Szachowy turniej kandydatów: Duda zremisował z Nakamurą w siódmej rundzie

Inne
Szachowy turniej kandydatów: Duda zremisował z Nakamurą w siódmej rundzie
fot. PAP
Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda.

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda zremisował w sobotę białymi z Amerykaninem Hikaru Nakamurą w siódmej rundzie szachowego turnieju kandydatów w Madrycie. To szósty remis Polaka w tej imprezie. Na prowadzeniu pozostaje Jan Niepomniaszczi (FIDE) - 5,5 pkt.

Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

 

Zobacz także: Superbet Rapid & Blitz Poland 2022 pokazał, że Polska staje się nową stolicą szachów

 

Partia debiutującego w turnieju kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z dziesięć lat starszym, 11. na światowej liście Amerykaninem, zakończyła się po 40 posunięciach.

 

Wcześniej obydwaj tylko jeden raz rywalizowali w szachach klasycznych. W styczniu 2018 roku w turnieju Gibraltar Masters Amerykanin wygrał czarnymi.

 

W innej już zakończonej sobotniej partii lider Jan Niepomniaszczi wygrał czarnymi z Węgrem Richardem Rapportem, odnosząc czwarte, a drugie z rzędu zwycięstwo w turnieju. Niepokonany w Madrycie Rosjanin, grający pod flagą FIDE, umocnił się na prowadzeniu.

 

W sześciu pierwszych pojedynkach Duda zremisował białymi z Rapportem i Chińczykiem Dingiem Lirenem, czarnymi z Amerykaninem Fabiano Caruaną, białymi z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu, czarnymi z Alirezą Firouzją z Francji i doznał jedynej porażki z Niepomniaszczim. W stolicy Hiszpanii zgromadził 3 pkt.

 

W niedzielę w ósmej rundzie, rozpoczynającej serię gier rewanżowych, Polak zmierzy się czarnymi z Rapportem.

 

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Dni przerwy to jeszcze 28 czerwca oraz 2 lipca.

 

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie