MŚ piłkarzy ręcznych 2023: "Dzikie karty" dla Holandii i Słowenii

Piłka ręczna
MŚ piłkarzy ręcznych 2023: "Dzikie karty" dla Holandii i Słowenii
fot. Cyfrasport

Holandia i Słowenia wezmą udział w mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych 2023, których współorganizatorami są Polska i Szwecja, dzięki tzw. dzikim kartom przyznanym im przez międzynarodową federację (IHF).

Zgodnie z przepisami IHF ma prawo przyznać jedną dziką kartę na rywalizację seniorów, drugi zespół wybrano w zastępstwie za przedstawiciela Oceanii, gdyż biorąca udział w mistrzostwach Azji Australia zajęła zbyt niską pozycję - 16.

 

W ostatnich miesiącach Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej otrzymała wiele zgłoszeń z całego świata od krajów zainteresowanych uczestnictwem w MŚ.

 

IHF uzasadniając swój wybór napisała w komunikacie, że Holandia to jedna z najlepiej rozwijających się, czyniących stałe postępy drużyn, czego dowodem jest 10. miejsce w styczniowych mistrzostwach Europy. Z kolei Słowenia ma na koncie wiele sukcesów, m.in. brązowy medal mundialu we Francji w 2017 roku i czwarte miejsce w 2013 w Hiszpanii.

 

W ten sposób znanych jest już 26 z 32 uczestników przyszłorocznych MŚ. Grono uzupełni zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego dla drużyn z Ameryki Północnej i Karaibów oraz pięć zespołów z mistrzostw Afryki, które odbędą się w dniach 11-18 lipca w Egipcie (zostały przełożone ze względu na pandemię COVID-19).

 

Turniej finałowy odbędzie się w Polsce i Szwecji w dniach 12-29 stycznia. Losowanie grup odbędzie się w sobotę o godz. 17:00. w Katowicach.

 

Dotychczasowi uczestnicy MŚ 2023:

 

gospodarze: Polska i Szwecja

obrońca tytułu: Dania

Azja: Katar, Bahrajn, Arabia Saudyjska, Iran, Korea Płd.

Europa: Francja, Norwegia, Hiszpania, Belgia, Chorwacja, Niemcy, Węgry, Islandia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Portugalia, Serbia

Ameryka Południowa i Środkowa: Brazylia, Argentyna, Chile, Urugwaj

"dzikie karty": Holandia, Słowenia

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie