Giro d'Italia Donne: Elisa Balsamo wygrała etap i została liderką

Włoszka Elisa Balsamo (Trek-Segafredo) wygrała w miejscowości Tortoli na Sardynii drugi etap i została liderką wyścigu kolarskiego Giro d'Italia Donne. Po finiszu z peletonu wyprzedziła dwie Holenderki - Marianne Vos (Jumbo-Visma) i Charlotte Kool (Team DSM).

Balsamo, mistrzyni świata ze startu wspólnego, dzięki zdobytej bonifikacie odebrała koszulkę liderki triumfatorce czwartkowej jazdy indywidualnej na czas Amerykance Kristen Faulkner (BikeExchange).

Wszystkie trzy Polki finiszowały w peletonie: 18. miejsce zajęła Karolina Kumięga (Valcar-Travel & Service), 28. była Marta Jaskulska (Liv Racing Xtra), a 36. Marta Lach (Ceratizit-WNT).

W klasyfikacji generalnej Balsamo wyprzedza o dziewięć sekund Australijkę Georgię Baker (BikeExchange) oraz o dziesięć Belgijkę Lotte Kopecky (Team SD Worx). Polki zajmują dalsze lokaty.

W 10-etapowej imprezie zaliczanej do cyklu WorldTour, najdłuższym wyścigu kobiet, wystartowało ponad 140 zawodniczek. Tym razem na starcie zabrakło Katarzyny Niewiadomej (Canyon-SRAM), która wielokrotnie plasowała się w czołówce imprezy, a w 2020 roku zajęła w niej drugie miejsce, przegrywając tylko z mistrzynią świata Holenderką Anną van der Breggen. Najlepsza polska zawodniczka postanowiła skupić się na przygotowaniach do Tour de France, który odbędzie się w końcu lipca.

Pierwsze trzy etapy Giro Donne odbędą się na Sardynii, a w niedzielę kolumna wyścigu przeniesie się do kontynentalnej części Włoch, gdzie od poniedziałku przeprowadzonych zostanie kolejnych siedem etapów. Zakończenie 10 lipca w Padwie.