Za nami ósma edycja Biegu Konstancińskiego im. Piotra Nurowskiego

Inne
Za nami ósma edycja Biegu Konstancińskiego im. Piotra Nurowskiego
Fot. Polsat News
W niedzielę odbył się Bieg Konstanciński im. Piotra Nurowskiego.

W niedzielę odbył się Bieg Konstanciński im. Piotra Nurowskiego. Po raz ósmy uczczono pamięć byłego Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i współtwórcy Polsatu oraz Polsatu Sport. Wybitny działacz sportowy i społecznik zginął w katastrofie smoleńskiej.

- Piotr na pewno był osobą nietuzinkową, wielką osobowością, wielkim kibicem i znawcą sportu i bardzo mocno zaangażowanym prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego kiedy pełnił tę funkcję - powiedział sekretarz generalny PKOL Adam Krzesiński.


Bieg na dystansie 10 kilometrów wystartował o godz. 10. Impreza odbyła się w Parku Zdrojowym im. hrabiego Witolda Skórzewskiego w Konstancinie-Jeziornie. Tam też zlokalizowane było miasteczko biegacza.


Od godz. 12 odbyły się także biegi dla dzieci. Na dystansie 350 metrów rywalizowali biegacze w wieku 5-8 lat, natomiast na 650 metrów pobiegli zawodnicy w wieku 9-13 lat.


- To jest wielkie święto sportu i taki piknik rodzinny. Tutaj otoczenie Konstancina służy takim imprezom, bo to nie jest wyczynowa trasa, tylko piękna trasa w parku, gdzie można się schować i gdzie można naprawdę miło spędzić czas - zauważył Tomasz Majewski, mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nagrody im. Piotra Nurowskiego wręczone podczas Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej


Piotr Nurowski zginął w katastrofie smoleńskiej, 10 kwietnia 2010. Jako prezes PKOl był członkiem delegacji prezydenckiej, która leciała na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Funkcje prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego pełnił od 2005 roku. W 1973 roku został najmłodszym na świecie szefem związku sportowego - Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Na początku lat 90-tych XX wieku rozpoczął współpracę z właścicielem Polsatu Zygmuntem Solorzem. Był współtwórcą Polsat oraz Polsatu Sport, który lubił nazywać swoim "oczkiem w głowie".


Jak poinformowali organizatorzy, w dotychczasowych edycjach wystartowało ponad 3500 zawodników, a przy trasie biegu pojawiło się kilkaset kibiców. 


- Poprzednie dwa lata były słabe, bo była pandemia i ciężko było cokolwiek zrobić, ale już się ta impreza odbudowuje. W tym roku jest około pół tysiąca dorosłych uczestników plus dzieci, więc myślę że za rok wrócimy do tysiąca, tak jak to było w pierwszym biegu - ocenił lekkoatleta i sprinter Marian Woronin.


Powszechnie lubiany, szanowany. Gdy stawał do wyborów na drugą kadencję szefa PKOl nie miał kontrkandydatów. Jego przywództwo w polskim ruchu olimpijskim nie podlegało żadnej dyskusji. Po śmierci został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Zasługi Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.


Od 2015 roku w podwarszawskim Konstancinie, którego Nurowski był mieszkańcem, odbywa się 10-kilometrowy Bieg Pamięci, w którym udział biorą wybitni polscy sportowcy, oraz rzesze amatorów biegania.

 

PI, Polsat News
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie