Wimbledon: Hubert Hurkacz odpadł w pierwszej rundzie!

Wimbledon: Hubert Hurkacz awansował do drugiej rundy po dramatycznym boju

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz odpadł w pierwszej rundzie Wimbledonu. Polski tenisista, który w poprzedniej edycji londyńskiej imprezy dotarł do półfinału, przegrał z Hiszpanem Alejandro Davidovichem Fokiną 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10).

Hurkacz przed rozpoczęciem turnieju wymieniany był w gronie faworytów. Wpływ na to miał nie tylko ubiegłoroczny półfinał, ale także świetne wejście na trawiaste korty w tym sezonie. 19 czerwca triumfował w niemieckim Halle, pokonując w finale lidera światowego rankingu Rosjanina Daniiła Miedwiediewa.

Jednak po losowaniu drabinek było jasne, że już w pierwszej rundzie nie będzie go czekało łatwe zadanie, bo Davidovich Fokina to zawodnik niezwykle zawzięty, nieodpuszczający żadnej piłki.

Sam pierwszy set trwał blisko godzinę, a Hiszpan rozstrzygnął go na swoją korzyść po tie-breaku. W drugiej partii o zwycięstwie Andaluzyjczyka zadecydowało przełamanie w dziesiątym gemie.

W trzecim secie Davidovich Fokina kontynuował bardzo dobrą grę, szczególnie przy swoim podaniu. Gdy w ósmym gemie przełamał Hurkacza na 5:3, wydawało się, że spotkanie zmierza ku końcowi.

Serwując na zwycięstwo Hiszpan zaczął od zdobycia trzech punktów i miał trzy piłki meczowe. Hurkacz w tym momencie się jednak przebudził. Obronił meczbole i odrobił przełamanie. Chwilę później doprowadził do remisu 5:5.

W tym momencie po raz drugi ich mecz został przerwany z powodu deszczu. Na kort wrócili po ponad godzinie. Przerwa nie wpłynęła negatywnie na Polaka, który był wyraźnie podbudowany wyjściem z poważnych opresji.

Podopieczny trenera Craiga Boyntona szybko zamknął trzeciego seta, a następnie błyskawicznie wygrał czwartego, doprowadzając tym samym do remisu.

W decydującym secie Hurkacz dwukrotnie przełamywał rywala - w trzecim i w piątym gemie. Ten jednak rewanżował się Polakowi w czwartym i dziesiątym gemie. O zwycięstwie decydował więc tie-break rozgrywany do dziesięciu punktów.

Lepiej zaczął go Hurkacz, który prowadził w nim już 7-4. W tym momencie doszło jednak do kolejnego zwrotu akcji. Pięć kolejnych punktów zdobył Davidovich Fokina i chwilę później wykorzystał piątą piłkę meczową.

25-letni wrocławianin i dwa lata młodszy Davidovich Fokina grali ze sobą po raz piąty. Hiszpan, który w światowym rankingu zajmuje 37. miejsce, cieszył się z trzeciego zwycięstwa. Jego kolejnym rywalem będzie Czech Jiri Vesely.

Mecz zaczął się tuż po godzinie 12.00, a zakończył ponad sześć godzin później. Dwukrotnie był przerywany z powodu deszczu. Łącznie na korcie tenisiści spędzili ponad trzy i pół godziny.

Wynik meczu 1. rundy:

Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania) - Hubert Hurkacz (Polska, 7) 7:6 (7-4), 6:4, 5:7, 2:6, 7:6 (10-8)

Wimbledon 2022 na sportowych antenach Polsatu

Wimbledon to najstarszy tenisowy turniej na świecie, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizują na kortach trawiastych. Pierwsza edycja odbyła się w 1877 roku.

Tegoroczna edycja Wimbledonu jest wyjątkowa. Organizatorzy, czyli All England Lawn Tennis Club, po inwazji Kremla na Ukrainę wykluczyli z gry rosyjskich i białoruskich tenisistów z turnieju. W efekcie ATP i WTA postanowiły nie przyznawać punktów rankingowych.

Wimbledon 2022 ma rekordową pulę nagród. Wynosi ona 40,3 mln funtów (ok. 46,8 mln euro).