Komplet zwycięstw w Sofii! Polscy siatkarze ograli USA w Lidze Narodów

Reprezentacja Polski siatkarzy wygrała z USA.

Na zakończenie turnieju Ligi Narodów w Sofii siatkarze reprezentacji Polski wygrali z USA 3:1. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia odnieśli siódme zwycięstwo w ósmym meczu VNL 2022 i zagwarantowali sobie udział w turnieju finałowym.

Starcie drugiej i trzeciej drużyny w tabeli VNL 2022 lepiej rozpoczęli Polacy, którzy wypracowali sobie znaczącą przewagę. Przy stanie 9:4 trener John Speraw poprosił o czas, a po nim Amerykanie odrobili straty w jednym ustawieniu. Po asie serwisowym Aarona Russella było 9:10. Później inicjatywę przejęli siatkarze USA. Po ataku Toreya DeFalco odskoczyli na cztery oczka (17:21). W końcówce utrzymali przewagę. Dwa ostatnie punkty wywalczył dla nich Aaron Russell (21:25). Amerykanie lepiej prezentowali się w tym secie w polu zagrywki, Polacy popełnili więcej błędów.

Drugą odsłonę asem serwisowym rozpoczął Aleksander Śliwka, jednak szybko przewagę uzyskali rywale. Na przerwę techniczną Polacy schodzili z trzema oczkami straty (9:12), później przegrywali 14:17, ale ruszyli do odrabiania strat. Po autowym ataku Jeffreya Jendryka było 17:17. Polacy grali skuteczniej, rywale popełnili kilka błędów. Gdy Aaron Russel posłał piłkę w aut, było 21:19. Amerykanie odrobili straty (22:22) i wszystko rozstrzygnęło się w ostatnich akcjach. Skutecznie zaatakował Śliwka, dobrą zmianę dał Bartosz Kwolek, który zaskoczył rywali zagrywką (24:22). W kolejnej akcji Polacy pogubili się przy przechodzącej piłce, ale Bartosz Kurek zamknął seta skutecznym atakiem (25:23).

Początek trzeciej partii przebiegał po myśli ekipy Stanów Zjednoczonych. Dwie zagrywki DeFalco (as i atak z przechodzącej), dały im zaliczkę na przerwie technicznej (9:12). Później Polacy przegrywali jeszcze 10:15, ale serią dobrych zagrywek popisał się Mateusz Bieniek i straty zostały odrobione. Rozpoczęła się zacięta walka obu ekip. Amerykanie pierwsi mieli piłkę setową – po ataku Russela było 23:24. Kamil Semeniuk wyrównał i rozpoczęła się walka na przewagi. Dwie dobre zagrywki posłał na drugą stronę Kurek, a nieczyste odbicie i błąd w ataku Amerykanów rozstrzygnęły seta na korzyść Polaków (26:24).

Amerykanie dobrze rozpoczęli czwartego seta (0:3), ale gra szybko się wyrównała. Polacy odrobili straty (9:9), a po skutecznym bloku mieli punkt zaliczki na przerwie technicznej (12:11). Oglądaliśmy zaciętą walkę obu ekip, w której nie brakowało efektownych akcji. Po skutecznym ataku Semeniuka Polacy mieli dwa oczka przewagi (18:16), ale gdy Mitchell Stahl zaserwował w linię dziewiątego metra, zaliczkę uzyskali rywale (20:21). Trzy kolejne akcje padły łupem polskich siatkarzy – gdy kontrę skończył Kurek, prowadzili 23:21. Przestrzelony serwis rywali przyniósł biało-czerwonym piłkę meczową, a w kolejnej akcji Śliwka skutecznie zaatakował po bloku (25:22).

Skrót meczu Polska - USA:

Najwięcej punktów: Aaron Russell (16), Torey DeFalco (14) – Polska; Bartosz Kurek (23), Kamil Semeniuk (15), Aleksander Śliwka (13) – USA. Polacy grali skuteczniej w ataku, lepiej od rywali punktowali blokiem (7–5), gorzej natomiast punktowali zagrywką (4–8); obie ekipy popełniły sporo błędów własnych (Polacy – 32, Amerykanie – 29).

Pierwszy turniej VNL 2022 Polacy rozegrali w Ottawie, gdzie wygrali trzy mecze (3:0 z Argentyną, 3:0 z Bułgarią, 3:1 z Francją) i ponieśli jedną porażkę (1:3 z Włochami). W Sofii dopisali do swego bilansu zwycięstwa nad Brazylią (3:1), Kanadą (3:0), Australią (3:0) i Stanami Zjednoczonymi (3:1).

Polscy siatkarze zmagania w fazie zasadniczej zakończą turniejem w Gdańsku. Zmierzą się w nim z Iranem (5 lipca), Chinami (7 lipca), Holandią (9 lipca) oraz Słowenią (10 lipca).

W turnieju finałowym zagra osiem drużyn (siedem najlepszych w tabeli + gospodarz). Zawody zostaną rozegrane w dniach 20–24 lipca w Bolonii.

Polska – USA 3:1 (21:25, 25:23, 26:24, 25:22)

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek, Marcin Janusz – Jakub Popiwczak (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Bartosz Kwolek, Łukasz Kaczmarek, Paweł Zatorski (libero). Trener: Nikola Grbić.
USA: Aaron Russell, Jeffrey Jendryk, Kyle Ensing, Torey DeFalco, Joshua Tuaniga, David Smith – Erik Shoji (libero) oraz James Shaw, Kyle Russell, Mitchell Stahl, Garrett Muagututia. Trener: John Speraw.

Sędziowie: László Adler (Węgry), Collados Fabrice (Francja).