Wimbledon: Czym jest Wzgórze Henmana?

Tenis
Wimbledon: Czym jest Wzgórze Henmana?
fot. PAP

Podczas oglądania Wimbledonu niejednokrotnie w transmisji wspomniane jest Wzgórze Henmana, na którym tysiące kibiców każdego roku ogląda zmagania podczas rywalizacji na londyńskich kortach. Czym dokładnie jest to miejsce?

Wzgórze Henmana to trawiasta górka, na której mnóstwo kibiców rok do roku ogląda zmagania na Wimbledonie. Fani mogą tam przebywać bez biletów, a częstym widokiem są rodzinne pikniki w trakcie rozgrywania turnieju.

 

ZOBACZ TAKŻE: Wimbledon: Maja Chwalińska w drugiej rundzie! Kapitalny występ Polki

 

Oficjalna nazwa to "Taras Aorangi". Miejsce to ma dużo nazw, ale najczęściej używa się tej pochodzącej od brytyjskiego tenisisty Tima Henmana. Pod koniec lat 90. lokalni kibice gromadzili się tam, by oglądać mecze swojego reprezentanta.

 

Po zakończeniu kariery przez Henmana w 2007 roku wzgórze nosiło przydomki związane z innymi brytyjskimi tenisistami np. Mount Murray. Po zwycięstwie w US Open w 2021 roku Emmy Raducanu zaczęto zastanawiać się nad zmianą nazwy na "Raducanu Ridge".

 

Wimbledon to najstarszy tenisowy turniej na świecie, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizują na kortach trawiastych. Pierwsza edycja odbyła się w 1877 roku.

Tegoroczna edycja Wimbledonu jest wyjątkowa. Organizatorzy, czyli All England Lawn Tennis Club, po inwazji Kremla na Ukrainę wykluczyli z gry rosyjskich i białoruskich tenisistów z turnieju. W efekcie ATP i WTA postanowiły nie przyznawać punktów rankingowych.

Wimbledon 2022 ma rekordową pulę nagród. Wynosi ona 40,3 mln funtów (ok. 46,8 mln euro).

IM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie