Leon Madsen najlepszy po pierwszej rundzie mistrzostw Europy w Rybniku

Żużel
Leon Madsen najlepszy po pierwszej rundzie mistrzostw Europy w Rybniku
fot. PAP
Leon Madsen

Duńczyk Leon Madsen wygrał w Rybniku pierwszą rundę indywidualnych żużlowych mistrzostw Europy SEC. Drugi był Janusz Kołodziej, a trzeci Patryk Dudek. Czwarte miejsce zajął inny Duńczyk, broniący tytułu Mikkel Michelsen.

W tym cyklu dwóch żużlowców, którzy zgromadzili najwięcej punktów w 20 wyścigach awansuje bezpośrednio do finału. Czterech pozostałych uzyskuje prawo startu w barażu. Dwóch najlepszych w nim uzupełnia skład najważniejszego biegu zawodów. W Rybniku bezpośredni awans uzyskali Michelsen oraz Kołodziej.

 

W barażu najlepiej zaprezentowali się Madsen i Dudek. Nie udało się wywalczyć awansu Piotrowi Pawlickiemu i Bartoszowi Smektale. Ten ostatni został wykluczony za spowodowanie przerwania wyścigu. Upadł tak niefortunnie - na drugim wirażu pierwszego okrążenia - iż w jego motocykl wjechał Pawlicki. Na tor wyjechały dwie karetki, ale na szczęście zawodnicy nie musieli w nich opuszczać miejsca zmagań. Ten drugi wystąpił nawet w powtórce biegu, ale nie zdołał podjąć skutecznej walki o awans.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Żyto nie jest już trenerem Falubazu Zielona Góra

 

Z sześciu Polaków, którzy znaleźli się w stawce sobotnich zawodów (nie licząc rezerwowego, który nie wyjechał na tor), w pierwszej serii startów trzy punkty zainkasowali Pawlicki (wracający do występów po kontuzji) i Kołodziej. W tej części mistrzostw bardzo ciekawy był wyścig z udziałem tego pierwszego. Przez chwilę - na dystansie - stracił prowadzenie na rzecz Szweda Olivera Berntzona, ale szybko popisał się skuteczną kontrą.

 

Miejscowi kibice byli nieco zawiedzeni wynikiem czwartego wyścigu. Mimo kilku ataków Kacper Woryna - obecnie zawodnik zespołu zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa, ale pochodzący z Rybnika - nie zdołał minąć Kołodzieja. Ulubieniec rybnickiej publiczności ostatecznie nawet nie awansował do barażu.

 

Po ósmym wyścigu komplet punktów (sześć) miał na swoim koncie tylko Michelsen, a najlepszy z Polaków - Kołodziej - wówczas pięć. Obaj zmierzyli się po raz pierwszy w 11. biegu. Wówczas „górą” był wspomniany Duńczyk i wydało się, że pewnie wygra zawody. Jednak w ostatnim swoim starcie w części zasadniczej turnieju przegrał z Madsenem, a potem w finale był ostatni.

 

W zawodach nie wziął udziału Brytyjczyk Daniel Bewley. W trakcie piątkowego meczu polskiej ekstraligi: Betard Sparta Wrocław - zielona-energia.com Włókniarz Częstochowa zawodnik drużyny z Dolnego Śląska miał groźnie wyglądający upadek i nie mógł przyjechać do Rybnika. Zastąpił go Dominik Kubera.

 

Tegoroczny cykl składa się z czterech turniejów, w tym dwóch w Polsce. Kolejne zawody odbędą się Guestrow (Niemcy) 6 sierpnia, trzecia runda 3 września w Łodzi zaś ostatnia w Pardubicach (Czechy) 23 września.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie