Oficjalnie! Dwie nowe drużyny w PlusLidze. Jedna z Ukrainy

Siatkówka
Oficjalnie! Dwie nowe drużyny w PlusLidze. Jedna z Ukrainy
fot. Cyfrasport
Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki podjęła jednogłośną uchwałę w sprawie dopuszczenia ukraińskiego klubu Volley Club Barkom Lwów oraz mistrza Tauron 1 Ligi, BBTS-u Bielsko-Biała do rozgrywek PlusLigi w sezonie 2022/2023.

Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki podjęła jednogłośną uchwałę w sprawie dopuszczenia ukraińskiego klubu Volley Club Barkom Lwów oraz mistrza Tauron 1 Ligi, BBTS-u Bielsko-Biała do rozgrywek PlusLigi w sezonie 2022/2023.

– Według mnie to historyczna data dla siatkówki. Dużo pracy wykonano po obu stronach, polska siatkarska społeczność zrobiła naprawdę wiele, byśmy mogli zagrać w PlusLidze. Bardzo dziękuję Polskiej Lidze Siatkówki, ale także PZPS, władzom miasta Krakowa czy Ministerstwa Sportu i Turystyki, za pomoc w przeprowadzeniu tej skomplikowanej akcji. Dla Ukrainy to ważna sprawa. Każda informacja o sporcie dzisiaj przyjmuje się oczywiście ciszej niż w normalnych czasach, gdy nie było wojny, ale nie zmienia to jednak faktu, że z pewnością nasza gra w PlusLidze będzie dobra dla całego ukraińskiego sportu. Chcemy także podtrzymywać naszego ducha walki, liczymy że wojna pójdzie w dobrym kierunku. Musimy na boisku i wokół niego robić wszystko, by pomóc w tym zwycięstwie. Jak nie uda nam się już w tym sezonie być wysoko w PlusLidze to spróbujemy być w czołówce w następnych. Chcemy być orzechem włoskim, na którym łamać sobie będą zęby inne zespoły. Będziemy walczyć, właśnie po to kibice oglądają siatkówkę, żeby oglądać rywalizację i przeżywać emocje - rzekł Oleg Baran, prezes Volley Club Barkom Lwów, cytowany przez oficjalną stronę PlusLigi.

 

ZOBACZ TAKŻE: Anna Lewandowska zmieniła klub

 

Ekipa z Ukrainy będzie miała prawo walczyć o medale mistrzostw Polski, a w przypadku zajęcia ostatniego miejsca na koniec fazy zasadniczej - opuści szeregi PlusLigi. Klub nie będzie mógł jednak wystartować w europejskich pucharach. Ukraińcy w ekipie Barkomu będą grać na takich samych warunkach, jak Polacy w rodzimych zespołach, co oznacza, że na parkiecie musi przebywać minimum trzech Ukraińców jednocześnie. Drużyna swoje mecze będzie rozgrywać w Krakowie.

 

– Jestem bardzo wdzięczny naszemu środowisku za ogromną przychylność wobec naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy jak wiemy w sytuacji wojny z Rosją nie są w stanie prowadzić normalnej rywalizacji w swojej ojczyźnie. Polski Związek Piłki Siatkowej od pierwszych dni wojny w Ukrainie pomaga ukraińskiej siatkówce, i nie tylko. Obok pomocy czysto humanitarnej, wiele naszych przedsięwzięć służy utrzymaniu cyklu szkoleniowego drużyn z Ukrainy. Barkom Każany Lwów jest kolejnym przykładem naszej konsekwencji. Cieszę się także ze wsparcia władz samorządowych i sportowych Krakowa - powiedział Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Volley Club Barkom Lwów zadebiutuje w PlusLidze na początku października wyjazdowym meczem z Treflem Gdańsk.

 

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie