Beach soccer: Polacy walczą o Superfinał! Transmisja na Polsatsport.pl

Piłka nożna
Beach soccer: Polacy walczą o Superfinał! Transmisja na Polsatsport.pl
Fot. Cyfrasport
Polacy swoje mecze zagrają w sobotę i niedzielę. Transmisje na żywo w polsatsport.pl

W portugalskim Nazare startuje jubileuszowa 25. edycja rozgrywek Europejskiej Ligi Beach Soccera (EBSL), czyli nieoficjalnych mistrzostw Europy w piłce nożnej plażowej. Tytułu bronić będzie najbardziej utytułowany zespół tych rozgrywek - Portugalia. W gronie drużyn walczących w Elicie EBSL będzie reprezentacja Polski. Transmisje z Nazare na żywo na stronie Polsatsport.pl oraz w Polsacie Sport Extra.

W tegorocznej edycji tych rozgrywek do rywalizacji przystąpi dziesięć zamiast dwunastu drużyn. Zabraknie Rosji i Białorusi, które zostały wykluczone z rywalizacji w EBSL. Po raz pierwszy w Elicie zagra Estonia, która w ubiegłym roku zapewniła sobie historyczny awans, zastępując na tym szczeblu reprezentację Turcji. W sytuacji gdy do rywalizacji przystąpi dziesięć ekip, organizatorzy zdecydowali się zmienić system rozgrywek.

 

Zazwyczaj rozgrywanych było łącznie pięć turniejów eliminacyjnych. Każda z dwunastu reprezentacji grających w Elicie rywalizowała w dwóch turniejach kwalifikacyjnych, rozgrywając łącznie sześć spotkań. Po rozegraniu wszystkich starć eliminacyjnych rozgrywany był Superfinał, do którego awans zapewniało sobie najlepszych siedem zespołów plus gospodarze. Ze względu na pandemię zmieniono zasady rywalizacji w ostatnich dwóch edycjach. 

 

Dwa lata temu do EBSL przystąpiło tylko pięć z dwunastu ekip uprawnionych do gry w Elicie. Oprócz Polaków zabrakło również reprezentacji Włoch, Rosji, Hiszpanii, Białorusi, Azerbejdżanu i Turcji. W tej sytuacji rozegrano tylko Superfinał w bardzo mocno okrojonej obsadzie. W Nazare pięć ekip rywalizowało ze sobą w systemie każdy z każdym, a z wygranej mogli cieszyć się Portugalczycy.

 

Przed rokiem zdecydowano rozegrać tylko jeden turniej eliminacyjny, w którym wystąpiło dwanaście zespołów podzielonych na trzy grupy.  Każda rozegrała trzy spotkania i na tej podstawie powstała końcowa tabela eliminacji. Siedem najlepszych zespołów (plus Portugalia jako gospodarz) zapewniło sobie awans do wrześniowego Superfinału, dwunasty zespół zagrał w turnieju barażowym o utrzymanie. W turnieju finałowym, który rozegrano w Figueira da Foz bezkonkurencyjni okazali się gospodarze. Dzięki wygranej w eliminacjach z Francją 4:3, siódmy w historii awans do Superfinału zapewnili sobie Polacy. Niestety, w tej fazie przegraliśmy wszystkie spotkania: z Rosją 2:7, Hiszpanią 2:5 oraz Białorusią 1:3 i w meczu o siódme miejsce ulegliśmy Ukrainie 3:7, kończąc zmagania w Portugalii na ostatnim, ósmym miejscu.

 

Dziesięć zamiast dwunastu...

 

Obecne rozgrywki także będą rozgrywane w zmienionej formule. Organizatorzy zdecydowali się podzielić uczestników na dwie grupy po pięć drużyn, a kwalifikacje do turnieju finałowego rozegrać w dwóch etapach. W pierwszej grupie znalazły się reprezentacje Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Niemiec i Azerbejdżanu, a w drugiej pozostałe, czyli Portugalia, Szwajcaria, Francja, Estonia i Polska.

 

Pierwszy etap eliminacji zostanie rozegrany już w najbliższy weekend w Nazare. W Portugalii od piątku do niedzieli każda drużyna rozegra dwa lub trzy mecze. Pozostałe mecze kwalifikacji zostaną rozegrane na początku września we włoskim Alghero, zresztą tuż przed turniejem finałowym, który także odbędzie się na Sardynii.

 

Po zakończeniu eliminacji dwa najlepsze zespoły awansują do półfinału, a drużyny z miejsc trzeciego i czwartego walczyć będą o miejsca od piątego do ósmego. W tym roku nikt nie spadnie z Elity, a awans zapewnią sobie prawdopodobnie cztery najlepsze reprezentacje z Dywizji B. Prawdopodobnie, bo organizatorzy chcą, aby w przyszłym roku powiększyć Dywizję A EBSL do szesnastu zespołów. W tej sytuacji za rok w Elicie mielibyśmy czternaście zespołów plus ewentualnie Rosja i Białoruś, gdyby została przywrócona im możliwość gry w Europejskiej Lidze Beach Soccera. Jeżeli jednak w przyszłym roku obie reprezentacje nadal byłyby wykluczone z tych rozgrywek, to najprawdopodobniej ich miejsce zajmą dwie kolejne ekipy z Dywizji B.

 

W Nazare wygrać oba mecze!

 

Kadra Polski znalazła się w grupie 2 razem z reprezentacjami Portugalii, Szwajcarii, Francji i Estonii. Pierwszego dnia zmagań w Nazare nasz zespół będzie pauzował, a później zagramy kolejno z Estonią  (sobota) i Francją (niedziela). - W Portugalii zmierzymy się z zespołami, które są w naszym zasięgu - mówi reprezentant Polski, Patryk Pietrasiak. - Z Francją wygraliśmy w zeszłym roku, a Estonia jest dla nas niewiadomą z racji tego, że jest to beniaminek. Zdajemy sobie sprawę, że nie będą to dla nas łatwe mecze, ale jedziemy do Portugalii z jasnym celem - chcemy wygrać oba mecze - zapewnia zawodnik FC 10 Zgierz.

 

Biało-Czerwoni mają za sobą dwa zgrupowania podczas których rozegrali dwa towarzyskie mecze z - grającą w Dywizji B - reprezentacją Czech. Oba spotkania rozegrane w Pradze zakończyły się wygraną Polaków: 5:1 i 6:3. - Wynik w tych meczach nie był dla nas najważniejszy, chcieliśmy sprawdzić kilka elementów i przetestować pewne ustawienia - zapewnia trener naszej reprezentacji, Tomasz Wydmuszek. - Podczas obu zgrupowań dużo uwagi poświęciliśmy grze obronnej czy też dłuższym utrzymywaniu się przy piłce i możliwościach rozgrywania akcji w sytuacji, gdy wynik jest dla nas korzystny - dodał nasz selekcjoner.

 

Z ziemi portugalskiej do włoskiej...

 

Kolejne mecze eliminacyjne z Portugalią i Szwajcarią nasza reprezentacja rozegra już we wrześniu we włoskim Alghero. - Ten terminarz daje nam takie pozytywne myślenie. Właśnie te pierwsze mecze z teoretycznie słabszymi rywalami mają nas „zbudować” przed rywalizacją z faworytami naszej grupy. Uważam, że takie rozwiązanie to dla nas duży plus - przekonuje Pietrasiak.

 

Dla Polaków celem minimum jest awans do Superfinału. Dotychczas ta sztuka udawała nam się siedmiokrotnie. - W tym roku, wobec wykluczenia z rozgrywek Rosji, a więc aktualnych mistrzów świata oraz reprezentacji Białorusi, która w ubiegłym sezonie zajęła drugie miejsce w Europejskiej Lidze Beach Soccera, do rywalizacji w Elicie przystąpi dziesięć, a nie dwanaście zespołów. Ta kadra ma duży potencjał i jesteśmy dobrze przygotowani do tych rozgrywek, dlatego chcemy powalczyć o pierwszą czwórkę - deklaruje trener Tomasz Wydmuszek.

