Po raz pierwszy w historii! Orkan Sochaczew mistrzem Polski

Orkan Sochaczew wygrał ekstraligę rugby.

Rugbiści Orkana zostali po raz pierwszy w historii mistrzami Polski. W finale ekstraligi drużyna z Sochaczewa pokonała w niedzielę w Sopocie broniące tytułu Ogniwo 17:16. W sobotę brązowy medal wywalczyła Up Fitness Skra Warszawa.

Rugbiści Orkana po raz pierwszy w historii zostali mistrzami Polski. Do tej pory drużyna z Sochaczewa miała na koncie trzy brązowe medale. O triumfie ekipy trenera Macieja Brażuka przesądziło w 74. minucie przyłożenie Michała Kępy oraz podwyższenie Pietera Willema Steenkampa.

Rozgrywane w sporym upale finałowe spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla przyjezdnych, którzy po przyłożeniu Mateusza Pawłowskiego oraz podwyższeniu i kopie z karnego Steenkampa prowadzili 10:0.

Broniący tytułu gospodarze, którzy mieli na koncie 11 złotych krążków i triumfowali w dwóch poprzednich finałach, odrobili do przerwy straty. Przyłożenie zaliczył Kacha Kawtaradze, a podwyższenie oraz karnego wykorzystał Wojciech Piotrowicz.

W drugiej połowie łącznik ataku Ogniwa dwa razy celnie kopnął z karnego, jego zespół wygrywał już 16:10 i był bliski obrony tytułu. Orkan nie zamierzał jednak uznać się za pokonanego. Trzecia drużyna poprzedniego sezonu przeprowadziła w 74. minucie składną akcję, w finale której Kępa położył „jajo” na polu punktowym rywali.

W tym momencie było tylko 16:15 dla sopocian, ale łącznik ataku z Namibii Steenkamp podwyższył z trudnej pozycji i zapewnił swojemu teamowi historyczny sukces. Orkan jest dziesiątą ekipą, która została mistrzem Polski.

W sobotę brązowy medal wywalczyła Up Fitness Skra. W "małym" finale warszawianie wygrali w Gdańsku z Lechią 26:6 i wrócili na podium po 41 latach przerwy. W 1981 roku stołeczny zespół uplasował się na drugiej pozycji.

Z kolei na początku lipca w Poznaniu zaplanowano baraż, którego stawką będzie prawo udziału w rozgrywkach elity w następnym sezonie. Ostatnia drużyna ekstraligi - miejscowa Posnania - zmierzy się z najlepszym zespołem pierwszej ligi, Spartą Jarocin.

Ogniwo Sopot – Orkan Sochaczew 16:17 (10:10)

Punkty: Wojciech Piotrowicz 11, Kacha Kawtaradze 5 (Ogniwo); Pieter Willem Steenkamp 7 oraz Mateusz Pawłowski 5, Michał Kępa 5 (Orkan).

Ogniwo: Kacha Kawtaradze, Jakub Burek, Thomas Fidler – Dmytro Mokrecow, Jan Mroziński, Wiktor Wilczuk – Stanisław Powała-Niedźwiecki, Władysław Grabowski – Mateusz Plichta – Wojciech Piotrowicz – Mateusz Mrowca, Dwayne Burrows, Michał Haznar, Robert Olszewski, Roman Żuk oraz Craig Bachurzewski, Wojciech Karol, Irakli Ciwciwadze, Piotr Zeszutek, Robert Graban, Łukasz Anuszkiewicz, Kacper Drewczyński, Nikolas Wołowczyk.

Orkan: Rehann Baumann, Michał Gadomski, Michał Polakowski – Andre Meyer, Mateusz Pawłowski, Adam Szwarc – Jakub Budnik, Edwin Jansen – Dawid Plichta – Piter Steenkamp – Marcin Krześniak, Artur Fursenko, Michał Szwarc, Kacper Wróbel, Michał Kępa oraz Adam Lewandowski, Antoni Gołębiowski, Kamil Zieliński, Jakub Młyńczak, Adrian Petlak, Bartłomiej Sadowski, Radosław Rakowski.