Wimbledon: Iga Świątek - Lesley Pattinama Kerkhove. Polka z problemami awansowała do kolejnej rundy

Iga Świątek wywalczyła awans do trzeciej rundy Wimbledonu. Liderka rankingu WTA w trzech setach pokonała Lesley Pattinamę Kerkhove (6:4, 4:6, 6:3). Spotkanie trwało 125 minut. W kolejnej rundzie przeciwniczką Polki będzie Francuzka Alize Cornet.

Pierwszy set nie należał do najłatwiejszych dla Świątek. Polka popełniała niewymuszone błędy, które rywalka skrzętnie wykorzystywała. Pattinama Kerkhove po sześciu gemach wyszła na prowadzenie 4:2. Wtedy przebudziła się liderka światowego rankingu. Świątek wygrała cztery kolejne gemy i całą partię 6:4.

Początek drugiej odsłony był również wyrównany. Zawodniczki szły "gem za gem" do stanu 3:3. Potem Pattinama Kerkhove przełamała Polkę. W grę Świątek wkradła się sporo nerwowości. Holenderka wyszła na prowadzenie 5:3. Następnego gema wygrała Świątek. Tenisistka z Warszawy prowadziła również w kolejnym gemie, lecz wtedy ponownie do głosu doszła Pattinama Kerkhove. Reprezentantka Holandii wygrała gema i całego seta 6:4.

O wyniku zdecydowała trzecia partia. Przy stanie 1:1 Świątek się przebudziła i przejęła kontrolę nad meczem. Pierwsza rakieta świata skutecznie wykorzystywała błędy rywalki. Do końca partii Holenderka ugrała jeszcze dwa gemy. Świątek wygrała seta 6:3 i cały mecz 2:1.

Wimbledon to najstarszy tenisowy turniej na świecie, w którym zawodnicy i zawodniczki rywalizują na kortach trawiastych. Pierwsza edycja odbyła się w 1877 roku.

Tegoroczna edycja Wimbledonu jest wyjątkowa. Organizatorzy, czyli All England Lawn Tennis Club, po inwazji Kremla na Ukrainę wykluczyli z gry rosyjskich i białoruskich tenisistów z turnieju. W efekcie ATP i WTA postanowiły nie przyznawać punktów rankingowych.

Wimbledon 2022 ma rekordową pulę nagród. Wynosi ona 40,3 mln funtów (ok. 46,8 mln euro).