczki (12:8), a po niej powiększyli jeszcze punktowy dystans, wygrywając trzy kolejne akcje. Polacy utrzymali koncentrację i spokojnie zmierzali po zwycięstwo (20:12). W końcówce rywale popełnili trzy błędy w ataku, a spotkanie zakończył Tomasz Fornal kiwką na lewym ataku (25:14).

Pierwszy turniej VNL 2022 Polacy rozegrali w Ottawie, gdzie wygrali trzy mecze (3:0 z Argentyną, 3:0 z Bułgarią, 3:1 z Francją) i ponieśli jedną porażkę (1:3 z Włochami). W Sofii dopisali do swego bilansu zwycięstwa nad Brazylią (3:1), Kanadą (3:0) i Australią (3:0). W kolejnym starciu zmierzą się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych (niedziela, godzina 15.20; transmisja – Polsat Sport).

Polska – Australia 3:0 (25:17, 25:19, 25:14)

Polska: Łukasz Kaczmarek, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Mateusz Poręba, Tomasz Fornal. Trener: Nikola Grbić.
Australia: Beau Graham, Trent O'Dea, Thomas Heptinstall, Nicholas Butler, Max Senica, Ethan Garrett – Luke Perry (libero) oraz James Weir, Jackson Holland (libero), Sam Flowerday. Trener: David Preston.

Sędziowie: Wim Cambre (Belgia), Sinisa Ovuka (Bośnia i Hercegowina).