Diamentowa Liga: Armand Duplantis z kolejnym rekordem świata!

Armand Duplantis podczas mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie skoczył o tyczce 6,16 m.

Armand Duplantis podczas mityngu Diamentowej Ligi przed rodzimą publicznością w Sztokholmie skoczył o tyczce 6,16 m. To najlepszy rezultat w historii tej konkurencji osiągnięty na stadionie. Bieg na 400 m wygrała Anna Kiełbasińska.

22-letni Duplantis, mistrz olimpijski z Tokio, poprawił o jeden centymetr własny rekord na otwartym stadionie, który ustanowił we wrześniu 2020 roku w Rzymie. Szwed jest też absolutnym rekordzistą świata w tej konkurencji - w marcu uzyskał 6,20 m w hali w Belgradzie.

Drugi w Sztokholmie był Amerykanin Christopher Nilsen, a trzecie miejsce zajął Brazylijczyk Thiago Braz - obaj po 5,93.

Z polskich lekkoatletów najlepiej zaprezentowała się Kiełbasińska, która była pierwsza w biegu na 400 m. Zawodniczka SKLA Sopot pokonała jedno okrążenie w 50,80 s, co za tym idzie po raz trzeci raz w sezonie osiągnęła wynik poniżej 51 sekund. Druga była Holenderka Lieke Klaver - 50,96, a trzecie miejsce zajęła Brytyjka Ama Pipi - 51,80.

Bieg na 100 m przez płotki wygrała Jasmine Camacho-Quinn z Portoryko. Mistrzyni olimpijska triumfowała czasem 12,46. Tuż za nią była Nigeryjka Tobi Amusan - 12,50, a jako trzecia na metę przybiegła Nia Ali z USA - 12,53. Pia Skrzyszowska zajęła siódme miejsce - 12,91 s.

Izabela Smolińska była piąta w słabiej obsadzonym biegu na 400 m ppł. Mistrzyni Polski osiągnęła rezultat 58,96. Najlepsza była Femke Bol, która wynikiem 52,27 ustanowiła rekord Diamentowej Ligi oraz rekord mityngu. To najlepszy czas reprezentantki Holandii w tym sezonie.

Drugie miejsce zajęła Clayton Rushell z Jamajki - 53,90, a za nią uplasowała się Anna Ryżykowa z Ukrainy - 54,33.

Sebastian Urbaniak był drugi w pierwszym biegu na 400 m ppł - 50,41. Wygrał Brytyjczyk Jacob Paul - 49,80.

W głównym starcie w tej konkurencji triumfował Alison dos Santos. Brazylijczyk poprawił rekord mityngu i ustanowił najlepszy w tym roku wynik na świecie - 46,80.

Adrianna Czapla ukończyła słabiej obsadzony bieg na 800 m na drugiej pozycji. Jej rezultat to 2.01,27. Przegrała z Finką Eveliiną Maattanen, która poprawiła rekord życiowy - 2.01,14.

Najlepsza w głównym biegu na dwa okrążenia była Kenijka Mary Moraa - 1.57,68.

Bieg na 1500 m wygrała Australijka Linden Hall czasem 4.02,65. Druga była Ugandyjka Winnie Nanyondo - 4.03,66, a na trzeciej pozycji uplasowała się Georgia Griffith z Australii - 4.04,75. Klaudia Kazimierska zajęła siódme miejsce i osiągnęła najlepszy w tym sezonie oraz drugi w karierze rezultat - 4.09,87.

Szwajcarska kobieca sztafeta 4x100 m w składzie Geraldine Frey, Mujinga Kambundji, Salome Kora, Ajla Del Ponte pobiła rekord mityngu i ustanowiła najlepszy w tym roku wynik na świecie - 42,13. Najszybszą męską sztafetą byli Holendrzy - 38,70.

Neeraj Chopra w swojej pierwszej próbie posłał oszczep na odległość 89,94 m ustanawiając rekord Indii. W trzeciej serii Anderson Peters z Grenady poprawił rekord mityngu na 90,31 m i wyszedł na prowadzenie, które utrzymał do końca konkursu. Drugi był Chopra, a trzecie miejsce zajął Niemiec Julian Weber - 89,08 m.

Bieg na 100 m wygrał Akani Simbine. Reprezentant RPA osiągnął czas 10,02 s. Tuż za nim uplasowali się Brytyjczyk Reece Prescod - 10,15 i Francuz Jimmy Vicaut - 10,19.

W konkursie rzutu dyskiem Słoweniec Kristjan Ceh pobił rekord mitingu - 70,02. Drugi był niespełna 20-letni mistrz świata juniorów z ubiegłego roku Litwin Mykolas Alekna, a 69,81 m to rekord kariery syna utytułowanego Virgilijusa Alekny, złotego medalisty olimpijskiego z Sydney i Aten. Trzeci był mistrz olimpijski z Tokio, Szwed Daniel Stahl - 67,57.

Zawody w Sztokholmie były ostatnim mityngiem Diamentowej Ligi przed mistrzostwami świata w amerykańskim Eugene, które odbędą się w dniach 15-24 lipca.