GP Wielkiej Brytanii: Pierwsze w karierze pole position Carlosa Sainza

Moto
PAP/EPA

Hiszpan Carlos Sainz Jr. z zespołu Ferrari wywalczył pole position do niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Wielkiej Brytanii, dziesiątej rundy mistrzostw świata.

Sainz w koncówce Q3 uzyskał doskonały czas 1.40,983, o 0,072 s był szybszy od lidera mistrzostw świata Holendra Maxa Verstappena z Red Bulla. Verstappen był najszybszy zarówno w Q1 jak i Q2, ale w finałowej walce o pierwsze miejsce startowe na Silverstone musiał uznać wyższość Sainza Jr., syna rajdowego mistrza świata Carlosa Sainza.

Trzeci czas słabszy o 0,315 s zanotował Monakijczyk Charles Leclerc z Ferrari. Piąty wynik ze stratą 1,012 miał siedmiokrotny mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton z Mercedesa, dla którego Silverstone jest "domowym" torem. Tam Hamilton triumfował osiem razy w karierze, w tym w trzech poprzednich sezonach.

Sainz wywalczył po raz pierwszy w karierze pole position w swoim 150. starcie w kwalifikacjach do wyścigu F1. "Nie spodziewałem się tego, jestem zaskoczony" - przyznał Hiszpan.

W ekipie Alfa Romeo Racing Orlen, gdzie kierowcą testowym i rezerwowym jest Robert Kubica, lepiej wypadł Chińczyk Zhou Guanyu, zajmując dziewiąte miejsce. Drugi kierowca teamu Fin Valtteri Bottas odpadł w Q2, był 12. i nie wywalczył awansu do czołowej "10" kwalifikacji.

Walkę o pole position rozgrywano w sobotę na Silverstone w dość trudnych warunkach, podczas Q2 padał deszcz.

Start niedzielnego wyścigu zaplanowano na godzinę 16 polskiego czasu.