Porażka z Dominikaną. Polskie siatkarki nie zagrają w turnieju finałowym Ligi Narodów

Polskie siatkarki przegrały z Dominikaną i straciły szansę na awans do turnieju finałowego VNL 2022.

Polskie siatkarki przegrały 2:3 z Dominikaną w swym trzecim meczu na turnieju Ligi Narodów w Sofii. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego poniosły siódmą porażkę w jedenastym spotkaniu VNL 2022 i ostatecznie straciły szansę na awans do turnieju finałowego, w którym zagra osiem drużyn.

Polki słabo rozpoczęły to spotkanie i na przerwie technicznej miały wyraźną stratę do rywalek (7:12). W środkowej części seta ruszyły do odrabiania strat. Najpierw złapały punktowy kontakt (13:14), a później wyrównały stan seta – po błędzie przeciwniczek było 16:16. Remis utrzymał się do stanu 20:20. Końcówkę znakomicie rozegrały Polki, popisując się serią pięciu wygranych akcji. Dwa ataki Olivii Róźański, punktowy blok, as serwisowy Joanny Wołosz oraz kolejny blok rozstrzygnęły seta na korzyść biało-czerwonych (25:20).

Druga odsłona to dobre otwarcie biało-czerwonych (6:2) i udana pogoń rywalek (11:11). Po wyrównanej grze Polki znów uzyskały przewagę w końcówce. Po kontrze Weroniki Szlagowskiej prowadziły 21:18, a później - po zepsutej zagrywce siatkarek z Dominikany - miały piłkę setową przy stanie 24:21. Wygrana była o krok, jednak cztery kolejne akcje padły łupem podopiecznych Marcosa Kwieka (24:25). Walka na przewagi była długa i zacięta. Każda ze stron miała w niej piłki setowe, a w polskiej ekipie dobrze prezentowała się Róźański. Wojnę nerwów wygrały jednak Dominikanki; wynik na 36:38 ustaliła asem serwisowym Jineiry Martinez.

Set numer trzy od początku toczył się przy przewadze reprezentacji Dominikany. Polki miały problemy w przyjęciu, słabiej prezentowały się też w ataku. W efekcie na przerwę techniczną schodziły z pięcioma punktami straty (7:12). W dalszej części seta próbowały gonić wynik, ale rywalki utrzymywały punktowy dystans. Jeszcze w końcówce pojawił się promyk nadziei, gdy biało-czerwone popisały się serią trzech skutecznych ataków (20:23). Sprawę załatwiła jednak Brayelin Martinez, która najpierw popisała się skutecznym atakiem, a po chwili wygrała walkę na siatce (20:25).

Czwartą partię reprezentantki Polski rozpoczęły od mocnego uderzenia. Wygrały serię siedmiu akcji przy zagrywkach Martyny Czyrniańskiej i prowadziły 11:3. Po dobrym otwarciu, w dalszej części seta kontrolowały sytuację. W końcówce, gdy asem serwisowym popisała się Czyrniańska, różnica wynosiła już dziesięć oczek (21:11). Mocną bronią Polek był w tej partii blok, jeden z nich przyniósł piłkę setową. Brakujący punkt przyniosło biało-czerwonym dotknięcie siatki przez rywalki (25:13).

Na przestrzeni meczu gra obu ekip mocno falowała i tę tendencję potwierdził tie-break. Po fatalnym czwartym secie, rewelacyjnie rozpoczęły go Dominikanki (2:8). Polki walczyły do końca, ale nie były już w stanie wiele zdziałać. Po asie serwisowym Wołosz było 9:13, ale w kolejnej akcji skutecznie zaatakowała Jineiry Martinez. W ostatniej akcji meczu Agnieszka Kąkolewska popełniła błąd w ataku (9:15).

Najwięcej punktów: Martyna Czyrniańska (27), Olivia Róźański (21), Agnieszka Kąkolewska (17), Weronika Szlagowska (12) – Polska; Brayelin Martínez (23), Geraldine González (23), Yonkaira Peña (15), Jineiry Martinez (12) – Dominikana.

Polskie siatkarki przegrały siódme spotkanie w tej edycji Ligi Narodów; poniosły piątą porażkę z rzędu – 0:3 z USA, 2:3 z Belgią, 1:3 z Włochami, 1:3 z Chinami i teraz 2:3 z Dominikaną. Straciły szansę na grę w turnieju finałowym, w którym wystąpi osiem drużyn (siedem najlepszych w tabeli + gospodarz). Zostanie on rozegrany w dniach 13–17 lipca w Ankarze. Polki, na pożegnanie z VNL 2022, zmierzą się w niedzielę z gospodyniami turnieju w Sofii – Bułgarkami.

Polska – Dominikana 2:3 (25:20, 36:38, 20:25, 25:13, 9:15)

Polska: Anna Stencel, Agnieszka Kąkolewska, Joanna Wołosz, Martyna Czyrniańska, Weronika Szlagowska, Olivia Róźański – Maria Stenzel (libero) oraz Alicja Grabka, Zuzanna Górecka, Aleksandra Szczygłowska, Monika Fedusio. Trener: Stefano Lavarini.

Dominikana: Niverka Marte, Yonkaira Peña, Brayelin Martínez, Jineiry Martinez, Gaila González López, Geraldine González – Larysmer Martínez (libero) oraz Samaret Caraballo, Vielka Peralta, Angelica Hinojosa, Massiel Matos Duran. Trener: Marcos Kwiek.

Sędziowie: Ali Fadili (Maroko), Wim Cambre (Belgia).