 

Polacy marzą o drugim podium...

 

Turnieje Europejskiej Ligi Beach Soccera rozgrywane są od 1998 roku. Historycznym, pierwszym triumfatorem tych rozgrywek została reprezentacja Niemiec. Dotychczas najwięcej zwycięstw - osiem - odniosła Portugalia, która wygrywała w ostatnich trzech latach. Pięciokrotnie zmagania EBSL wygrywały reprezentacja Hiszpanii i Rosji.

 

Obecny sezon będzie dwudziestym piątym historii. Polacy dotychczas siedmiokrotnie grali w turnieju finałowym EBSL. Do tej pory największym sukcesem naszej reprezentacji było zajęcie trzeciego miejsca w Marsylii w 2006 roku. Wówczas w Superfinale grało sześć zespołów. Polacy w fazie grupowej pokonali Ukrainę po dogrywce 4:3 i przegrali z Hiszpanią 3:5. W półfinale Biało-Czerwoni ulegli Portugalii 3:8, a w meczu o trzecie miejsce pokonali Włochów, po rzutach karnych, 2:2 (karne 2:1). Polacy dzięki tej wygranej i trzeciemu miejscu w rozgrywkach EBSL pierwszy raz w historii zapewnili sobie awans do finałów mistrzostw świata w Rio de Janeiro (z Europy wraz z reprezentacjami Hiszpanii i Portugalii).

 

Biało-Czerwoni ponadto w 2008 roku zmagania w turnieju finałowym EBSL zakończyli na ósmej pozycji, w 2009 i 2012 roku uplasowali się na szóstym miejscu (w Superfinale wystąpiło sześć zespołów). W 2013 roku w turnieju finałowym, rozegranym w hiszpańskiej Torrdembarze nasza reprezentacja, w stawce ośmiu ekip, wywalczyła piątą pozycję. W grupie pokonaliśmy Ukrainę 3:1, a w meczu o piątą lokatę wygraliśmy z Włochami, po dogrywce, 6:5. Ostatni raz graliśmy w Superfinale w 2017 i w 2021 roku, w obu przypadkach kończąc rywalizację na ósmym miejscu.

 

Kadra Polski na turniej EBSL w Nazare: Bramkarze: Krystian Karolak (FC 10 Zgierz) i Patryk Nowak (UKS Milenium Gliwice). Zawodnicy z pola: Mateusz Kiklaisz, Arkadiusz Kłopeć, Mateusz Wardziński i Michał Witkowski (wszyscy UKS Milenium Gliwice), Jakub Bistuła i Artur Meloyan (obaj BSC Boca Gdańsk), Jakub Jesionowski i Witold Ziober (obaj KP Łódź), Patryk Pietrasiak (FC 10 Zgierz) i Filip Gac (Zdrowie Garwolin). Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski: Trener: Tomasz Wydmuszek. Asystent trenera: Wojciech Polakowski. Trener bramkarzy: Marek Górecki. Analityk: Przemysław Jankowski. Fizjoterapeuci: Rafał Kobusiński, Piotr Neumann. Lekarz: Robert Gulewicz. Kierownik: Michał Piekarczyk. Delegat PZPN: Bogdan Duraj.

 

PLAN TRANSMISJI MECZÓW EUROPEJSKIEJ LIGI BEACH SOCCERA W NAZARE [1-3.07.2022]:

 

Piątek [1 lipca]:

 

Francja - Szwajcaria (14:40): na żywo na polsatsport.pl

Portugalia - Estonia(18:40): na żywo na polsatsport.pl

 

Sobota [2 lipca]:

 

Estonia - Polska (15:55): na żywo na polsatsport.pl i o 2:00 w Polsacie Sport Extra (premiera)

Portugalia - Francja (19:55): na żywo na polsatsport.pl

 

Niedziela [3 lipca]:

 

Polska - Francja (15:55): na żywo na polsatsport.pl i o 23:30 w Polsacie Sport Extra (premiera)

Portugalia - Szwajcaria (19:55): na żywo na polsatsport.pl

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie