Moto GP: Wygrana Bagnai, lider Quartararo nie dojechał w Holandii do mety

Moto
Francesco Bagnaia

Włoch Francesco Bagnaia (Ducati) wygrał na torze w Assen wyścig o Grand Prix Holandii w klasie MotoGP, 11. rundę motocyklowych mistrzostw świata .Broniący tytułu lider cyklu Francuz Fabio Quartararo (Yamaha) po słabym starcie miał dwa upadki i się wycofał.

Drugie miejsce w MotoGP zajął Włoch Marco Bezzechi (Ducati-VR46) - strata 0,444 s, a trzecie Hiszpan Maverick Vinales (Aprilia) - strata 1,209 s.

Broniący tytułu Quartararo, który wygrał dwie poprzednie rundy w Hiszpanii i Niemczech, w Assen tuż po starcie dał się wyprzedzić i spadł na piątą, później nawet na 13. pozycję. Zaczął odrabiać straty, ale gdy zaliczył dwa upadki, wycofał się. Nie były one groźne w skutkach, Francuz samodzielnie opuścił tor, choć było widać, że chodzenie sprawia mu ból.

Bezzecchi z zespołu VR46 Racing Team odniósł największy sukces w karierze, po raz pierwszy stanął na podium. Dla trzeciego Vinalesa było to pierwsze podium od ubiegłorocznego Grand Prix Holandii na TT Circuit Assen, gdzie był drugi.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w MotGP po 11 z 20 rund Quartararo prowadzi z dorobkiem 172 pkt. i o 21 pkt wyprzedza Hiszpana Aleixa Espargaro. Trzeci jest kolejny Francuz Johann Zarco - 114 pkt.

W Moto2 zwyciężył Hiszpan Augusto Fernandez (Kalex), a liderem w klasie jest nadal Włoch Celestino Vietti (Kalex) - 146 pkt, który w wyścigu był czwarty.

W Moto3 najszybciej pojechał Japończyk Ayumu Sasaki (Husqvarna). Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Hiszpan Sergio Garcia (Gasgas). Ma już na koncie 182 pkt.