Wyścig Solidarności i Olimpijczyków: Simon Dehairs liderem po pierwszym dniu

33. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków składa się z pięciu etapów.

Belg Simon Dehairs z grupy Alpecin-Fenix wygrał w środę w Sosnowcu drugi etap kolarskiego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i został jego liderem. Najlepszy z Polaków w klasyfikacji generalnej Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) zajmuje czwarte miejsce.

21-letni Dehairs, dla którego środowe zwycięstwo jest największym sukcesem w karierze, na pierwszym, przedpołudniowym etapie z Żor do Katowic uplasował się tuż za podium.

Wieczorem na mecie w centrum Sosnowca udowodnił, że jest bardzo dobrym sprinterem. Finiszował najszybciej z peletonu, wyprzedzając m.in. Estończyka Madisa Mihkelsa (Ampler-Tartu 2024) i Czecha Tomasa Bartę (ATT Investments).

"Zacząłem atak 500 metrów przed metą, choć niewiele widziałem, bo moje okulary były całe w deszczu. Było też dość niebezpiecznie, bo po burzy zrobiło się ślisko. Jestem szczęśliwy, że udało mi się zwyciężyć, bo to mój pierwszy sukces w wyścigu tej rangi. Chcę zachować żółtą koszulkę do końca, choć jutro zaczynają się podjazdy. Mam nadzieję, że to przetrwam" – powiedział.

Wcześniej, na 125-kilometrowej trasie z Tarnowskich Gór nie brakowało ucieczek, ale żadna z nich nie zakończyła się powodzeniem. Najdalej udało się odjechać Mateuszowi Grabisowi (Voster ATS) i Thijsowi de Lange (Metec), którzy mieli około minuty przewagi nad peletonem i zdobyli pierwsze punkty na tegorocznym wyścigu punkty na górskiej premii.

W czwartek kolarze będą się ścigać na trasie z Jaworzna do Nowego Sącza (207,7 km). To najdłuższy etap, na którym zaplanowano trzy premie górskie. 33. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków składa się z pięciu etapów i zakończy w sobotę w Łodzi.